Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravím, jsem opět začátečníkem v linuxu. Podle mých chabých vzpomínek si uvědomuji, že jsem spouštěl windows 7 i v linuxu (bez použíti wine anebo virtualboxu). Spustil jsem windows a rozjely se.
Přemýšlím, jak toho opět dosáhnout. Máte někdo nějakou představu? Potřeboval bych spuštět Adobe master collection ale pomocí wine, ani virtualboxu se mi plně uspokojivý výsledek (nemluvě o tom, že ve Wine jsem zmatenější, než jsem kdy býval).
Taktéž bych rád nějakou formou nakonfiguroval jiný adresář pro weby, než defaultní.
Tato otázka není moc technického rázu ale v kladné a pomocné odpovědi.
TEDY, problémy jsou následující:
Vím, je to trochu složitejší a nestandardní serie dotazů ale doufám, že někdo dostanete vhodný a funkční nápad. Já sám jsem s tím měl před lety celkem problémy ale linux jsem znal velice dobře - už tak tomu ale není.
Všem díky za odpovědi.
že jsem spouštěl windows 7 i v linuxu (bez použíti wine anebo virtualboxu)Ještě existuje KVM, Xen a VMWare, jinak to ale nejde.
konfigurace Wampp(u) a nastavení další složky, jako webovéWAMPP je bundle Apache pro Windows, jak už jsem ti psal. V Linuxu si nainstaluj normálně Apache, PHP a MySQL z repozitáře. Defaultně je DocumentRoot ve /var/www, já mám odtamtud symlinky kam potřebuji. Také je možné vytvořit si virtualhosty, viz /etc/apache2/sites-enabled.
Ahoj Jendo, díky za radu.
Můžeš mi prosím naspat přesně postup, jak ony součásti nainstalovat? Když jsem se pokoušel já, nedařilo se mi vstupovat do adresářů s www soubory a ani jsem nebyl schopen nastartovat PhpMyAdmina (o rozchození ani nemluvím).
AD: KVM, XAN ... jak na ně? S KVM / XANem jsem měl možná expy před lety ale .... co se z palice jednou vyčoudilo, vyčoudilo se i spolu s návaznostmi. Víš, že vlastně (myslím) právě kvůli tobě a toho, co jsem se o linuxu dozvěděl jsem začal přistupovat k zabezpečení a přístupu oprávnění tak nějak ... linuxovskou formou(?) )
Je možný tě nějak přidat do kontaktlistu (skype, ICQ, ...) ... pokud ti nebude vadit mraky otázek - ze začátku?
Ahoj, díky za info. Ještě bych potřeboval vědět, jak nastavit oprávnění pro všechny soubory, i podadresáře a jaká oprávnění nastavit tak, aby k tomu měl přístup root, i můj user.
Ještě drobnej dotaz ... jak do Mintu nacpat Xen? :D
Sorry, za stupidní otázky ale ... jsem teď nechtěně opět BFU )
man chmod
, man chown
a man chgrp
. Root se samozřejmě dostane všude a pro fungování Apache a spol. to není nijak relevantní. Data pro webserver na debianích distribucích pokud vím dávají do adresářů, kam má read access skupina www-data
.
Super, zatím to běží, jak by mělo. Díky.
Měl bych ještě otázku. Nevíš, jak do Mintu nainstaloat Xen a do něj okna? Virtualbox se rozhodl po každým spuštění windows shodit systém.
Nacpal jsem virtualbox (komplet) z defalutně nabýzených balíčků Linux Mintu .... :|
Předevščírem mi to ještě šlapalo ale ... teď už ani prd.
Napodařilo se mi ho nainstalovat plně správně (Windows 7). Dostal jsem tam jenom systém ale bez boot hdd, jak mi zde bylo porazeno ... trochu z toho šílím. Nešlo mi provést registraci windows po netu, byla mi doporučena registrace přez phone. To by šlo. Jenže ... při mobilní aktivaci se sem dostal nějakou debilní hlášku od systému, že jsem zadal nesprávný čásla a že mám začít znovu, proto bych možná raději nějakej ... virtualizérjinýho kalibru (po shození systému při spouštění VirtualBoxu.). )
Czus, průser je v tom, že Woknanejdou ani nainstalovat. Původní jsem odstranil (ve VirtualBoxu) a při instalaci nových mi spadne celej comp (už jen při čtení DVD). :|
dd
) a VirtualBoxu podstrčit ten image místo fyzického DVD. Dál by bylo dobré zpřesnit výrok „spadne mi celej comp“.
Czus, sorry. Jak jsem už před tím v několika diskusích psal ... Mám za sebou těžký zranění hlavy (a tím pádem i mozku) po autohavárce, kdy mě sejmulo na přechodu auto. Původní předpokllad doktorů byl, že budu ležák slintající do brindáku po znytek života. Testovali na mě ale novou látku pro obnovu synaptických propojení mezi neuronama. Dneska chodím, mluvím, .... Jen jsem ztratil dlouhodobou paměť, jsem poúrazovej epileptik, .... Jop ... a mám dvě ďoury v palici ... a díky práčkům proti epileptickýcm záchvatům sem celkem přibral ... jen nějakých přez skoro 30 KG ... :D (ne, fakt si nedělámp rdel).
Windows neudělají nic.Začaly se startovat a sekl se compl. Odstranil jsem nainstalovaný okna, pokusil se nainstalovat 7my znovu a sekl se opět. Teď zálohuju data a provedu čistej dualboot na oddělený disky Win a Linux Mint. Ještě by mě zajímalo, jak udělám ten dualboot a zabráním automatický aktualizaci na podělaný desítky. :D Mám to v plánu kompletně nainstalovat znovu a trochu "čistě". Okna prakticky můžu vymazat vždycky. Ideálníí by ale bylo, kdybych v linuxu mohl nějak spouzštět nainstalovaný sedmy. Upřímně .... trochu mi z toho začíná hrabat. Instalaci ale provedu až po zálohování dat. To díky bordelu, co mám zálohách asi nějakej ten den mmm (cca 2 potrvá). Na tohle vlákno ale nezapomínám. Nepředpokládám, že se nesetkám s problémama. )
Díky chlape, rozhodně se do toho pustím. Jen ... co dodělám zálohování dat. :D
Jen rada pro život: Dávej bacha na přechodech ... i na nich neni bezpečno :D
Tiskni
Sdílej: