Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Tohle je potreba mit citelny pro vsechny.Nikoli, musí to být čitelné pro uživatele, pod kterým běží
sshd
, tedy pro roota, a ten může soubor přečíst kdykoli. Nebo-li na tom souboru hlavně nesmí být práva navíc pro zápis někým jiným, než vlastníkem, protože to sshd
kontroluje.
/ets/ssh/sshd_config
) musíte mít zapnuté přihlašování klíčem (PubkeyAuthentication yes
). Název souboru authorized_keys
se může lišit (např. může mít na konci dvojku), obvykle bývá výchozí hodnota napsaná v konfiguračním souboru poblíž toho PubkeyAuthentication
. Pokud to nepomůže, nastavte vyšší úroveň logování sshd – při vyšších úrovních sshd
do logu vypisuje, které soubory zkouší najít a případně co se mu na nich nelíbí.
Ještě přiložím originální soubor sshd_config a nový protokol
Řádek #PubkeyAuthentication yes jsem již dříve odkomentoval.
debug1: Remote: Ignored authorized keys: bad ownership or modes for directory /storageJaká jsou opravnění na /storage?
/storage
. Jsou pro něj všechny nastavení?
2) v Raspberry ve skrytém adresáři /storage/.ssh vytvořím soubor authorized_keysProc? To to nemuzes nechat tam kde to je normalne? Btw. v konfiguraci to potom bude SSH hledat kde?
AuthorizedKeysFile .ssh/authorized_keysNehleda to nahodou v adresari uzivatele? Btw. povolenim root login si koledujes tak akorat o problemy:
PermitRootLogin yes
Ještě jsem zkusil .ssh dát o úroveň výš, ale stále to samé. Znovu přikládám protokol.
Skrytý soubor .ssh zůstává kde byl původně, tedy /storage/.ssh
V souboru /etc/ssh/sshd_config je nutné změnit řádek
StrictModes no (původně bylo yes).
Jako obvykle přikládám protokol kde už jde přihlášení klíči.
Děkuji za Vaše příspěvky.
StrictModes
na no
je v pořádku.
Předpokládám, že /storage/
je umístění nějaké paměťové karty a zbytek souborového systému je jen pro čtení. Pak je ale divné, aby tenhle adresář byl zároveň domovským adresářem roota…
Pokud jsem instaloval Openelec na stolní PC, jsou potřeba dva linuxové oddíly. V prvním je soubor KERNEL a SYSTEM a ve druhém jsou adresáře ty samé jako ve storage v Raspberry.
Nikdy jsem klíče neřešil (přihlášoval jsem se vždy přes heslo sshpass), až jsem na mobilu potřeboval ConnectBot který umí jen klíče a nepřišel jsem na to, jak by tam dal heslo (jako např.JuiceSSH).
Potřeboval jsem, aby automaticky po přihlášení se spustil příkaz nebo script - nechci to ťukat ručně v mobilu. ConnectBot to umí a je zdarma.
Tiskni
Sdílej: