abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:55 | IT novinky

    V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 00:00 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Humor

    Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 03:11 | Zajímavý software

    Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 02:33 | Nová verze

    OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    12.1. 23:33 | Zajímavý článek

    Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.1. 22:55 | Pozvánky

    Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    12.1. 22:33 | Nová verze

    Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 17
    Rozcestník

    Dotaz: častý přepis souboru na SD kartě

    27.4.2016 08:04 Deathfish
    častý přepis souboru na SD kartě
    Přečteno: 547×
    Jak správně vyřešit problém častého přepisování stejného souboru na SD kartě? cca 500x za den přepíšu soubor čerstvými daty, porovnám a vyhodnotím. Domnívám se že tím dojde ke zničení SD karty. Jedná se o malý soubor do 1 kB.

    Je řešení přepsat "xyzsoubor" na "old_xyzsoubor" vytvořit nový "xyzsoubor" a ten zas cca týden přepisovat a pořád dokola ?

    HW: Rasperry-pi + Raspbian Jessie, externí HDD nepřipadá v úvahu.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    27.4.2016 09:04 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    27.4.2016 09:28 Filip Jirsák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    Použijte souborový systém určený pro SD karty nebo alespoň CoW (copy-on-write) – např. btrfs. „Přepis“ souboru pak probíhá tak, že se data zapíšou do nového sektoru.
    27.4.2016 17:26 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    To by mě zajímalo, jak vypadá souborový systém pro SD karty, když SD karty se vyznačují tím, že si dějí wear leveling samy, takže blokový systém vůbec netuší, do které paměťové buňky bude zápis směřovat.
    27.4.2016 19:10 Filip Jirsák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    SD karty, které si dobře dělají wear leveling samy, není potřeba nějak speciálně řešit – pak je odpověď na dotaz „neřešte to, postará se o to sama karta“. Pokud nějaké zařízení wear leveling nedělá nebo dělá špatně, pomůže souborový systém, který zápisy rozkládá do různých bloků. Protože i když bude wear leveling udělaný špatně, asi nebude fungovat tak, že zápisy do různých bloků bude schválně směřovat do stále stejné paměťové buňky.
    28.4.2016 12:11 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    Ten wear leveling není dokonalý, např. rotuje bloky jen ve skupinách, v mnoha případech dokonce rozumně u in-place přepisujících souborových systémů funguje jen s FAT (jediný standardní systém pro SD karty). COW má smysl tím, že umožňuje wear levelingu rotovat mnohem víc bloků, protože nový blok bude pravděpodobně z jiné skupiny.
    27.4.2016 09:36 Ovrscout
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    Mno, problém není jen s vlastními daty, je třeba vzít v potaz i metadata souborového systému které se také ukládají. Také může záležet na tom jaký souborový systém tam bude, některé by třeba mohli tak malý soubor držet na stejném místě jako metadata. Nebo třeba při přepisu zapíše na jiné místo (copy on write?), každopádně je dobré přesně nastudovat, nebo nějakým nástrojem odsledovat co se kam zapíše, ne vždy je to uplně jasné a jednoduché (např žurnály, kopie fat tabulky,...).

    Vidím tři možnosti
    • Najít vhodný fs, který vám zaručí "správné" chování pro sd karty (třeba někdo doporučí)
    • Nepoužívat žádný fs a používat kartu přímo po blocích a navrhnout si takový algoritmus který bude vyhovovat(ale kartu pak nejspíš nepřečtete v normální čtečce)
    • Použít nějakou "industrial" kartu která bude mít algoritmus pro "Wear Leveling" v sobě. Nevýhoda je poměrně velká cena v maloobchodě. Nějaké se třeba dají najít na farnell.com (asi i jinde ale tady jsou docela často i PDF s podrobnějšími informacemi), hledejte "SD card" a pak nastudujte PDF, namátkou karty od SWISS a některé od Panasonic to podle pdf umějí a měli by být docela slušně dostupné (ale osobně těmi dvěma nemám zkušenost). A nenechte se zastrašit cenou SLC, existují i kousky s MLC které wearleveling také umějí a nejsou zas tak moc drahé.

    27.4.2016 10:02 ikar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    Je důvod pro použití SSD na tento typ činnosti? Nedalo by se to řešit v RAM, s tmpfs?
    k3dAR avatar 27.4.2016 13:33 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    ukladej do /dev/shm (automaticy vytvarenej "disk" v ram pomoci tpmfs, pri vypnuti se maze)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    28.4.2016 10:14 Peter Fodrek | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    Nová studie: SSD více likviduje čas než používání, SLC a MLC vydrží stejně 1. 3. 2016 Zhruba 30 až 80 % SSD má alespoň 1 vadný blok, u zhruba 2-7 % SSD selže alespoň 1 NAND flash čip během čtyř let od nasazení http://diit.cz/clanek/nova-studie-ssd-vice-likviduje-cas-nez-pouzivani-slc-mlc-vydrzi-stejne.

    Takže na flash nič dôležité nesmie, ak to nemá zálohu inde
    k3dAR avatar 28.4.2016 13:14 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: častý přepis souboru na SD kartě
    mas tam navic jedno S, rec je o SD ;)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.