Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tak a jsem tu zas a všechny zdravím,
mám problém s vypínáním displeje. Když se dívám na nějaké video (VLC), nebo ve Firefoxu na něco na netu, tak se mi asi tak po čtvrt hodině vypne monitor. Dělalo to i přes to, že jsem měl vypnutý spořič displeje. Ten mám teď zapnutý, protože ho chci využívat. Ale prostě nechci, aby se mi např. při sledování zpráv vypínal monitor. To je fakt na nic. Zkusil jsem nainstalovat apku Caffeine, ale nešla nastavovat. Podle návodu na netu se do ní měly přidat programy, u kterých se monitor neměl vypínat. Ale to nešlo. A stejně by to nebylo ideální, protože např. u Firefoxu při sledování videí chci vypnutí monitoru zabránit, ale pokud budu mít otevřený prohlížeč a odejdu od pc, tak je dobrý, když se pak monitor vypne. Pamatuju si, že když jsem byl ještě na Ubuntu, tak tam to šlo pohodlně nastavit. Ale v Mintu je s tím problém. Zadal jsem dotaz i na fórum Mintu, ale žádná reakce, což je divný. Věděli byste někdo prosím co s tím?
Díky,
Petr
Řešení dotazu:
Tak jenom jsem položil dotaz tady, tak mi odpověděli na fóru Mintu. Tady je řešení: viewtopic.php?f=19&t=1590&p=10115&hilit=vypinani+displeje#p10115
Teď se nevypne monitor, ale zamče se obrazovka. Což je u sledování videa taky na nic. Ale zase dobrý, když člověk odejde od pc. Zkusím se na to tam doptat a když tak sem pak dám řešení.
Zdarec
xseta zakazat volby "s" a "dpms" pomoci:
xset s off -dpmsvice info v "man xset" nebo treba na ArchWiki
Píšu po delší odmlce, ale dřív nebyl čas. Zkusil jsem ten xset, ale moc moudrý jsem z toho nebyl. Vypadalo to spíš jako manuálová stránka, než jako něco, kde bych zjistil jak to mám nastaveno. Díval jsem se na ArchWiki i do man xset, ale moc moudrý jsem z toho taky nebyl. Tak jsem prostě na tvou radu dal v terminálu:
sudo xset s off -dpms
ale monitor se pořád vypíná. V nastavení napájení jsem totiž nastavil zpátky vypnutí monitoru po deseti minutách. Chci totiž, když se nebudu dívat na video, ale třeba dlouho něco stahovat, aby se mi vypnul monitor. Zámek obrazovky už neřeším. Zavrhl jsem ho. Byslím sám a nechci pořád zadávat heslo. Měl bych ohledně toho ještě hodně co psát, ale je to teď zbytečné, protože jsem se rozhodl Mint přeinstalovat. Jak jsem měnil název účtu i stroje, tak to pořád někde hází chyby. Nevytváří to spouštěče atp... Takže až to přeinstaluju, tak se ohledně toho zase ozvu. Tentokrát bych si chtěl udělat zálohu, jak to dělám u Windows. Obnova pak trvá asi jen 3 minuty a člověk u toho nemusí pak sedět 2 dny a vše instalovat a ladit. Ale v Linuxu s tím nemám zkušenosti. Založím ohledně toho nové téma a budu rád, když mi poradíte co a jak.
Tak zatím zdarec...
A díky všem
Jestli to s VLC zlobí ti neřeknu, protože jsem se do toho dost zamotal. Nebudu to celé popisovat, protože by to byla strašná litánie, ale sám teď nevím jak to je, protože někdy se mi soubor otevřel v Xplayeru a někdy ve VLC a toho jsem si všiml až poté, co jsem položil dotaz. Každopádně když jsem nastavil v nastavení napájení vypínání monitoru po 10 minutách a provedl v terminálu příkaz, co radil k3dAR, tak se mi monitor po deseti minutách vypnul.
To nečisté řešení se mi právě nelíbí. Zkusil jsem Caffeine a Wakefull (na jedno brdo), ale nechce se mi to pořád přepínat. Ve Windows to prostě samo pozná, jestli se díváš na video, nebo ne. Když jo, nic se neztmaví, ani nevypne. Když ne, tak se to ztmaví a vypne podle nastavení. Úplná pohoda. Tak snad toho nějak docílím i v tom Mintu.
Tiskni
Sdílej: