Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
PC_before_w0 <---> [w0]-router-[f0] <----> PC_before_f01. Zákaz veškerého toku na router přícházejícího z rozhraní f0 (povoleno jen ssh):
router# iptables -t filter -F iptables -t nat -F iptables -A INPUT -i f0 -p TCP --source-port 22 -j ACCEPT iptables -A INPUT -i f0 -j DROP iptables -A FORWARD -i f0 -j DROP2. Zahájení naslouchání (příjmu) multicast:
PC_before_w0$ iperf -s -u -B 239.255.0.13. Kontrola routovacích pravidel:
router# ip mroute (nic nevypýše - žádná pravidla nejsou)4. Zahájení multicast vysílání:
PC_before_f0$ iperf -u -c 239.255.0.1 -T 3 -t 305. Kontrola routovacích pravidel:
router# ip mroute (ip_adresa_PC_before_f0, 239.255.0.1) Iif: f0 Oifs: w0Z výpisu routovacích pravidel je vidět, že vznikla multicast routa. K samotnému toku dat přes router nedojde. Jak je však možné, že vznikla ta routovací pravidla? Jak se router dozvěděl o existenci nějakého multicast vysílání před rozhraním f0, když v iptables je vše příchozí zahazováno? Může to prosím někdo vysvětlit?
iptables -A OUTPUT -o f0 -p TCP --destination-port 22 -j ACCEPT iptables -A OUTPUT -o f0 -j DROP iptables -A FORWARD -o f0 -j DROPKromě ssh nemohou IP data tam ni zpět, ale přesto se to nějak domluví. Jo kdyby to tak bylo i u lidí
Jak je však možné, že vznikla ta routovací pravidla? Jak se router dozvěděl o existenci nějakého multicast vysílání před rozhraním f0, když v iptables je vše příchozí zahazováno?AFAIK prichozi paket se nejdriv paket prozene routovanim, aby se zjistilo, co s nim, a pak teprve se aplikuji prislusna pravidla z filter tabulky (INPUT ci FORWARD chainy). Pri multicast routingu pak pri nepritomnosti routy kernel preda paket specialnim kanalem routovacimu demonu (tedy jeste pred aplikaci pravidel z filter tabulky) a ten prida routu do routovaci tabulky. Jak pise martinvolf nize, mohlo by pomoci filtrovat to v PREROUTING chainu tabulky raw.
iptables -t raw -A PREROUTING -i f0 -d 239.255.0.1/32 -j DROPA routa pak nevznikne. Trochu mi to bourá představu, že mcast tok vzniká jen když jsou odběratelé - zde je routa asi vytvořena až vznikne mcast tok (a jen pokud ho zamlčím tak routa nevnikne) (nebo snad vysílací strana ví o tom posluchači i když tam mám výše uvedené iptables pravidlo?). Uvedená pravidla v tabulce raw mohou zajistit nevznikání mcast routovacích pravidel na konkrétní rozsahy mcast cílů. Žel nelze s nimi zajistit, že cíl je povolen, ale jen k forwardování na konkrétní síťové rozhraní a na jiné ne. Jinými slovy hledám daemona na mcast routování, který bude umožňovat definovat přesnější pravidla. pimd to asi neumí. Zná někdo takového daemona?
Tiskni
Sdílej: