OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
300Kb/s mělo být 300kB/sa
2000kb/s mělo být 2000kB/spřípojku mám 16Mb ( myslím že obousměrně ), obvykle stahuju / odesílám 1,8 - 2MB/s. Ten dodatečný provoz ( 2,3MB/s ) si nedokážu vysvětlit. Možná jen nějaká porucha v časoprostoru... M.
Tak další děs ...
Na základě sparowhawk nápadů jsem se rozhodl prověřit, jak se GDFuse chová mimo KDE nástroje.
Přes prohlížeč konstantní upload +- 1800kB/s, čas uploadu 4min OK Tak mountnu GD přes fuse, vlezu do disku (mc) a .. nic tam není ! No dobrý, neřešil jsem to.
Zašifrovaný soubor na mém disku přejmenuju a spustím kopírování ... a nic se neděje. cca po minutě mc ukazuje postup přenosu: necelých 100kB/s, prognóza 1:40 hod. Ukazatel síťového provozu NIC !!
Po 10 minutách spouštím druhý mc .. v mountnuté složce disku už vidím prohlížečem uploadovaný soubor a asi 50MB nově kopírovaného .. přitom monitor sítě žádný provoz neukazuje .. hm ..
otevřu Krusader a vejdu do mountnuté složky. Chvíli to trvá, ale nakonec se otevře (ta složka ). A vzápětí vyskakuje upload na Monitoru sítě na 1800kB/s ... i po zavření krusaderu tak 3 minuty ještě "uploaduju" než provoz utichne.
Čiže tu mám nový poznatek : i přes pomalost přenosu je to použitelné (skript běží v noci na serveru, takže ... ), download kromě velmi vážných událostí se neplánuje.
Mohutný traffic generuje Krusader ( a i Dolphin ) .. síce nevím proč ale pro mé současné potřeby to není důležité. Prostě nepoužiju KDE appku pro přístup. Není to potřeba.
Výsledek : GD je snad i použitelný, pokud nepotřebujete k obsluze úložiště KDE. GNOME nemám, ale kdo má, může vyzkoušet a dát vědět. Takže to je zatím vše.
Tiskni
Sdílej: