Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
testdisk /dev/sdX
,(pod X dosad odpovidajici disk), a pak v polozce s nazvem "Advanced" ti to da na vyber moznost "Undelete", ktera umi zobrazit jiz smazane soubory a slozky a obnovit je. Predpokladam ze kdyz si obnovoval pomoci photorec, tak ze si obnovoval na jiny disk nez ten, ze ktereho si soubory smazal. V opacnem pripade muze byt jiz docela problem s obnovou, pokud si si prepsal dane oblasti.
extundelete
.
V případě photorecu
podezírám každého, že má vytvořenou soustavu scriptů, kterou výsledky zpracovává. Určitě se spoustu skriptů válí na netu včetně wiki testdisku, např. After Using PhotoRec, what steps to follow to organize/browse files after PhotoRec has finished na askubuntu.com nebo File Recovery na wiki archlinuxu.
Já osobně používám přibližně následující postup (pomocí skriptů)
fidentity,
file
, mimetype
. Soubory obnovené photorecem stačí roztřídit jen podle přípony; ta by již měla odpovídat výsledku fidentity
a soubory mají unikátní jména (číslo logického sektoru případně následované orig. názvem souboru). Takže nic složitého. Všechny soubory by tedy měly skončit rozdělené do adresářů PDF, ODT, JPG, atd.
exiv2
) /roku/měsíce (automaticky pomocí jhead
pro jpeg nebo podle informací z exiv2
pro raw). Případně je opravím pomocí convert
z imagemagicku.geeqie
).
extract
.mplayer -idx
a pokud poběží víc jak několik vteřin, nechat uživatele rozhodnout.
Tiskni
Sdílej: