Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
PC_before_w0 <---> [w0]-router-[f0] <----> PC_before_f01. Zákaz veškerého toku na router přícházejícího z rozhraní f0 (povoleno jen ssh):
router# iptables -t filter -F iptables -t nat -F iptables -A INPUT -i f0 -p TCP --source-port 22 -j ACCEPT iptables -A INPUT -i f0 -j DROP iptables -A FORWARD -i f0 -j DROP2. Zahájení naslouchání (příjmu) multicast:
PC_before_w0$ iperf -s -u -B 239.255.0.13. Kontrola routovacích pravidel:
router# ip mroute (nic nevypýše - žádná pravidla nejsou)4. Zahájení multicast vysílání:
PC_before_f0$ iperf -u -c 239.255.0.1 -T 3 -t 305. Kontrola routovacích pravidel:
router# ip mroute (ip_adresa_PC_before_f0, 239.255.0.1) Iif: f0 Oifs: w0Z výpisu routovacích pravidel je vidět, že vznikla multicast routa. K samotnému toku dat přes router nedojde. Jak je však možné, že vznikla ta routovací pravidla? Jak se router dozvěděl o existenci nějakého multicast vysílání před rozhraním f0, když v iptables je vše příchozí zahazováno? Může to prosím někdo vysvětlit?
iptables -A OUTPUT -o f0 -p TCP --destination-port 22 -j ACCEPT iptables -A OUTPUT -o f0 -j DROP iptables -A FORWARD -o f0 -j DROPKromě ssh nemohou IP data tam ni zpět, ale přesto se to nějak domluví. Jo kdyby to tak bylo i u lidí
Jak je však možné, že vznikla ta routovací pravidla? Jak se router dozvěděl o existenci nějakého multicast vysílání před rozhraním f0, když v iptables je vše příchozí zahazováno?AFAIK prichozi paket se nejdriv paket prozene routovanim, aby se zjistilo, co s nim, a pak teprve se aplikuji prislusna pravidla z filter tabulky (INPUT ci FORWARD chainy). Pri multicast routingu pak pri nepritomnosti routy kernel preda paket specialnim kanalem routovacimu demonu (tedy jeste pred aplikaci pravidel z filter tabulky) a ten prida routu do routovaci tabulky. Jak pise martinvolf nize, mohlo by pomoci filtrovat to v PREROUTING chainu tabulky raw.
iptables -t raw -A PREROUTING -i f0 -d 239.255.0.1/32 -j DROPA routa pak nevznikne. Trochu mi to bourá představu, že mcast tok vzniká jen když jsou odběratelé - zde je routa asi vytvořena až vznikne mcast tok (a jen pokud ho zamlčím tak routa nevnikne) (nebo snad vysílací strana ví o tom posluchači i když tam mám výše uvedené iptables pravidlo?). Uvedená pravidla v tabulce raw mohou zajistit nevznikání mcast routovacích pravidel na konkrétní rozsahy mcast cílů. Žel nelze s nimi zajistit, že cíl je povolen, ale jen k forwardování na konkrétní síťové rozhraní a na jiné ne. Jinými slovy hledám daemona na mcast routování, který bude umožňovat definovat přesnější pravidla. pimd to asi neumí. Zná někdo takového daemona?
Tiskni
Sdílej: