Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 400 900 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Zdravím,
rád bych rozběhal https na mé VPS, ale jelikož nastavení conf souborů apache dopadlo tragicky (musel jsem nakonec zažádat o obnovu VPS ze záloh Wedosu :) ), rád bych bezpečnější cestu a rád bych vše nastavil v ISPConfig3.
Postupoval jsem dle tohoto návodu:
https://blog.giuseppeurso.net/free-ssl-certificate-to-ispconfig-website-with-startssl-how-to/
- Mám přidělenou dodatečnou IP adresu: např. 1.2.3.4
- SSL certifikátjsme zakoupil u SSLRapid (přes SSLMarket.cz)
dorazili mi tytosoubory:
- certificate_nazev.domeny.txt
- linux_cert+ca.pem (tam jsou dva certifikáty v text. podobě)
- nazev.domeny.cz.key.csr - má část vygenerovaného certifikátu
- windows_intermediate.p7b
V ISPConfig3 jsem dle návodu nakopíroval u patřičné domény tyto certifikáty:
SSL Klíč - certificate_nazev.domeny.txt
SSL Požadavek - nazev.domeny.cz.key.csr - veřejný klíč
SSL Certifikát - linux_certca.pem - druhá certifikát v tomto souboru
SSL Bundle - windows_intermediate.p7b
Po té jsem certifikát uložil, projistotu restartoval apache2 a zkusil jít na adresu:
https://nazev.domeny
prohlížeč domény mi zobrazil chybu - chybný certifikát. Nevím proč, ale neustále se zobrazuje certifikát Wedosu.
A když dám přesto pokračovat na stránky (nedůvěryhodné), tak se zobrazí defaultní stránka apache - it's works, nikoliv požadované stránky na doméně.
ping ukazuje ze doména je již na nové IP adrese 1.2.3.4
Nevíte kde jsem udělal chybu? Opravdu nechci něco podělat znova a byť obnova u Wedosu byla bez problému a byli ochotní, nerad bych toto martýrium podstoupil znova :)
Řešení dotazu:
Vy myslíte certifikát který jsem vytvořil pomocí příkazu:
openssl genrsa -out nazev.domeny.key 2048
?
Takže bych měl dát do těch požadovaných polí v ISP Config tyto certifikáty?
SSL Klíč - certificate_nazev.domeny.txt
SSL Požadavek - výše uvedený vygenerovaný certifikát?
SSL Certifikát - linux_cert+ca.pem - druhá certifikát v tomto souboru
SSL Bundle - windows_intermediate.p7b
Měl bych ještě dotaz ohledně souboru linux_cert+ca.pem - v tomto souboru jsou dva certifikáty, jaký tam mám nakopírovat?
Omlouvám se, ale po cca 4 dnech hledání a studování mám už v hlavě bordel... :)
Jinak problém je, že prohlížeč pořád detekuje certifikát wedosu, nikoliv můj (byť by byl špatně zadaný).
Každý prohlížeč umí zobrazit seznam certifikátů (osobních, ostatních lidí, autorit), které má nainstalované ve svém úložišti kryptografických dat. Nezbývá tedy než se ve Firefoxu k příslušnému menu doklikat a zkontrolovat, zda je příslušná autorita nainstalovaná a důvěryhodná.
Pak to taky může být chybějící článek v řetězci certifikátů. Například má certifikační autorita kořenový samopodepsaný certifikát, který podepisuje certifikáty jejích podautorit a teprve ty podautority podepisují přímo certifikáty zákazníků. Kroků může být i víc. Pak jde o to, jestli se prohlížeči podaří sestavit celý řetězec až k samopodepsanému kořenovému certifikátu autority, který má označený jako důvěryhodný. To se může podařit ze dvou důvodů. Prvním důvodem může být, že jsou certifikáty podautorit (tedy nejen kořenový certifikát) přímo přidané do seznamu důvěryhodných autorit v prohlížeči. Tak by to ale rozhodně být nemělo. Druhým důvodem může být, že webový server při navazování TLS spojení pošle nejen svůj certifikát, ale i potřebný počet dalších článků řetězce (zpravidla jeden další článek), které vedou celou cestu až na krok od kořenového certifikátu. Ten už pak má prohlížeč a může tedy celý řetězec certifikátů ověřit. A takhle by to určitě mělo být.
Některé SSL konfigurační optiony na jednom z mých webů, jen tak namátkou:
SSLCertificateFile /etc/httpd/conf/public/some.web.crt SSLCertificateKeyFile /etc/httpd/conf/secret/some.web.key SSLCertificateChainFile /etc/httpd/conf/public/some.web.chain SSLCACertificateFile /var/myawesomeca/ca-cert.pem SSLCARevocationFile /var/myawesomeca/ca-crl.pem
Tohle říká, kde je certifikát, kde je k němu příslušný klíč, kde jsou další certifikáty v řetězci, které se mají prohlížeči poslat taky, kde je autorita pro ověřování certifikátů klientů poslaných prohlížečem — protože tohle je web, na kterém funguje autentifikace certifikátem — a konečně revocation list pro ověřování identity klientů toho webu, aby se tam nedalo dostat se zneplatněným certifikátem. Zajímavé tady je, že certifikáty, kterými se prokazuje server, jsou od jiné (veřejné) autority než je ta (soukromá), jejíž certifikáty server vyžaduje po klientech. To jen na vysvětlenou; ne že by to bylo až tak podstatné. Podstatný je ten chain, ve kterém je „intermediate“ certifikát podautority té veřejné autority, aby se prohlížeč dopočítal až ke kořeni, který má mezi důvěryhodnými certifikáty.
/etc/apache2/sites-enabled/ nebo /etc/nginx/sites-enabled/zkusit to nastartovat
/etc/init.d/apache2 start nebo /etc/init.d/nginx starta obvykle to trochu nepresne zapise i do error.logu a syslogu pak v isp opravis dany vhost (domenu) - musis dat aby byl napred neaktivni -> Ulozit, pockat aspon 60 sekund a pak ho znova zapnout a to bude asi tak vsechno jo u nginxu je to trochu komplikovanejsi s tema certama kazdopadne UTFG
openssl s_client
.
…musel jsem nakonec zažádat o obnovu VPS ze záloh Wedosu…
Doporučuji vytvořit si v adresáři /etc
(nebo v jiných adresářích, pokud nějaké nevychované distro má konfiguraci i jinde) Git repository a každou funkční konfiguraci si do ní commitnout. Kromě snadného a rychlého sdílení konfigurací mezi spoustou strojů to pak taky umožňuje hledání v historii, rychlý návrat ke kterékoliv verzi atd. atp. V podstatě není mnoho důvodů ten Git v /etc
nemít.
Tiskni Sdílej: