Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Pokud se tvá znalost linuxu blíží bodu mrazu, tak bych se do toho nepouštěl. Ono to ve finále není tak jednoduché.Musí se připravit na hodně samostudia. Hodně, jako třeba rok.
Každopádně maily + webový server + správu mysql apod. ti zajistí ISPConfig + phpmyadmin.Osobně mi přišlo, že nastavit ISPConfig a pak řešit když potřebuješ nějakou změnu, jak se to v něm přesně dělá, je složitější, než to nastavit ručně. Na maily mám teda postfixadmin, ale to je jednoduchá databáze.
1) přiděluje DHCPčkem IP adresyAno, například isc-dhcp-server.
omezuje přístup do sítě (pokud se uživatel nepřihlásí, firewall ho nikam nepustí)Jestli myslíš captive portal, tak na to je mnoho řešení. Samozřejmě to nebrání tomu, abych si ukradl cizí MAC adresu a tak to obešel. Pro skutečné zabezpečení se používá 802.1x + Radius.
2) klasický firevall, omezuje spojení (docela přehledně se nastavuje)Ano, iptables (jsou různé názory na to, jestli je to přehledné). Existují k tomu různá klikátka, ta mi nikdy k srdci nepřirostla.
3) směrování, routování mezi 3mi sítěma se 3mi síťovkami. - Internet, GLAN, WIFISamozřejmě, to je přímo v kernelu. Konfiguruje se to pomocí utility "ip".
+ aktuálně používám hMail server - je něco takového i na linux???Postfix + Dovecot + Postfiadmin + Roundcube.
+ Jak je to potom, pokud by server měl být zároveň souborovým?Nainstaluješ Sambu.
ve widlích mám třeba namapovanou síťovou jednotku, lze něco takového i s Lunuxem?Ano, tomu se říká samba.
Psát totiž zdroják asi nebude pro mne to pravé.To fakt nepotřebuješ. (OK, jednou jsem musel hrábnout do skriptu pro nastavování automatické odpovědi)
[...] Ano, iptables [...] Existují k tomu různá klikátka[...]napr. klikatkovo-tahaci-pustovaci FirewallBuilder... (nadstavba nejen nad iptables)
Existuje nějaký přehledný program v Linuxu nebo více programů, které by to zvládalo? Aspoň většinu?
Linux toho umí nesrovnatelně víc než Shitdows, v každém ohledu. Ale právě s tím taky souvisí fakt, že se nejedná o nějakou drop in náhradu jiného systému. Spousta věcí se nastavuje jinak a vyžaduje dvě spousty samostudia. (To ostatně platí pro každý systém. Jen u těch placených mají kupodivu uživatelé víc ochoty studovat, když už zaplatili, zatímco u neplacených systémů spousta lidí očekává pečené holuby létající do úst.) Klíčový první krok je naučit se pracovat v terminálu a vybodnout se na polofunkční grafická klikátka. Pak najednou půjde nastavit vše jmenované levou zadní.
Tiskni
Sdílej: