Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Pokud se tvá znalost linuxu blíží bodu mrazu, tak bych se do toho nepouštěl. Ono to ve finále není tak jednoduché.Musí se připravit na hodně samostudia. Hodně, jako třeba rok.
Každopádně maily + webový server + správu mysql apod. ti zajistí ISPConfig + phpmyadmin.Osobně mi přišlo, že nastavit ISPConfig a pak řešit když potřebuješ nějakou změnu, jak se to v něm přesně dělá, je složitější, než to nastavit ručně. Na maily mám teda postfixadmin, ale to je jednoduchá databáze.
1) přiděluje DHCPčkem IP adresyAno, například isc-dhcp-server.
omezuje přístup do sítě (pokud se uživatel nepřihlásí, firewall ho nikam nepustí)Jestli myslíš captive portal, tak na to je mnoho řešení. Samozřejmě to nebrání tomu, abych si ukradl cizí MAC adresu a tak to obešel. Pro skutečné zabezpečení se používá 802.1x + Radius.
2) klasický firevall, omezuje spojení (docela přehledně se nastavuje)Ano, iptables (jsou různé názory na to, jestli je to přehledné). Existují k tomu různá klikátka, ta mi nikdy k srdci nepřirostla.
3) směrování, routování mezi 3mi sítěma se 3mi síťovkami. - Internet, GLAN, WIFISamozřejmě, to je přímo v kernelu. Konfiguruje se to pomocí utility "ip".
+ aktuálně používám hMail server - je něco takového i na linux???Postfix + Dovecot + Postfiadmin + Roundcube.
+ Jak je to potom, pokud by server měl být zároveň souborovým?Nainstaluješ Sambu.
ve widlích mám třeba namapovanou síťovou jednotku, lze něco takového i s Lunuxem?Ano, tomu se říká samba.
Psát totiž zdroják asi nebude pro mne to pravé.To fakt nepotřebuješ. (OK, jednou jsem musel hrábnout do skriptu pro nastavování automatické odpovědi)
[...] Ano, iptables [...] Existují k tomu různá klikátka[...]napr. klikatkovo-tahaci-pustovaci FirewallBuilder... (nadstavba nejen nad iptables)
Existuje nějaký přehledný program v Linuxu nebo více programů, které by to zvládalo? Aspoň většinu?
Linux toho umí nesrovnatelně víc než Shitdows, v každém ohledu. Ale právě s tím taky souvisí fakt, že se nejedná o nějakou drop in náhradu jiného systému. Spousta věcí se nastavuje jinak a vyžaduje dvě spousty samostudia. (To ostatně platí pro každý systém. Jen u těch placených mají kupodivu uživatelé víc ochoty studovat, když už zaplatili, zatímco u neplacených systémů spousta lidí očekává pečené holuby létající do úst.) Klíčový první krok je naučit se pracovat v terminálu a vybodnout se na polofunkční grafická klikátka. Pak najednou půjde nastavit vše jmenované levou zadní.
Tiskni
Sdílej: