abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1986 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: ˇCeština - problém s mrtvou klávesou

    11.5.2016 13:34 Vladimír Tichý
    ˇCeština - problém s mrtvou klávesou
    Přečteno: 536×
    Zdravím. Nainstaloval jsem si linux Jessie a v některých případech mi nefunguje mrtvá klávesa čárka/háček. Pokud např. chci napsat o s čárkou, pak se po stisknutí klávesy čárka napíše hned čárka a pak když zmáčknu o, tak se za ní napíše o. S háčkem je to úplně stejné, výsledek vypadá např. takto: ´o ˇt ˇd ˇn, ... a jedna ukázka je v titulku Tam kde pro znak s akcentem existuje vyhražená klávesa, není problém napsat akcent s použitím této klávesy: ěščřžýáíé. Jenže to nepokrývá všechny znaky, kde je akcent občas potřeba.

    Pod xfce jsem problém zaznamenal ve všech aplikacích. Pod KDE to v případech, kdy potřebuju češtinu, dělá problém snad jen v Iceweasel, kde to potřebuju do webových formulářů, na poštu, atd. Konqueror se zdá, že v KDE funguje v pořádku, ale zas mě nevyhovuje. Jiná desktopová prostředí jsem nezkoušel.

    Na podobné téma jsem už na Internetu objevil řadu rad, ovšem ani jedna z nich nepomohla.

    Systém jsem nainstaloval před pár dny a i hned updatoval, takže se stářím balíčků problém nebude.

    Je tu řešení, že si zvyknu na KDE a na Konquerora, ale radši bych, kdyby se podařilo problém vyřešit a ta mrtvá klávesa prostě fungovala ve všech kombinacích aplikace + desktopové prostředí.

    Dík.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    11.5.2016 14:28 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ˇCeština - problém s mrtvou klávesou
    Čo vypíše xev, keď stlačíš klávesu, ktorá by mala byť mŕtva?
    11.5.2016 14:48 Vladimír Tichý
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ˇCeština - problém s mrtvou klávesou
    V KDE toto:

    čárka: ------

    KeyPress event, serial 40, synthetic NO, window 0x4a00001, root 0xa6, subw 0x0, time 92129833, (989,802), root:(989,825), state 0x10, keycode 21 (keysym 0x3d, equal), same_screen YES, XLookupString gives 1 bytes: (3d) "=" XmbLookupString gives 1 bytes: (3d) "=" XFilterEvent returns: False

    KeyRelease event, serial 40, synthetic NO, window 0x4a00001, root 0xa6, subw 0x0, time 92129913, (989,802), root:(989,825), state 0x10, keycode 21 (keysym 0x3d, equal), same_screen YES, XLookupString gives 1 bytes: (3d) "=" XFilterEvent returns: False

    háček: ------

    KeyPress event, serial 40, synthetic NO, window 0x4a00001, root 0xa6, subw 0x0, time 92136185, (1201,859), root:(1201,882), state 0x10, keycode 50 (keysym 0xffe1, Shift_L), same_screen YES, XLookupString gives 0 bytes: XmbLookupString gives 0 bytes: XFilterEvent returns: False

    KeyPress event, serial 40, synthetic NO, window 0x4a00001, root 0xa6, subw 0x0, time 92137529, (1201,859), root:(1201,882), state 0x11, keycode 21 (keysym 0x2b, plus), same_screen YES, XLookupString gives 1 bytes: (2b) "+" XmbLookupString gives 1 bytes: (2b) "+" XFilterEvent returns: False

    KeyRelease event, serial 40, synthetic NO, window 0x4a00001, root 0xa6, subw 0x0, time 92137609, (1201,859), root:(1201,882), state 0x11, keycode 21 (keysym 0x2b, plus), same_screen YES, XLookupString gives 1 bytes: (2b) "+" XFilterEvent returns: False

    KeyRelease event, serial 40, synthetic NO, window 0x4a00001, root 0xa6, subw 0x0, time 92137897, (1201,859), root:(1201,882), state 0x11, keycode 50 (keysym 0xffe1, Shift_L), same_screen YES, XLookupString gives 0 bytes: XFilterEvent returns: False

    11.5.2016 16:02 Vladimír Tichý
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ˇCeština - problém s mrtvou klávesou
    V xfce to píše toto (pozn. háček se na české klávesnici dělá jako shift + čárka):

    ----čárka---- KeyPress event, serial 37, synthetic NO, window 0x3e00001, root 0xa6, subw 0x0, time 96586692, (-3,248), root:(868,759), state 0x10, keycode 21 (keysym 0xfe51, dead_acute), same_screen YES, XLookupString gives 2 bytes: (c2 b4) "´" XmbLookupString gives 0 bytes: XFilterEvent returns: True

    KeyRelease event, serial 37, synthetic NO, window 0x3e00001, root 0xa6, subw 0x0, time 96586764, (-3,248), root:(868,759), state 0x10, keycode 21 (keysym 0xfe51, dead_acute), same_screen YES, XLookupString gives 2 bytes: (c2 b4) "´" XFilterEvent returns: False

    ---háček--- KeyPress event, serial 37, synthetic NO, window 0x3e00001, root 0xa6, subw 0x0, time 96650892, (428,207), root:(1299,718), state 0x10, keycode 50 (keysym 0xffe1, Shift_L), same_screen YES, XLookupString gives 0 bytes: XmbLookupString gives 0 bytes: XFilterEvent returns: False

    KeyPress event, serial 37, synthetic NO, window 0x3e00001, root 0xa6, subw 0x0, time 96652068, (428,207), root:(1299,718), state 0x11, keycode 21 (keysym 0xfe5a, dead_caron), same_screen YES, XLookupString gives 2 bytes: (cb 87) "ˇ" XmbLookupString gives 0 bytes: XFilterEvent returns: True

    KeyRelease event, serial 37, synthetic NO, window 0x3e00001, root 0xa6, subw 0x0, time 96652156, (428,207), root:(1299,718), state 0x11, keycode 21 (keysym 0xfe5a, dead_caron), same_screen YES, XLookupString gives 2 bytes: (cb 87) "ˇ" XFilterEvent returns: False

    KeyRelease event, serial 37, synthetic NO, window 0x3e00001, root 0xa6, subw 0x0, time 96653356, (428,207), root:(1299,718), state 0x11, keycode 50 (keysym 0xffe1, Shift_L), same_screen YES, XLookupString gives 0 bytes: XFilterEvent returns: False

    11.5.2016 16:44 M@trixX | skóre: 2 | Sekule, Slovakia, Planéta Zem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ˇCeština - problém s mrtvou klávesou
    Skus do ~/.profile alebo /etc/profile vlozit toto: QT_IM_MODULE="simple" GTK_IM_MODULE="simple" Kedze je KDE v poriadku, tak mozno staci to GTK...
    11.5.2016 16:45 M@trixX | skóre: 2 | Sekule, Slovakia, Planéta Zem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ˇCeština - problém s mrtvou klávesou
    QT_IM_MODULE="simple"
    GTK_IM_MODULE="simple"
    
    dva riadky
    12.5.2016 13:35 Vladimír Tichý
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ˇCeština - problém s mrtvou klávesou
    Ty dva řádky to vyřešily

    ČŤŇĎÁÓÚ

    Vyzkoušeno v nejrůznějších aplikacích pod xfce i KDE a všude OK.

    Díky mnohokrát.
    11.5.2016 20:00 Jardík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ˇCeština - problém s mrtvou klávesou
    To bude problém s "input method". Občas bývaj v distrech nainstalované kraviny jako IBUS, nebo něco podobného. Zkuste přepnout na XIM. Koukněte na man im-config.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.