Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
ps --no-headers -u foo | grep -v grep | grep -v ps | grep -v awk | grep -v sshd | grep -v bash | grep -v watch | awk ' { print $1}'V procesu jsou dalsi procedury, ktere samozrejme vytvari dalsi procesy pod uzivatelem foo a ja si je tak zaroven pokilluji. Existuje nejaky postup, ktery by tomuto predesel? Treba zaznamenat cas spusteni scriptu a pote negrepovat nove vznikle procesy? Necham si poradit. Diky
podporces.sh -nokillme123456 -param1=value1 -param2=value2 ...
Tyto podporcesy pote vyfiltrovat pomoci grep -v nokillme123456. 123456 muze byt treba PID procesu, ktery je puvodnim spoustecem, aby bylo jasno, ze tyhle podprocesy patri nam a nemaji se killovat. Samozrejme u podporcesu, kde by takovyto "tag" parametr zpusobil problem s tim, ze by dany proces parametru nerozumel a skoncil by chybou to logicky nepujde pouzit.
Ja to takhle u jedne veci uspesne pouzivam, kde si z PHP scriptu v roli ridiciho scriptu volam podprocesy a ruzne monitoruju jejich beh, pripadne pokud jejich pocet soucasne s vytizenim CPU klesne pod urcity limit, spoustim dalsi, nebo je muzu killnout.
Jde o to je nejak identifikovat. V takovem pripade je potreba pouzit "ps ax" coz vraci i parametry procesu.
Tiskni
Sdílej: