Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
Google Chrome 120 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 120.0.6099.62 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Dates recorded modification (mtime), attribute modification (ctime), access (atime), delete (dtime), create (crtime)
$ stat -c %w filename -Nehledal jsem to nějak extensivně, ale nenašel jsem způsob, jak ext4 donutit, aby birthtime ukládal. Man mount i man mke2fs mlčí.
Existuje možnost získat ze souboru i z adresáře skutečný datum a čas vytvoření?Ta otázka trochu zavání. Jsou to pořád jenom metadata. Člověk si nemůže být jistý, že získal údaj odpovídající realitě.
Měnit se dá vždy… i kdyby jen ruční editací obrazu filesystému na zařízení.
Ale těch nejasností je IMHO víc, např. by si bylo dobré ujasnit, jak by se takový "creation time" měl chovat třeba při
cp -a
getfattr/setfattr
a samozřejmě pro to existuje API. Do těch si můžete zapsat, co se vám zlíbí. Takže si tam můžete zapsat třeba pořadí souboru, nebo alternativní název, který se má použít pro řazení.
Ale záleží na tom, jak se s těmi soubory bude pracovat. Některé programy editují soubory tak, že vytvoří nový soubor, do něj zapíšou data, původní soubor smažou a nový přejmenují na jméno toho starého. Takže vznikne nový soubor, který z toho původního samozřejmě nepřevezme ty rozšířené atributy, ale ani nic jiného – jen název a oprávnění. Ale s tím byste měl problém i u jakéhokoli jiné systému ukládání dat k souborům.
Pak už by zbyla jenom jedna možnost – vytvořit si tam nějaký skrytý soubor, a do něj si podle názvů souborů zapisovat pořadí. Pak už se s těmi soubory může dělat cokoli, dokud jim zůstane název, bude to fungovat. Pokud tedy uživatelé soubory nepřejmenovávají a nechtějí, aby soubor zůstal zařazen na původním místě.
sudo debugfs -R "stat /cesta/soubor" /dev/zarizenive skriptu pak muzes cist atime pomoci -u a detailne pomoci --full-time (nebo jinej format jak budes chtit)
ls -l -u --full-time
Tiskni
Sdílej: