abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    14.7. 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 399 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: Smazání souboru jinému uživateli

    29.4.2016 18:59 Webster.K
    Smazání souboru jinému uživateli
    Přečteno: 436×
    Zdravím všechny, mám dotaz. Potřeboval bych v linuxu (debian 8) smazat data jinému uživateli než za kterého jsem přihlášen. Zkusím přesně popsat situaci o co mi jde. Mám jednoho uživatele, který po určité akci spustí script (jde o uživatele git, který po odevzdání na server provede hook) který vytvoří (sestaví) z GIT repositáře pracovní adresář tak, aby z něj apache mohl číst. Tedy vytvoří aktuálně odevzdanou verzi ve /var/www/html/test. Můj problém je ale ten, že projekt který se otevře přes apache bězí na Nette Frameworku, které si ve složce temp/cache vytvoří své vlastní soubory při prvním aktualizování stránky a pak to již z nich vesele načítá. Bohužel tako akce vyvolá to, že vlastník souborů v této složce není uživatel git, ale uživatel www-data.

    A teď. uživatele git a www-data jsou oba ve skupině www-data. Když provedu za uživatele git příkaz rm -rf /var/www/html/test tak nemůžu smazat obsah /temp/cache protože to vytvořil uživatel www-data a i přesto že obydlují stejnou skupinu, nemám na to právo, tuší někdo co s tím udělat? Nemužu totiž za uživatele git ani přes chown změnit vlastníka souboru, neví někdo jak to udělat tak, aby to šlo?

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    29.4.2016 19:20 Filip Jirsák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Smazání souboru jinému uživateli
    Pro smazání nebo přejmenování položek v adresáři je potřeba právo write na ten adresář. Takže pokud adresáře vlastní skupina www-data a má právo zápisu, mělo by z pohledu práv mazání fungovat. Změnit to může nastavený sticky bit na tom adresáři, který způsobí, že položky v adresáři může smazat nebo přejmenovat jenom vlastník nebo root – používá se to třeba na /tmp adresáři. Dál do toho pak ještě mohou zasahovat bezpečnostní moduly, třeba SElinux.

    Pokud byste nechtěl použít řešení s tím, že git je členem www-data, můžete použít ACL – to umožní nastavit oprávnění pro další uživatele a skupiny, ne jen pro vlastníky. Ale to záleží na tom, zda aplikace, která ty soubory a adresáře vytváří, nebude vymýšlet vylomeniny a bude tak fungovat dědění ACL.
    1.5.2016 22:45 Webster.K
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Smazání souboru jinému uživateli
    Dal jsem uživatele GIT do skupiny www-data. Celá ta skupina má právo na všechny ty soubory v té složce, nicméně když právě uživatel www-data tam vytvoří soubor, uživatel git, i když je v té samé skupině to smazat nedokáže. Jaké je pro tohle správné nastaveni sticky bitu? Chápu to správně, že nastavení stickybitu pro adresář by mělo být 0?
    2.5.2016 08:37 Filip Jirsák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Smazání souboru jinému uživateli
    Sticky bit 0 a skupina musí mít právo w na adresář, ve kterém je ten soubor. A samozřejmě se musí uživatel k tomu adresáři dostat (práva x na všechny adresáře po cestě).

    A dále bych doporučil nastavit setgid na ten adresář – tím pádem budou nově vytvářené soubory a adresáře mít jako skupinu uvedeno www-data, a ne primární skupinu uživatele, který je vytvořil.
    2.5.2016 14:06 Webster.K
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Smazání souboru jinému uživateli
    Nastavil jsem pres roota prava na adresar na 0777. přihlásil se za uživatele git a spustil script. Vše bylo vytvořeno v pořádku. Nyní otevru webový prohlížeč a zadám URL. V tu chvíli se mi ve webovem adresari ve slozce /temp vytvoří složka cache vytvořená uživatelem www-data a je její majitel. takže když opakovaně přes uživatele git spustím script co předtím fungoval, nyní již nefunguje, protoze to hodi chybu s právy.
    Hlavní problém je v tom, že nově vytvořený adresář cache uživatelem www-data vypadá takto:
    drwxr-sr-x 5 www-data www-data 4096 may 2 13:54 cache
    a tento adresář uživatel git již smazat nemůže a to ani když má právo na nadřazené adresáře... pokouším se to smazat rm -rf /cesta_ke_slozce
    Další problém který jsem zaznamenal je ten, že když přes roota spustím na celou složku www chmod 0777 www -R tak to funguje v pořádku, resp script pres uživatele git opet projde. To vše opět jen do chvíle než někdo aktualizuje danou stránku.
    Řešení 1× (Webster.K (tazatel))
    2.5.2016 14:30 Webster.K
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Smazání souboru jinému uživateli
    Tak jsem to nakonec vyřešil, jen nevím jestli moc elegantním způsobem :) doinstaloval jsem do apache2 modul apache2-mpm-itk, a přidal do /etc/apache2/sites-available/default toto:
    IfModule mpm_itk_module>
    AssignUserId uzivatel skupina
    /IfModule>

    Zamozřejmně že IfModule musí začínat < a stejně konec, ale nešlo to sem s tím vložit, snad každému bude jasné :) takže nově vytvořený soubory z apache se vytváří pod jiným uživatelem a apache k nim má přístup, takže s nimi může pracovat a uživatel git díky tomu taky. Děkuji za pomoc :)
    2.5.2016 18:18 Filip Jirsák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Smazání souboru jinému uživateli
    Pokud má složka /temp skupinu www-data a práva rwx, pak by uživatel git (pokud je členem www-data) tu složku /temp/cache mohl smazat. Ale ta složka by musela být prázdná. Když jí mažete rekurzivně, předpokládám, že v ní jsou soubory nebo adresáře – a ty uživatel git smazat nemůže, protože pro skupinu není na složce právo x, navíc je tam nastaven sticky bit.

    Nejlepší by podle mne bylo na tom adresáři /temp nastavit přes ACL uživateli git právo zápisu, a to samé dát do defaultních ACL na tom adresáři, aby se to kopírovalo do vytvářených souborů a podadresářů:
    setfacl -m u:gid:rwX /temp
    setfacl -m -d u:gid:rwX /temp
    

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.