Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Řešení dotazu:
Nejvíc asi záleží, jaký Window Manager, resp. Desktop Environment použiješ. Zkusil bych odlehčený WM. Např. já používám pekwm.
Což o to, odlehčení WMs bývají spolehliví, ale často se ovládají jinak, než jsou "uživatelé" zvyklí.
Hádám, že největší brzdou bude Mozilla Firefox. Zkusil bych, být tebou, místo Firefoxu třeba Chromium.
Procesor: Podle mě to nemá cenu.
Pokud se to zdá pomalé, bude to spíše grafikou -> investovat do NVIDIA.Dobrý vtip.
Vida, jak se nám tu pěkně začíná rozbíhat flameware.Obávám se, že z toho nic nebude. Nemáme nosné téma.
Pokud vím, nejpoužívanější DE v linuxu hodně využívají grafickou kartu, takže "svižnost" desktopu docela závisí na kvalitě grafické karty.Nemám pocit, že by ostatní DE byly o moc náročnější než Gnome. Nemám pocit, že by Gnome měl potíže běžet na běžném integrovaném intelu z posledních pěti až deseti let. Navíc při použití open source driverů člověk zpravidla může využívat standardní vlastnosti X11. Za mě pokud chci stroj na běžnou práci, tak nebrat nic, co běhá s open source drivery hůř než ten integrovaný intel. Ale každému, co jeho jest.
pointa je v tom, ze problem s grafikou se da resit ovladacem/nastavenim(kdyz to jde a vi se jak), nebo jinou grafarnou (staci kdyz je)To by ale byl trošku Captain Obvious. :)
nicmene me spis unika "trochu znatelne"Takže asi tak. :D
AMD = nově "svobodné" ovladače, které někdy bezproblémově fungují.
Pěkná blbost. Vystřídal jsem dost AMD (ATI) graf. karet a s žádnou nebyl problém, tedy se svobodnými ovladači. Binární bloby od NVIDIA (označení proprietární ovladače se mi zdá neadekvátní) fungují jenom od/do určité verze jádra (Linuxu), což je hodně limitující, pokud člověk používá distribuci typu Arch Linux.
zas tak pomaly stroj to neni,klidně zkus neco s KDE,MATE,.. distrybuce pro stare pc=na pomaly stroj ty to zas tak pomaly nemaš.
http://www.pclinuxos.cz/ke-stazeni/
glxinfo | grep -e renderingnebo jinak co znamena "je to pomale" ?
HTML5 je na pomalejsich (teda casto i na rychlejch) CPU katastrofaMěl jsem za to, že naopak Flash je katastrofa. Aspoň to můžu říct ze zkušenosti na thinkpadech.
tak když projíždím např. youtube tak i jen rolování ve firefoxu je takový trhavý..ale třeba je to normální a řešim blbosti..Jo, tohle Firefox dělá i na osmijádře@4GHz. Od nějaké ne až tak dávné verze ve FF nelze provozovat YT na fullscreen (znatelně to nestíhá, nedává ani 720p v okně). Chromium v pohodě. Video po stažení (youtube-dl, fullhd formát) samozřejmě úplně bez problémů. A nejen v YT, třeba i Google+ je citelně línější. Prostě ten FF je nějakej divnej (nebo Google vymyslel další JS vychytávku, která rychle funguje jen v Chrome).
Ta radeonka už není v ovladačích, dneska už jsou starosti s řadou 5-6xxx
A jaképak starosti? Že jsem si jich nějak nevšiml… (5450 a 6450 mám prakticky všude, dokonce i jednu 4550).
Tiskni Sdílej: