Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
brctl addbr xenbr0 ip a add 10.0.0.100 dev xenbr0 ip link set xenbr0 upTeď si ještě z openSUSE mohu pingnout na Debian. Jakmile však zadám poslední krok:
brctl addif xenbr0 eth0ještě několik (i 30) 'pingnutí' projde, ale pak to skončí. Počítače si už mezi sebou 'nepingají', na internet se ale stále dostanou. Po zrušení posledního příkazu se zase vše rozeběhne. Nevím, zda-li jsem na něco zapomněl nebo je celá úvaha špatná a nejde to na jednom segmentu, můžete poradit? Děkuji za pomoc.
Řešení dotazu:
# arp -n Address HWtype HWaddress Flags Mask Iface 10.0.0.138 ether 50:67:f0:fb:ad:af C eth0 10.0.0.11 (nekompletní) eth0Přesně nerozumím Vámi zmiňované druhé variantě, eth0 a xenbr0 by měli mít stejné IP adresy? (ale ani to mi nepracuje).
Jo, tohle je v Linuxu taková ošklivá nejasnost, že není jasné definované, co přesně se má stát, když je například bridge s IP adresami a nějaká jeho „členská“ rozhraní mají taky svoje adresy — jiné než bridge, aby se to vzájemně nesežralo, ale prostě adresy. Zkrátka, párkrát jsem něco takového zkoušel z různých důvodů, třeba aby některé programy poslouchaly jenom na jednom z rozhraní a ne na celém bridge, tedy aby se jim nedalo dovolat jen tak odkudkoliv z bridge, atd. atp. Ale nic naplat, nikdy to pořádně nefungovalo, pokaždé se na tom něco rozesralo napadrť, ne nutně tak vážně jako problém s ARP, ale třeba o dvě patra abstrakce výš už ano, například address selection, s čímž (mimo jiné) souvisí kromě odchozích spojení taky pořadí výsledků, které vrací getaddrinfo(), a tak dále a tak podobně. Pokaždé mě to nakonec nakrklo takovou měrou, že adresy samostatných rozhraní přišly zrušit (ip -6 addr flush atd.) a adresy má nakonec jenom bridge.
Cílem tohoto^^^ žvástu je naznačit, že by se mi víc líbilo, kdyby Linux automaticky zrušil samostatné adresy zařízení, jakmile se zařízení přidá do bridge, a neumožnil přidání žádných samostatných adres, dokud zařízení z bridge nevypadne. Sémantika těchto samostatných adres na rozhraní v bridge je totálně rozbitá.
Vážený anonyme, já mám zase dojem, že právě vy o bridgích a o chování jejich softwarových variant na různých operačních systémech víte naprosté kulové a snažíte se všeho všudy dělat haura, jako ostatně každý klasický anonym na ABCLinuxu. A ten dojem pramení z toho, že váš příspěvek má nulovou informační hodnotu, nesnaží se nijak obhájit nějaký konkrérní argument, ale zabývá se úvahami, co asi tak já vím o bridgích. Zákaz anonymů by ABCLinuxu prospěl, protože drtivá většina „perel“ tohoto typu je právě od nich.
Tiskni
Sdílej: