Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Řešení dotazu:
pripadne zvukouvkou do USB za par $...Tie zvukovky do USB niesú tiež nič moc, a uberajú pásmo na zbernici. Inak, čo tak tieto zvukovky? PS: (OT) Tvoja rada mi pripomenula súťaž borcov u nás v práci. Predháňali sa kto si vyskladá RaspberryPI do funkcionality Androidového HDMI Lízatka. Vyhralo to klbko káblov bez krabičky pichnuté do skoro dvojmetrového televízora a používané hlavne na prehrávanie mp3 z internetu. Spotreba (aj s telkou), bezpečnosť (stupeň ochrany krytom) a výsledná cena ma dlhodobo rozosmievali.
load-module module-native-protocol-unix auth-anonymous=1 load-module module-native-protocol-tcp auth-ip-acl=0.0.0.0/0Na počítači s Debianem pak nahodíš tunel:
pactl load-module module-tunnel-sink-new server="$server"… a v ovládání hlasitosti vybereš, kam má která aplikace hrát.
mpc
do příkazového řádku, Ario na desktopu, MPDroid na telefonu, nebo hromady jiných pro všechny možné platformy. Navíc je to mnohem úspornější na datové přenosy na síti, neboť MPD si z NAS vytáhne jen soubor, kdežto počítač s PA tunelem k tomu navíc ještě posílá nekomprimovaný stream zvuku.
Další možnost je se na tunel vykašlat a nastavit rovnou přehrávač, aby hrál na vzdálený PulseAudio server. Tak to používám s mpv (-ao=pulse:$server
) pro přehrávání filmů.
Tiskni
Sdílej: