Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
iptables -t nat -I PREROUTING -p tcp --dport 10443 -j DNAT --to-destination 192.168.2.4:443jeste opravim ze LAN1-LAN4 se taguje vlanou vlan0 lezu tam pres pres WAN0 s IP inet addr:192.168.9.100 na ktere visi USB 3g modem HTTP request : curl -k https://mojedomena.com:10443/ Mam pres TCPDUMP odposlechnuty, ze kdyz tohle spustim na hostu, ktery je na LAN1 tak ty iptables zaberou, kdyz to spustim primo z konzole routeru, tak to odejde ven do internetu
But the manual wouldn't be complete without itJá to zase tolik na HTTP nepotřebuju, to bylo spíš na otestovaní, ale myslím si že tohle je to co mi dělá problémy, když spustim na tom routeru openvpn klienta. Nemůžu se pak dostat na jeho lokální služby, pouze na jeho sítě. tj LAN1-LAN4. Už jsem to tu jednou myslím řešil a tohle vypadá jako ten důvod. Zkusím nekdy později novější FW, jestli tam není ta podpora pro CONFIG_IP_NF_NAT_LOCALiptables -t nat -I OUTPUT --src 0/0 --dst 127.0.0.1. -p tcp --dport 80 -j REDIRECT --to-ports 8080 This rule is the key -- it is much same as the one above, the only difference is, that you are using the OUTPUT chain. Also remember, you need CONFIG_IP_NF_NAT_LOCAL=y in your kernel. Without it this rule can be inserted, but will have no effect.
když spustim na tom routeru openvpn klienta. Nemůžu se pak dostat na jeho lokální služby, pouze na jeho sítě.To ale s predchozim dotazem vubec nesouvisi.. Kdyz se skrz VPN prihlasis lokalne na router, pravidlo pro "port forwarding", se neuplatni, ale ani nemusi protoze muzes pristupovat na sluzbu primo:
curl -k https://192.168.2.4:443Protoze ten "port forward" je obecny za podminky, ze mas dobre forwardning, muzes take pristupovat na sluzbu rovnou z VPN klienta skrz tunel.
curl -k https://gateway_tunelu:10443No a konecne doporucuji tento obrazek.
Tiskni
Sdílej: