OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
sudo apt-get remove --purge owncloud-client sudo apt-get -f install # oprava poškodených závislostí sudo apt-get update sudo apt-get dist-upgradeak prejdú výpisy bez chybových hlášok, tak je potom opäť všetko OK. Uvedený postup ale platí len pre distrá založených na Ubuntu.
Verze: GNOME v3.18.2, GNU/Linux Rolling
Zkoušel jsem instalovat pomocí techto prikazu
echo 'deb http://download.opensuse.org/repositories/isv:/ownCloud:/desktop/Debian_Next_ga/ /' > /etc/apt/sources.list.d/owncloud-client.list apt-get update apt-get install owncloud-client
a
echo 'deb http://download.opensuse.org/repositories/isv:/ownCloud:/desktop/Debian_7.0/ /' > /etc/apt/sources.list.d/owncloud-client.list apt-get update apt-get install owncloud-client
Vypis chybové hlásky po napsaní: apt-get install owncloud-client
Reading package lists... Done Building dependency tree Reading state information... Done Some packages could not be installed. This may mean that you have requested an impossible situation or if you are using the unstable distribution that some required packages have not yet been created or been moved out of Incoming. The following information may help to resolve the situation: The following packages have unmet dependencies: owncloud-client : Depends: libowncloudsync0 (= 2.2.4-1.3) but it is not going to be installed Depends: libssl1.0.0 (>= 1.0.0) but it is not installable Depends: owncloud-client-l10n but it is not going to be installed E: Unable to correct problems, you have held broken packages.
Tak ptám se jestli jsem něco prvotní instalací na jinou verzi linuxu nějak nezkonil instalaci klienta? Mockrát děkuji.
lsb_release -a
. Ubuntu má v sebe owncloud, debian tiež.
echo 'deb http://download.opensuse.org/repositories/isv:/ownCloud:/desktop/Debian_Next_ga/ /' > /etc/apt/sources.list.d/owncloud-client.list echo 'deb http://download.opensuse.org/repositories/isv:/ownCloud:/desktop/Debian_7.0/ /' > /etc/apt/sources.list.d/owncloud-client.listjste si vytvořil soubor
/etc/apt/sources.list.d/owncloud-client.list
a řekl jste, že má apt-get
používat další zdroj balíčků. Když ten soubor odstraníte a znovu spustíte
apt-get updateuvedete systém do původního stavu. Pokud by se vám podařilo předtím
owncloud-client
z těch repository nainstalovat, bylo by potřeba před odebráním repository balíček odinstalovat.
Instalovat ownCloud na Kali Linux mi nepřipadá jako dobrý nápad, je to distribuce specializovaná na penetrační testy. ownCloud tam jistě půjde dostat, ale nedává to smysl – buď chcete použít specializovanou distribuci na to, k čemu je určená, nebo použijete nějakou obecnou nebo serverovou distribuci, kam si nainstalujete z repository balíčky, jaké chcete.
Tiskni
Sdílej: