Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
mkdir /var/www/www.nieco_1.ddns.com mkdir /var/www/www.nieco_2.ddns.comuprava, www.nieco_1.ddns.com.conf
nano /etc/apache2/sites-available/www.nieco_1.ddns.com.conf<
<VirtualHost *:80> ServerAdmin webmaster@localhost ServerName www.nieco_1.ddns.com DocumentRoot /var/www/www.nieco_1.ddns.com <Directory / > Options FollowSymLinks AllowOverride All </Directory > <Directory /var/www/www.nieco_1.ddns.com/ > Options Indexes FollowSymLinks MultiViews AllowOverride All Order allow,deny allow from all </Directory > ErrorLog ${APACHE_LOG_DIR}/error.log LogLevel warn CustomLog ${APACHE_LOG_DIR}/access.log combined </VirtualHost >Pre www.nieco_2.ddns.com.conf to iste (samozrejme s cislom 2)
a2ensite www.nieco_1.ddns.com.conf a2ensite www.nieco_2.ddns.com.conf a2dissite 000-default.conf service apache2 reloadNa mikrotiku som si vytvoril v ip > dns > static, staticke zaznamy
www.nieco_1.ddns.com www.nieco_2.ddns.comV MK som si pridal skrip, ktory kazdych x minut aktualizuje moju verejnu IP a pri zmene ju na dyndns prepisuje.
nano /etc/apache2/apache2.confA zmenit
<Directory /var/www/> Options Indexes FollowSymLinks AllowOverride None Require all granted </Directory>na
AllowOverride allsamozrejme zmenil som to aj v
nano /etc/apache2/sites-available/www.nieco_1.ddns.com.confNasledne povolit rewrite a restart apache2
sudo a2enmod rewrite sudo service apache2 restartV korenovom adresary www.nieco_1.ddns.com vytvorit subor .htaccess a vlozit tam nasledovne
RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^nieco_1.ddns.com RewriteRule (.*) http://www.nieco_1.ddns.com/$1 [R=301,L]a restart apache.
Řešení dotazu:
ServerName www.nieco.ddns.com nieco.ddns.com
ServerName www.nieco.ddns.com nieco.ddns.comapache vihodi
jany2@server:~$ sudo service apache2 restart * Restarting web server apache2 [fail] * The apache2 configtest failed. Output of config test was: AH00526: Syntax error on line 3 of /etc/apache2/sites-enabled/www.nieco.ddns.com.conf: ServerName takes one argument, The hostname and port of the server Action 'configtest' failed. The Apache error log may have more information.Vytvoril som na MK ip > dns > staic dalsie zaznamy bez www (+ vypol som v MK ip > service www)
2 X www 80tym padom je zakazany 192.168.1.1.
ServerName neco.ddns.com ServerAlias www.neco.ddns.comTakto si zaridis, ze stejna domena spadne do spravneho virtualhostu. Rewrite se da pouzit taky, ale pro pripad, ze chces prepisovat dotazy ie. "chci vsechno presmerovavat na www.XY bez ohledu ma dotaz". Jedna se o tzv. 'name based' virtual hosty(volba konfigurace) => apache pozna podle domeny kam co patri. Vsechny Zaznamy DNS pro kazdou domenu/subdomenu nasmerujes uplne stejne.
mod_rewrite
, které se používá pro přepis adresy, je samozřejmě možné používat i v konfiguraci Apache, nemusí být jen v souboru .htaccess
. Naopak pro takovéhle použití je nevhodné mít to v .htacces
, to je soubor určený pro to, aby jej editoval autor obsahu webu, když nemá ke konfiguračním souborů serveru přístup.
Tiskni
Sdílej: