abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:11 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 19:55 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    25.7. 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.7. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    24.7. 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (29%)
     (26%)
     (6%)
     (5%)
     (4%)
     (1%)
     (3%)
     (26%)
    Celkem 143 hlasů
     Komentářů: 17, poslední 26.7. 20:08
    Rozcestník

    Dotaz: Umístění klíče k šifrovanému disku

    18.4.2017 13:51 Mareček
    Umístění klíče k šifrovanému disku
    Přečteno: 475×
    Zdravím ve spolek. měl bych takový obecný dotaz. U serveru mám mj. data zálohovaná na USB disk, abych si je mohl případně vozit s sebou na cesty (sice ojediněle, ale někdy se to hodí). Ten disk mám šifrovaný LUKSem a klíč mám uložený na serveru, což mi nepřijde moc optimální, pokud by někdo ukradl server i s diskem:) Chtěl jsem se zeptat, kam je podle Vás ideální klíč uložit. Flashka, kterou budu připojovat k serveru v době záloh není optimální, protože mám k serveru omezený fyzický přístup. Předem děkuju za tip.

    Odpovědi

    18.4.2017 14:47 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Umístění klíče k šifrovanému disku
    Co resis, tak to proste na serveru nenechavej a uloz si ho treba do tokenu. Z tokenu klic nahrajes bud fyzicky, nebo na dalku.. problem solved.
    18.4.2017 23:38 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Umístění klíče k šifrovanému disku
    Na LUKS oddílu máš 8 možností/slotů na odemknutí oddílu. Klidně můžeš mít pro každou lokaci jiný klíč. A nebo mít klíč pro stabilní umístění a na cestách používat heslo.
    20.4.2017 09:48 Mareček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Umístění klíče k šifrovanému disku
    To jo, ale šlo mi jen o to, aby ten klíč nebyl u disku, který je zašifrovaný. To je jako, kdybych nechal klíč pod rohožkou:) Napadlo mě ale, že bych ho nakopčil do routeru, kde mám OpenWrt, jen přemýšlím, jak se k němu ideálně dostat. Jestli přes ssh (zadáním ssh cesty přímo do /etc/crypttab)?
    20.4.2017 22:27 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Umístění klíče k šifrovanému disku
    To jo, ale šlo mi jen o to, aby ten klíč nebyl u disku, který je zašifrovaný. To je jako, kdybych nechal klíč pod rohožkou:) Napadlo mě ale, že bych ho nakopčil do routeru, kde mám OpenWrt, jen přemýšlím, jak se k němu ideálně dostat. Jestli přes ssh (zadáním ssh cesty přímo do /etc/crypttab)?
    JK to už v podstatě psal. Jednoduché řešení není. Žádné ssh do crypttab nedáš. Klič musí být přístupný v adresářovém stromu. Obecně (když odrušíme biometrii) tak autentizace je vždy buď
    1. informace kterou vím: hesla a fráze a nutnost přímé osobní interakce
    2. informace kterou mám: tokeny, flashky, karty a soubory s klíči. Pak to může jet automaticky, ale pak to také pojede automaticky každému, kdo má stejný kontex.
    S tím nic neuděláš. Pro použití klíče ze vzdáleného umístění to umístění nejdříve musíš namapovat do stromu, třeba přes sshfs a zaručit, že se otvírání provede až pak.
    Josef Kufner avatar 20.4.2017 11:29 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Umístění klíče k šifrovanému disku
    Tohle v zásadě nemá praktické řešení. Pokud chceš k disku přistupovat vzdáleně bez osobní návštěvy, pak jakékoliv heslo nebo klíč na flashce jde ze hry. Můžeš mít klíč uložený na vzdáleném serveru, ale případná kompromitace jednoho z počítačů (tj. fyzický přístup) to zlikviduje.

    Tak jako tak budeš mít na cestách disk šifrovaný. Otázkou je, jak se k němu dostane server, když na cestách nebudeš.

    Jednoduché řešení je to neřešit a dát na server pořádný fyzický zámek.

    Trochu lepší možnost je zadávat heslo po bootu ručně, byť třeba po SSH. Nepoznáš však, zda ti server mezitím někdo nevylepšil o backdoor.

    Ještě lepší je mít šifrující token, který by se při fyzické manipulaci zničil. Třeba i jen tím, že by měl klíče v RAM a vypadlo by mu napájení při otevření krytu. Je ale dost těžké udělat něco dostatečně spolehlivého. Výhodou je, že by to nevyžadovalo po nějakém výpadku ruční zásah. Tokenem by mohl být i vzdálený server, který by poskytl klíč. Pravděpodobnost odcizení obou současně by tak klesla.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.