Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Řešení dotazu:
write
na ten adresář. Takže pokud adresáře vlastní skupina www-data
a má právo zápisu, mělo by z pohledu práv mazání fungovat. Změnit to může nastavený sticky bit na tom adresáři, který způsobí, že položky v adresáři může smazat nebo přejmenovat jenom vlastník nebo root – používá se to třeba na /tmp
adresáři. Dál do toho pak ještě mohou zasahovat bezpečnostní moduly, třeba SElinux.
Pokud byste nechtěl použít řešení s tím, že git
je členem www-data
, můžete použít ACL – to umožní nastavit oprávnění pro další uživatele a skupiny, ne jen pro vlastníky. Ale to záleží na tom, zda aplikace, která ty soubory a adresáře vytváří, nebude vymýšlet vylomeniny a bude tak fungovat dědění ACL.
w
na adresář, ve kterém je ten soubor. A samozřejmě se musí uživatel k tomu adresáři dostat (práva x
na všechny adresáře po cestě).
A dále bych doporučil nastavit setgid
na ten adresář – tím pádem budou nově vytvářené soubory a adresáře mít jako skupinu uvedeno www-data, a ne primární skupinu uživatele, který je vytvořil.
drwxr-sr-x 5 www-data www-data 4096 may 2 13:54 cache
chmod 0777 www -R
tak to funguje v pořádku, resp script pres uživatele git opet projde. To vše opět jen do chvíle než někdo aktualizuje danou stránku.
apache2-mpm-itk
, a přidal do /etc/apache2/sites-available/default
toto:IfModule mpm_itk_module>
AssignUserId uzivatel skupina
/IfModule>
/temp
skupinu www-data a práva rwx
, pak by uživatel git
(pokud je členem www-data
) tu složku /temp/cache
mohl smazat. Ale ta složka by musela být prázdná. Když jí mažete rekurzivně, předpokládám, že v ní jsou soubory nebo adresáře – a ty uživatel git
smazat nemůže, protože pro skupinu není na složce právo x
, navíc je tam nastaven sticky bit.
Nejlepší by podle mne bylo na tom adresáři /temp
nastavit přes ACL uživateli git
právo zápisu, a to samé dát do defaultních ACL na tom adresáři, aby se to kopírovalo do vytvářených souborů a podadresářů:
setfacl -m u:gid:rwX /temp setfacl -m -d u:gid:rwX /temp
Tiskni
Sdílej: