Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Řešení dotazu:
Nejvíc asi záleží, jaký Window Manager, resp. Desktop Environment použiješ. Zkusil bych odlehčený WM. Např. já používám pekwm.
Což o to, odlehčení WMs bývají spolehliví, ale často se ovládají jinak, než jsou "uživatelé" zvyklí.
Hádám, že největší brzdou bude Mozilla Firefox. Zkusil bych, být tebou, místo Firefoxu třeba Chromium.
Procesor: Podle mě to nemá cenu.
Pokud se to zdá pomalé, bude to spíše grafikou -> investovat do NVIDIA.Dobrý vtip.
Vida, jak se nám tu pěkně začíná rozbíhat flameware.Obávám se, že z toho nic nebude. Nemáme nosné téma.
Pokud vím, nejpoužívanější DE v linuxu hodně využívají grafickou kartu, takže "svižnost" desktopu docela závisí na kvalitě grafické karty.Nemám pocit, že by ostatní DE byly o moc náročnější než Gnome. Nemám pocit, že by Gnome měl potíže běžet na běžném integrovaném intelu z posledních pěti až deseti let. Navíc při použití open source driverů člověk zpravidla může využívat standardní vlastnosti X11. Za mě pokud chci stroj na běžnou práci, tak nebrat nic, co běhá s open source drivery hůř než ten integrovaný intel. Ale každému, co jeho jest.
pointa je v tom, ze problem s grafikou se da resit ovladacem/nastavenim(kdyz to jde a vi se jak), nebo jinou grafarnou (staci kdyz je)To by ale byl trošku Captain Obvious. :)
nicmene me spis unika "trochu znatelne"Takže asi tak. :D
AMD = nově "svobodné" ovladače, které někdy bezproblémově fungují.
Pěkná blbost. Vystřídal jsem dost AMD (ATI) graf. karet a s žádnou nebyl problém, tedy se svobodnými ovladači. Binární bloby od NVIDIA (označení proprietární ovladače se mi zdá neadekvátní) fungují jenom od/do určité verze jádra (Linuxu), což je hodně limitující, pokud člověk používá distribuci typu Arch Linux.
zas tak pomaly stroj to neni,klidně zkus neco s KDE,MATE,.. distrybuce pro stare pc=na pomaly stroj ty to zas tak pomaly nemaš.
http://www.pclinuxos.cz/ke-stazeni/
glxinfo | grep -e renderingnebo jinak co znamena "je to pomale" ?
HTML5 je na pomalejsich (teda casto i na rychlejch) CPU katastrofaMěl jsem za to, že naopak Flash je katastrofa. Aspoň to můžu říct ze zkušenosti na thinkpadech.
tak když projíždím např. youtube tak i jen rolování ve firefoxu je takový trhavý..ale třeba je to normální a řešim blbosti..Jo, tohle Firefox dělá i na osmijádře@4GHz. Od nějaké ne až tak dávné verze ve FF nelze provozovat YT na fullscreen (znatelně to nestíhá, nedává ani 720p v okně). Chromium v pohodě. Video po stažení (youtube-dl, fullhd formát) samozřejmě úplně bez problémů. A nejen v YT, třeba i Google+ je citelně línější. Prostě ten FF je nějakej divnej (nebo Google vymyslel další JS vychytávku, která rychle funguje jen v Chrome).
Ta radeonka už není v ovladačích, dneska už jsou starosti s řadou 5-6xxx
A jaképak starosti? Že jsem si jich nějak nevšiml… (5450 a 6450 mám prakticky všude, dokonce i jednu 4550).
Tiskni
Sdílej: