Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Pokud se tvá znalost linuxu blíží bodu mrazu, tak bych se do toho nepouštěl. Ono to ve finále není tak jednoduché.Musí se připravit na hodně samostudia. Hodně, jako třeba rok.
Každopádně maily + webový server + správu mysql apod. ti zajistí ISPConfig + phpmyadmin.Osobně mi přišlo, že nastavit ISPConfig a pak řešit když potřebuješ nějakou změnu, jak se to v něm přesně dělá, je složitější, než to nastavit ručně. Na maily mám teda postfixadmin, ale to je jednoduchá databáze.
1) přiděluje DHCPčkem IP adresyAno, například isc-dhcp-server.
omezuje přístup do sítě (pokud se uživatel nepřihlásí, firewall ho nikam nepustí)Jestli myslíš captive portal, tak na to je mnoho řešení. Samozřejmě to nebrání tomu, abych si ukradl cizí MAC adresu a tak to obešel. Pro skutečné zabezpečení se používá 802.1x + Radius.
2) klasický firevall, omezuje spojení (docela přehledně se nastavuje)Ano, iptables (jsou různé názory na to, jestli je to přehledné). Existují k tomu různá klikátka, ta mi nikdy k srdci nepřirostla.
3) směrování, routování mezi 3mi sítěma se 3mi síťovkami. - Internet, GLAN, WIFISamozřejmě, to je přímo v kernelu. Konfiguruje se to pomocí utility "ip".
+ aktuálně používám hMail server - je něco takového i na linux???Postfix + Dovecot + Postfiadmin + Roundcube.
+ Jak je to potom, pokud by server měl být zároveň souborovým?Nainstaluješ Sambu.
ve widlích mám třeba namapovanou síťovou jednotku, lze něco takového i s Lunuxem?Ano, tomu se říká samba.
Psát totiž zdroják asi nebude pro mne to pravé.To fakt nepotřebuješ. (OK, jednou jsem musel hrábnout do skriptu pro nastavování automatické odpovědi)
[...] Ano, iptables [...] Existují k tomu různá klikátka[...]napr. klikatkovo-tahaci-pustovaci FirewallBuilder... (nadstavba nejen nad iptables)
Existuje nějaký přehledný program v Linuxu nebo více programů, které by to zvládalo? Aspoň většinu?
Linux toho umí nesrovnatelně víc než Shitdows, v každém ohledu. Ale právě s tím taky souvisí fakt, že se nejedná o nějakou drop in náhradu jiného systému. Spousta věcí se nastavuje jinak a vyžaduje dvě spousty samostudia. (To ostatně platí pro každý systém. Jen u těch placených mají kupodivu uživatelé víc ochoty studovat, když už zaplatili, zatímco u neplacených systémů spousta lidí očekává pečené holuby létající do úst.) Klíčový první krok je naučit se pracovat v terminálu a vybodnout se na polofunkční grafická klikátka. Pak najednou půjde nastavit vše jmenované levou zadní.
Tiskni
Sdílej: