Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
sudo duplicity --encrypt-key KEY_V_ROOT_SLOZCE /usb/co file:///home/petr/zaloha
Podle návodů co jsem pročítal, by se mě měl ptát duplicity na passphrase, ale neptá se (ani jednou). Je to v pořádku, nebo to dělám špatně? - jde mi primárně o bezpečnost zálohy, kterou bych měl tahat různě po flashkách..
Tím, že jsem klíč generoval já, tak si myslím, že si passphrase někde pamatuje (ultimate trust), což asi není úplně bezpečný
Díky
Podle návodů co jsem pročítal, by se mě měl ptát duplicity na passphraseDuplicity neznám, ale předpokládám, že to prostě zašifruje veřejným klíčem. Ten je tak nějak z definice veřejný, tak proč ho chránit passphrase.
Tím, že jsem klíč generoval já, tak si myslím, že si passphrase někde pamatuje (ultimate trust)Ne, trust level v GPG znamená, nakolik jsi ověřil, že importovaný klíč skutečně patří tomu člověku, za koho se vydává. S passphrase to nemá nic společného.
Duplicity používám, ale jinak (ve skriptu):
export PASSPHRASE='XXX' duplicity incremental --full-if-older-than 1M --volsize 500 --verbosity info $ZDROJ $CIL unset PASSPHRASE
Nepoužívám k tomu existující klíč, při první synchronizaci se Duplicity zeptá na heslo a pak se na něj ptá při každé záloze. Pokud se dočasně dá do proměnné PASSPHRASE, tak si to Duplicity načte a na heslo se neptá.
Nejsem si jist, ale pokud se něco šifruje veřejným klíčem, tak se GPG na heslo neptá, ne? Jinak by pak člověk nemohl dostat zašifrovaný soubor od někoho jiného, ne?
Tiskni
Sdílej: