Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Dates recorded modification (mtime), attribute modification (ctime), access (atime), delete (dtime), create (crtime)
$ stat -c %w filename -Nehledal jsem to nějak extensivně, ale nenašel jsem způsob, jak ext4 donutit, aby birthtime ukládal. Man mount i man mke2fs mlčí.
Existuje možnost získat ze souboru i z adresáře skutečný datum a čas vytvoření?Ta otázka trochu zavání. Jsou to pořád jenom metadata. Člověk si nemůže být jistý, že získal údaj odpovídající realitě.
Měnit se dá vždy… i kdyby jen ruční editací obrazu filesystému na zařízení.
Ale těch nejasností je IMHO víc, např. by si bylo dobré ujasnit, jak by se takový "creation time" měl chovat třeba při
cp -a
getfattr/setfattr
a samozřejmě pro to existuje API. Do těch si můžete zapsat, co se vám zlíbí. Takže si tam můžete zapsat třeba pořadí souboru, nebo alternativní název, který se má použít pro řazení.
Ale záleží na tom, jak se s těmi soubory bude pracovat. Některé programy editují soubory tak, že vytvoří nový soubor, do něj zapíšou data, původní soubor smažou a nový přejmenují na jméno toho starého. Takže vznikne nový soubor, který z toho původního samozřejmě nepřevezme ty rozšířené atributy, ale ani nic jiného – jen název a oprávnění. Ale s tím byste měl problém i u jakéhokoli jiné systému ukládání dat k souborům.
Pak už by zbyla jenom jedna možnost – vytvořit si tam nějaký skrytý soubor, a do něj si podle názvů souborů zapisovat pořadí. Pak už se s těmi soubory může dělat cokoli, dokud jim zůstane název, bude to fungovat. Pokud tedy uživatelé soubory nepřejmenovávají a nechtějí, aby soubor zůstal zařazen na původním místě.
sudo debugfs -R "stat /cesta/soubor" /dev/zarizenive skriptu pak muzes cist atime pomoci -u a detailne pomoci --full-time (nebo jinej format jak budes chtit)
ls -l -u --full-time
Tiskni
Sdílej: