Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Koupil jsem manželce k Vánocům nový notebook a snažím se ho zprovoznit. Mám tyto dvě grafické karty:
gina@gina-Latitude-E6530 ~ $ inxi -G Graphics: Card-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller Card-2: NVIDIA GF108GLM [NVS 5200M] Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1600x900@59.99hz GLX Renderer: Mesa DRI Intel Ivybridge Mobile GLX Version: 3.0 Mesa 17.0.7Ta NVIDIA karta disponuje technologií Optimus, čili pro její chod chci použít bumblebee, ale zároveň bych rád používal svobodný ovladač.
Chci se zeptat, jestli je to marný boj (protože mé dosavadní pokusy zapnutí aplikace přes NVIDIA kartu vedly ke schození lightdm) a mám použít i nvidia ovladač nebo je z toho cesta ven a já jen neumím pořádně hledat na netu?
Jen pro upřesnění, zatím jsem tam dal Mint 18.3 Cinnamon (64 bit)
For advanced users, if you do not want to use the proprietary nvidia driver or 32-bit libraries (for example, if you are only interested in power savings), you can do a custom installation: sudo apt-get install --no-install-recommends bumblebeeO nějakých problémem nebo doporučeních jsem tam nic nečetl, tak jsem si říkal, že by to přece jenom mohlo být schůdné. Ale asi bude opravdu jednodušší používat nvidia ovladač...
Ja to na fedore 25 rozbehal jen s nvidia drivery, ale stejne s tim neslo pouzit dell usb3 dokinu s externima monitorama - displaylink nebo taka nejak se to jmenuje. Rezza nekde psal ze na tom v redhatu delaji, ale jestli uz jim to jede to nevim, uz to nemam kde vyzkouset.
Už jsem tam dal NVIDIA ovladač, takže to jede na něm.
Díky všem za pohledy na věc.
Tiskni
Sdílej: