Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Ahojte,
potreboval by som pomoc s BTRFS pri inštalácii Debianu na oddiel s BTRFS, jedná sa mi že to potrebujem pochopiť čo som zatiaľ čítal tak z toho niesom nejako múdry.
O čo ide, vo virtuálke skúšam Debian s BTRFS len s tým rozdielom oproti doteraz, že by som disk nedelil zvlášt na / a /home ako som doteraz robil.
Dočítal som že by som mal mať jednu partíciu /boot veľkosti asi 500MB s ext2 alebo ext4 kde bude grub, potom swap a zvyšok na /, že sa potom vytvoria subvolume / a /home a tu som skončil lebo to nechápem ako po inštalácii toto mám spraviť.
Ďakujem za rady.
Řešení dotazu:
/
jako brtfs a jen si tam vytvoří /home
subvolume, tak ani fstab upravovat nemusí.
Takže něco jako:
cd / mv home home.old btrfs sub create home rsync -a home.old/ home/ # rm -rf home.old # po otestovaníJeště by bylo ideální přiohnout
adduser
tak, aby home pro nového usera vytvářel také jako subvolume a nikoliv jako adresář.
Som to skúšal podľa tohoto návodu ale nepochopil som, že čo vlastne robím.
Teraz mám vlastne /boot, swap a /, v ktorom je /home. Teraz mám premenovať pôvodný home a vytvoriť subvolume pre nový /home, prekopírovať (presypať)dáta z pôvodného home do nového a následne vymazať pôvodný home a je to hotové?
To že to nebude v fstabe nebude problém?
btrfs sub create home
a přesuňte tam data původního home. Nic dalšího dělat nemusíte.
Subvolume se dá chápat i jako lepší adresář. Kdykoliv si myslíte, že budete potřebovat s daným "adresářem" dělat věci jako snapshoty, send apod., tam místo mkdir projekt
můžete psát btrfs sub create projekt
.
/mnt/pool
a potom si na různé subvolume mountovat různě kam potřebujete (a třeba s různými volbami - compress apod.). Dá se to používat skutečně flexibilně a časem zjistíte, co je pro vás nejlepší.
V začátcích bych si nekomplikoval život, udělal bych si btrfs /
a různé adresáře jako třeba /home
bych udělal jako subvolume. Hrajte si s tím, osahejte si to, zkuste používat snapshoty k běžné práci a uvidíte.
To práve neviem čo by som stým chcel robiť.
Preto vysvetlím prečo som to začal riešiť. Doteraz som mal klasicky delený SSD disk na / a /home, swap som mal zvlášť na druhom klasickom disku a všade (okrem swapu) som mal EXT4, a prišla chvíľa že mi už došiel priestor na / a už som musel sem tam niečo premazať (naposledy latex) tak preto sa poobzerávam po niečom čo by vyriešilo problém s miestom a chybným rozdelením na oddiely.
Som si vedomý že určite nevyužijem všetky funkcie BTRFS a po pravde ani všetkým nerozumiem čo to je a načo to je.
rm -rf /*
je nesmaže.
Na druhou stranu subvolume nedělají snapshoty (či send) rekurzivně, takže je vhodné to používat jen tam, kde to opravdu využijete. Osobně používám na domácím počítači subvolume jen pro /home (aby jej apt-btrfs-snapshot nesnapshotoval) a na serveru pak pro adresáře, kde jsou LXC virtuály (hlavně kvůli možnosti snadno vytvářet zálohy a kopie či je přesouvat na jiný server pomocí send+receive).
Na druhou stranu subvolume nedělají snapshoty (či send) rekurzivně, takže je vhodné to používat jen tam, kde to opravdu využijete. Osobně používám na domácím počítači subvolume jen pro /home (aby jej apt-btrfs-snapshot nesnapshotoval) a na serveru pak pro adresáře, kde jsou LXC virtuály (hlavně kvůli možnosti snadno vytvářet zálohy a kopie či je přesouvat na jiný server pomocí send+receive).Já mám jednotlivé uživatelské domovské adresáře jako subvolume, to mi umožní dělat jednotlivé snapshoty jednotlivých uživatelů (kteří si potom do snapshotů mohou sáhnout, kdykoliv si něco smažou). U snapshotu celého /home by tato možnost byla taky, ale zase by nebylo možné odstranit konkrétní snapshoty jednotlivých uživatelů, pokud by tam byla velká data. Z tohoto důvodu mi přijde praktičtější mít raději víc subvolume (per user, per project, per service, per container), protože to potom poskytuje pružnější možnosti při jejich mazání, send nebo "klonování". Ano, rekurzivně se snapy nedělají, s tím je třeba počítat.
Tiskni
Sdílej: