abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 595 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Antivirova kontrola USB FLASH v Ubuntu

    19.2.2016 13:02 Zdenek
    Antivirova kontrola USB FLASH v Ubuntu
    Přečteno: 486×
    Dobry den, existuje nejake reseni, jak v Ubuntu zkontrolovat USB FLASH na pritomnost viru ? Zatim jsem to vyresil trial verzi Eset For Linux a kontrolu provadim v nem. Ale je to docasne reseni, protoze to je trial verze. Chtel bych takto kontrolovat USB FLASH, nez ji pripojim k Win7. Dekuji za rady.

    Odpovědi

    19.2.2016 13:17 Laco
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Antivirova kontrola USB FLASH v Ubuntu
    Z trocha serioznejsich AV softverov sa mi celkom osvedcil Bitdefender Antivirus Scanner for Unices. Personal license na nekomercne ucely je free. No a potom este je moznost napr. open-source clamav, ale ten na tom nie velmi dobre, co sa tyka uspesnosti najdenia aktualnejsieho malware.

    A poznamka na okraj: ziadny antivir nebude 100% uspesny, mnohe vzorky ostavaju neodhalene aj dlhe mesiace...
    19.2.2016 13:22 Zdenek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Antivirova kontrola USB FLASH v Ubuntu
    Dekuji, vyzkousim.
    19.2.2016 13:55 Laco
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Antivirova kontrola USB FLASH v Ubuntu
    Ou, tak som prehliadol, ze Bitdefender ohlasil end-of-life pre ten unixovy scanner. Kazdopadne, este stale mozem stahovat aktualizacie malware databazy, ale asi to uz nebude dlhodobo dobre riesenie. Vidim to tak, ze tiez idem hladat nahradu...
    19.2.2016 17:31 Zdenek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Antivirova kontrola USB FLASH v Ubuntu
    Jeste jsem to resil tak, ze jsem nabootoval z USB Eset Boot Scanner a tam si zkontroloval FLASH disk. Ale to je taky krkolomne, kdyz mam Ubuntu. Jedine udelat hardcore reseni a udelat multiboot ubuntu a eset USB boot scanner
    19.2.2016 19:09 Vantomas | skóre: 32 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Antivirova kontrola USB FLASH v Ubuntu
    Pokud z nějakého důvodu vyhovuje to bootovací USB, tak by to šlo řešit virtualizací, třeba VirtualBoxem, kam jde přímo na systémové úrovní připojit USB flashdisk a systém s ním pak pracuje jako na reálném počítači.
    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 19.2.2016 19:47 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 54
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Antivirova kontrola USB FLASH v Ubuntu
    Nevím, jestli to bude vyhovující, ale co třeba Comodo?
    19.2.2016 20:42 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Antivirova kontrola USB FLASH v Ubuntu
    Celý dotaz je zásadně principielně chybně. Sice někteří výrobci Linuxové verze dělají (Eset, Avast, Bitdefender McAfee.) Ale cíl je většinou poskytnout tím transparentní vrstvu pro win uživatele, která by kontrolu prováděla. Obvykle ochrana je pro průchod (u routerů/firewallů) a pro ukládání souborů (NAS). Ale stejně strkat Flash do linuxuvého systému pro kontrolu před Win je nesmysl. Antivir ve win poskytne stejnou ochranu. Mnohem podstatnější je, aby byl dobrý a aktualizovaný.
    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 19.2.2016 20:47 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 54
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Antivirova kontrola USB FLASH v Ubuntu
    Své oppodstatnění to má, pokud uživatel Linuxu stahuje něco uživateli Windowsu a chce mít jistotu, že po zasunutí flashky u uživatele Windowsu se nerozezní alarm o nakažené flashce, to by totiž na uživatele Linuxu nevrhalo moc dobré světlo. Ale raději bych to řešil slovy, nechť si to uživatel Windowsu překontroluje raději sám. Něčemu se alespoň v rámci bezpečnosti přiučí. :)
    19.2.2016 22:36 atirage21 | skóre: 11 | blog: attila
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Antivirova kontrola USB FLASH v Ubuntu
    Z vysokoškolskej skúsenosti viem, že keď máte nakazený vlastný usb kľúč tak ten .exe súbor vidíte krásne pod linuxom. Ono by bolo fajn, keby tlačiarne používali linux práve kvôli takýmto veciam - inak do tej tlačiarne denne tam chodilo 200 študentov a ten vírus rozdávajú asi aj dodnes. Len škoda, že tie grafické programy veľkých hráčov ešte na túto platformu poriadne neprišli (samé polovičaté riešenia - viď Adobe, Autodesk, ESRI).
    Jendа avatar 20.2.2016 06:55 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Antivirova kontrola USB FLASH v Ubuntu
    Z vysokoškolskej skúsenosti viem, že keď máte nakazený vlastný usb kľúč tak ten .exe súbor vidíte krásne pod linuxom.
    Jenže viry nejsou jenom .exe, ale i makra v .doc souborech nebo třeba rozbité ikonky (CVE-2010-2568, CVE-2015-0096) (nesmějte se Microsoftu, ve svém systému to máte taky, např. CVE-2013-7447 a CVE-2011-2690)
    21.2.2016 15:14 Zdenek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Antivirova kontrola USB FLASH v Ubuntu
    Moc vam vsem dekuji za postrehy, jsem rad, ze se diskuze rozebehla. Jakozto uzivatel jinych for je tady videt, ze maji uzivatele k sobe uctu a odpovidaji na co se tazatel pta. Je mi jasne, ze s viry to je "o nahode", ale lepsi je prvotni scan v linuxu a pripadne si treba jenom zkopirovat obrazek do linuxu a pak si ho dat do Win a nemuset tam strkat celou flashku. Ta virtualizace me zaujala, prilezitostne zkusim. Jinak ty odkazy CVE-2013-7447 atd. znamenaji co ? Dekuji
    Jendа avatar 21.2.2016 15:43 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Antivirova kontrola USB FLASH v Ubuntu
    21.2.2016 23:16 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Antivirova kontrola USB FLASH v Ubuntu
    S viry to není o "náhodě". Vir není žádná misteriózní záležitost, je to prostě jenom nějaký kód. Téměř jen stačí, aby uživatel měl pod kontrolou, co (jaký kód) skutečně spouští. A to nejdříve znamená vypnout veškeré automatické procesy, které by mohly spustit jakýkoliv kód o kterém nic nevím. Typický příklad jsou windowsí "automatické přehrávání", které spustí kód s flash. Nebo automatické spuštění skriptů po otevření dokumentu ve wordu. Někdy je to bohužel komplikovanější, protože některé datové soubory, také mohou obsahovat škodlivý kód jako je macromedia flash, ale kombinace toho, že před použitím USB flash proskenuji AV společně s tím že si uvědomuji co spouštím a možná s tím, že pro podezřelé soubory budu mít virtualizované prostředí, dává velmi silnou ochranu. Kvalita AV je z velké části o dvou základních prvcích, kvalita a aktuálnost databáze vzorků a sofistikovanost heuristik na polymorfní viry.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.