Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
Section "Device" Identifier "Intel Graphics" Driver "intel" Option "AccelMethod" "uxa" EndSectionKdyž ji odstraním a nechám xka hledat "automaticky", dopadne to jako v příloze Xorg.0.log.2 Dokáže mě někdo navést správným směrem a pomoci mi grafiku stabilně rozchodit? Mnohokrát předem děkuji.
Řešení dotazu:
Debianem WheezyZkusil bych nějaký méně historický systém.
Jednalo se o to, že videa přehrávaná mplayerem se nezmenší ani nezvětší na šířku okna, ale ořežou pokud jsou větší než okno pro přehrávání, nebo zůstanou malé, pokud je video menší než okno.Zkus mu vnutit -vo gl nebo -vo xv. Ale když to nepoužil automaticky, tak to asi nejde…
k tam dostat vyssi verzi jadra? Bojim se ze to bude "porod".Do sources.list přidáš
deb http://http.debian.net/debian jessie-backports main
a nainstaluješ linux-image-4.3.0-0.bpo.1-amd64.
Nedávno jsem takhle „opravil“ touchpad na jednom notebooku - driver byl až od 4.1 nebo tak něco, Debian měl 3.16.
Ale tohle je fakt divné, podle logu to intel skoro hned přeskočí a začne zkoušet VESA driver.
Ahoj, mám NUC 2820. Instaloval jsem tam wheezy x86_64 (bez X, nicméně jsem je následně doinstaloval, provozoval, pak odinstaloval) a také jsem měl na počátku problémy. Po upgradu BIOSu z verze instalované, na verzi poslední dostupnou - problémy zmizely a z NUCe se stal standardní bezproblémový stroj.
U těch X a Intel budeš muset pořádně zagooglit.
Tiskni
Sdílej: