Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Řešení dotazu:
Zajímavý článek, díky.
Už mi to teď moc nemyslí. Zítra si ho znovu přečtu a zkusím se s tím poprat.
powercfg -h off
a tím jsem úplně zakázal hibernaci. Linuxu by totiž vadil soubor hiberfil.sys a nepustil by mě na disk s Windows, protože by nevěděl, jestli nehibernují. Takže tohle bych řekl, že mám ošetřeno.
a) Pro mě jsou z optického hlediska zatím lepší Windows.
Windows - můžu vše zvětšit na 125%, 150% nebo 175%.
Mint - pouze na 200%.
Já ve Windos používám 175%. Víc je moc. Pokud bych si např. v Mintu zvětšil jen písmo, budu mít např. malé ikony záložek ve Firefoxu. Takže to musím mít zvětšeno vše na 200% a pak mám málo místa ve Firefoxu na otevřené karty, nebo na panelu na otevřené aplikace, takže tam nemůžu kvůli tomu mít ikony programů.
Windows i Mint mají skvělou lupu, ale ta v Mintu nesleduje kurzor při psaní. Takže když něco píšu a mám puštěnou lupu, tak se mi po chvíli ztratí kurzor v pravo. Jako by opustil monitor. Musím pak vzít do ruky myš a posunout obraz do prava. Což je při psaní dost otravné. Ve Windows se obraz automaticky posouvá s kurzorem.
Windows - mám nastaven vysoký kontrast černá.
Mint - Plochu mám černou, panel taky, i prohlížeč má background černě, ale okna jdou jen tmavě zeleně. To pro mě není dobrý. Navíc např. Libre Office má pořád papír bílý, Windows černý a bílý text. Navíc v Libre Office, když mám nastaven background oken na tu tmavě zelenou, tak mám popisky ikon v panelu černě a není to vůbec vidět.
Zkoušel jsem i jiná distra, ale Mint je zatím to nejlepší, co jsem viděl. Docela dobrý bylo Mate, ale když jsem v něm dal opačný kontrast, tak jsem pak v prohlížeči do vyhledávacího pole Googlu psal černě na černý podklad. Tohle je třeba v Mintu v pořádku.
Když to zhrnu, tak mě nenapadá žádná věc, se kterou bych měl ve Windows optický problém. Fakt ani jedna. V Linuxu jsem ještě žádné distro takhle neohl. Ani Vinux, což je distro pro zrakově postižené. Věř nebo ne, ale pro slabozraké je horší než Mint. Je lepší pouze pro nevidomé, protože používá nové knihovny a jede na něm nejnovější verze čtečky obrazovky Orca, která je oproti předchozím verzím samozřejmě lepší.
Ještě dodám, že co se tohoto týče, chci zkusit ohnout poslední Debian. Kdysi se mi v něm povedlo rozjet celkem dobrou lupu.
b) No MS přestane v roce 2020 vydávat pro W7 aktualizace. Být na Windows bez záplat mi teda nepřijde moc dobrý :)
Tiskni
Sdílej: