Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Ahojte!
Stiahol som si debootstrap (distro Archlinux), chcem pripravit nejaky ten VM s Debianom. Kdesi som cital, ze debootstrap overi stiahnute baliky podla klucov, ktore spravca balikov v distribucii pouziva pri beznej instalacii. Lenze v pripade Archlinuxu tieto kluce asi nebudu pritomne. Napoveda tomu aj volitelna zavislost pre debootstrap - balik debian-archive-keyring - ide vsak o virtualny balik a neda sa nainstalovat.
Arch sice mam par rokov, ale s virtualnym balikom som sa myslim este nestretol...(?) A teraz moje otazky:
Vdaka.
www-browser
poskytovaný všemi prohlížeči či mail-transport-agent
poskytovaný všemi agenty pro odesílání e-mailů. Apt místo virtuálního balíku nainstaluje nějaký balík, který jej poskytuje, a tím závislost splní. V tomto případě tomu tak není, ten balík by neměl být virtuální, ale Apt nezná žádný zdroj, odkud by jej mohl stáhnout.
Klíče nelze jen tak stáhnout, útočník může vytvořit podvržený repozitář podepsaný svým klíčem, který by to takhle stáhlo, úspěšně ověřilo a nepoznalo, že je to celé podvrh. Deboostrap ověřuje balíky pomocí klíčů, které jsou v keychainu Aptu, kam debianní klíč vkládá balík debian-archive-keyring
. Pokud Deboostrap klíč nenajde, zeptá se, jestli pokračovat bez ověřování.
Dakujem za odpoved. Uz chapem, co je to virtualny balik.
Ale problem je v tom, ze toto sa tyka Archu, nie Debianu. V repo Archlinuxu je balik debootstrap, ktory ma ako volitelnu zavislost virtualny balik debian-archive-keyring, vid tu. Lenze ktory balik v Archlinuxe mi splni tuto zavislost? Asi ziaden... Cize ako pises - balik by nemal byt virtualny a teda sa jedna o chybu? (Pytal som sa aj na Arch foru, kde nikto nereagoval - asi som sa sprosto vyjadril.)
Predpokladal som, ze maintainer balika debian-archive-keyring v repo Archu tie kluce zabali a ja ich stiahnem takto (overim balik a kluce samotne overi pred zabalenim maintainer), lenze takto to asi nepojde a nezostava nic ine iba tie kluce natrepat (a patricne overit) rucne.
Tiskni
Sdílej: