abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: jak vypnout klíčenku - Xubuntu

    28.2.2017 20:24 nonferatus
    jak vypnout klíčenku - Xubuntu
    Přečteno: 5792×
    po nějaké době jsem na netbooku přešel z lubuntu opět na xubuntu. Nově tam po instalaci neustále vynucuje klíčenka heslo při spouštění i vypínání různých browserů... Strejda google nachází samé rady pro gnome. Nechci doinstalovávat další programy jen proto, abych mohl vypnout něco, co mně otravuje. Musí to jít vypnout přímo v xfce, když je to v něm aktivní. ...

    Odpovědi

    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 28.2.2017 20:38 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 54
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak vypnout klíčenku - Xubuntu
    Ono xfce používá gnome-keyring, takže strejda google ti radí velice správně.
    28.2.2017 21:01 nonferatus
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak vypnout klíčenku - Xubuntu
    no to já sice vím. Jenže tato rada http://wiki.ubuntu.cz/klíčenka nefunguje. Není v xfce ani klikátko, ani seahorse.

    pak jsem ještě našel radu v domovské složce mezi skrytými rozkliknout gnome2, tam najít adresář klíčenka a celý ho smazat. Tento adresář v xfce není. A není ani v /usr/share/xfce4/ což bývá často náhradní adresář za ,,gnome"
    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 28.2.2017 22:09 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 54
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak vypnout klíčenku - Xubuntu
    No a když odebereš gnome-keyring (sudo apt-get remove gnome-keyring), tak co to všechno sebou chce vzít?
    k3dAR avatar 1.3.2017 01:25 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak vypnout klíčenku - Xubuntu
    v Xubuntu 16.04 to vezme jen samosebe, v 14.04 to vezme i software-center a oneconf (kterej ani nevim jesli nebyl zrusen), kazdopadne jeste muze zavyset na tom co na to pak rekne aplikace co mu tam chce ukladat, coz opet snadno zjisti kdyz by pustil seahorse, vim ze nektere aplikace bez klicenky pak pouzijou vlastni system ulozeni hesla pod svuj config, tezko rict jestli to plati pro vse...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    k3dAR avatar 1.3.2017 01:21 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak vypnout klíčenku - Xubuntu
    klicenku vyuziva nejaky program co poustis, napr. chrome/chromium, bylo to take hned aktivni v Xfce nebo si to doinstaloval? ;)

    to proc se te pta na heslo je ten ze mas jiste nastaven autologin, ktery neumoznuje predani hesla (kdyz ho nezadas) klicence...
    pokud nechces nic doinstalovavat, tak vypni autologin a klicenka se po tvem zadani hesla(pokud si ho od instalace (resp. prvni inicializace klicenky programem co ji pouziva) nemenil) a prihlaseni odemkne automaticky...

    pokud chces ponechat autologin, mas jedinou moznost zrusit heslo pro klicenku, tim ji ale vypnes sifrovani a do $HOME se ti bude hesla do klicenky ukladat v cistem/citelnem textu...
    heslo zrusis pres "Hesla a Klice" tedy aplikace seahorse, ktera v Xubuntu neni predinstalovana, ale da se snadno doinstalovat a system nezanese, v pripade Xubuntu 16.04 nepotrebuje doinstalovat zadne zavislosti, pouze balicek seahorse ktery ma rozbaleny 2MB ;)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    1.3.2017 08:22 dong
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak vypnout klíčenku - Xubuntu
    ja jsem takto zrušil kwallet5, pak ale systém po rebootu vyžadoval zadávání hesla k wifi, tak jsem se s kde a nakonec i linuxem rozloučil, přestalo mě to bavit.
    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 1.3.2017 09:16 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 54
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak vypnout klíčenku - Xubuntu
    A přešel jsi na BSD?
    1.3.2017 10:04 nonferatus
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak vypnout klíčenku - Xubuntu
    tak jsem zkusil doinstalit seahorse, ale vůbec jsem si v něm neporadil, jak klíčenku vypnout. žádný řádek s klíčem tam nebyl. zkusil jsem tedy druhou radu (sudo apt-get remove gnome-keyring) toto poslušně odinstalovalo samo sebe + seahorse pak mi to napsalo, že jsou nepotřebné ještě 3 soubory a po odsouhlasení, naskočilo oznámení, že odinstalováno jich bylo 5.

    Světe div se, to okno při spouštění chromu a opery které otravuje s heslem tam skáče furt. Zajímavé je že s firefoxem, který v systému je od základu nevyskakuje. Jo a odpovídám ano, od prvního spuštění to takhle otravuje. Mám autologin. Chci používat chrome a operu. pokud použiju midori, nebo seamonkey tak to taky nedělá. Přičemž přímo v chromu a opeře jsem možnost vypnutí klíčenky taky nenašel. Vím že dříve tohle v xubuntu vůbec neotravovalo. a autologin jsem používal vždycky. V nejhorším se spokojím s seamonkey, páč midori je furt ještě nedokonalý i chybující. Teď mi došlo co píšu. Nedělají to prohlížeče s mozillím jádrem...
    k3dAR avatar 2.3.2017 00:46 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak vypnout klíčenku - Xubuntu
    to je hrozne ze lide uz neumeji pouzit prave tlacitko na mysi ;) v seahorse nad polozkou v kategorii hesla zmacknes pravou mys a z menu vyberes "Zmenit heslo", zadas puvodni heslo(totozne jako heslo tveho uzivatele) a pak das nove prazdne, tim ti oznami ze bude zruseno sifrovani a mas vyrizeno... heslo bude citelne z cisteho/textoveho/nesifrovaneho souboru a klicenka se nebude jiz ptat na heslo aby pri prvnim pristupu provedla odemceni...

    to ze to vyzkoci pri chrome neni nic zvlastnihe, proste Chrome pouziva systemovou klicenku, Firefox pouziva vlastni uloziste/mechanismus ukladani hesla...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    k3dAR avatar 2.3.2017 00:56 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak vypnout klíčenku - Xubuntu
    k nepouzivani klicenky v Chrome, mozna(nezkousel sem) staci:
    vypnout auto ukladani: chrome://flags/#enable-automatic-password-saving
    nebo auto prihlasovani: chrome://settings/passwords
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    k3dAR avatar 2.3.2017 00:58 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak vypnout klíčenku - Xubuntu
    a jeste drobnost, o tom ze pri automatickem prihlaseni klicenka pozaduje heslo, i o tom jak zrusis heslo, je strucne a jasne napsano kde jinde, nez na wiki distribuce, a to i ceske verze ;) http://wiki.ubuntu.cz/klíčenka
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    1.3.2017 10:35 nonferatus
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak vypnout klíčenku - Xubuntu
    v souvislosti s pátráním po něčem použitelném jsem našel v nabídce programů browser, který je označen jako light. Jmenuje se prostě jen ,,internetový prohlížeč ubuntu" Čím je odlehčený nevím. ale něco co tak šíleně zpomaluje počítač a roztáčí větrák procesoru jsem už dlouho neviděl.... to je teda zhovadilost, aby se takhle choval obyčejnej prohlížeč.
    1.3.2017 11:32 Štefan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak vypnout klíčenku - Xubuntu
    Většinou jsem to řešil tak, že jsem smazal ~/.gnome2/keyrings pak pustil něco, co si vynutí uložení hesla do klíčenky, například připojení k wifi, zadal prázdné heslo.. a už nikdy na mně klíčenka znovu nevyskočila
    k3dAR avatar 2.3.2017 00:41 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak vypnout klíčenku - Xubuntu
    klicenka se pak nepta, protoze zadanim prazdneho hesla zrusis sifrovani a heslo co se do klicenky vlozi je v $HOME dostupne/citelne kazdemu kdo se dostane k prihlasenemu/nezamcenemu PC, nebo kazdemo kdo se dostane i k vypnutemu PC pokud neni sifrovany disk a nahodi si sve LiveUSB...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    3.3.2018 22:15 mirek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak vypnout klíčenku - Xubuntu02
    take me zadavani hesla u Opery stvalo. Precetl jsem zdejsi rady, ale mit vsechno otevrene, bez sifrovani_ Brrr. Tak jsem se znovu podival do Opery a nasel v Experimentalni casti

    Show a password selector and an eye icon in prompt

    #enable-password-selection

    a nastavil jsem disabl

    ..a prestalo to otravovat. Heslo u uzivatele zustalo

    Zeptam se chytrejsich. Je to dobre?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.