Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Řešení dotazu:
V Debianu není Firefox1) Už je, 2) Jmenoval se "Iceweasel" (protože Firefox je ochranná známka, kterou nesměli používat), ale až na jméno to bylo úplně stejné.
a spoustu věcí okolo multimédiíJako třeba…? Nějak jsem si absence ničeho nevšiml.
Myslím, že aplikace budou záviset na tom procesoruAž na některé, většinou proprietární extrémy, nebo vyloženě HW-závislé věci (VirtualBox, KVM) ne. Jestli je konkrétní balíček v architektuře armhf (která jde do Raspbianu nainstalovat a důrazně doporučuji tak učinit) se dá zjistit na https://www.debian.org/distrib/packages.
# cp /usr/bin/qemu-arm-static /mnt/armhf/usr/bin # chroot /mnt/armhf(funguje to pomocí velmi chytrého využití binfmt_misc, viz /proc/sys/fs/binfmt_misc/qemu-arm) V čistém Raspbianu mi to ale segfaultne, nechápu proč. Ale asi to bude rukama. Na internetu jsou lidi, co tvrdí, že to spustili v Qemu včetně grafiky, to se mi ale taky nepovedlo. Ale obecně mi přijde, že je zbytečné to zkoušet. Já to chtěl kvůli možnosti spouštění dpkg v hotovém obrazu, nakonec jsem to ale řešil prasácky přímo na fyzickém Raspberry.
takže pre emuláciu 4x1200MHz by si potreboval cca 24x2GHzNevšiml sis, že procesory s podobnou frekvencí mají úplně jiný výkon? Nebo si myslíš, že netbook s Atomem na 1.6 GHz je jenom o čtvrtinu slabší, než nejnovější Core i7 na 2.4 GHz?
Tiskni
Sdílej: