abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    25.7. 19:55 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    25.7. 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.7. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    24.7. 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (29%)
     (25%)
     (5%)
     (4%)
     (4%)
     (1%)
     (3%)
     (27%)
    Celkem 135 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 20:08
    Rozcestník

    Dotaz: Záhada zašifrovaného harddisku

    10.1.2018 14:19 Odpadlik
    Záhada zašifrovaného harddisku
    Přečteno: 596×
    Zdravím, Mám laptop Dell Latitude E6400 s TPM čipem. Na disku jsou nainstalovány Windows 7, a systém je zašifrován s klíči v TPM čipu. Pokaždé, když laptop zapnu, tak před tím, než začne boot,tak vyskočí modrá obrazovka a chce to po mě jméno, doménu a heslo. Zadám a systém naběhne. Pokud jen restartuji, tak už to žádné heslo nechce.

    Potud je vše v pořádku, teď přijde ta záhada.

    Do počítače připojím USB flashdisk se systémem System Rescue CD = to je Linux.

    1. Systém zapnu a nechám nabootovat Linux. Nebootuji z HDD takže se mě to neptá na heslo. Připojím svazek s Widlema: mount /dev/sda1 /mnt/custom a na filesystému vidím jen pár souborů, z názvu je patrné, že obsahuojí zašifrovaná data.

    2. Stroj rebootuji z HDD (zadám tedy heslo do TPM viz výše) a poté ještě jednou rebootuji se zasunutou USB klíčenkou. Linux naběhne, opět připojím svazek /dev/sda1 s Widlema a hle, vidím kompletní instalaci Windows včetně všech adresářů apod.

    Považuji se za zkušeného Linuxáka, ale tohle fakt nechápu. Ta distribuce se netváří že by s TPM nějak počítala. Sice vidím kernel moduly tpm* natažené, ale /dev/tpm0 chybí, v kernel logu nic není a žádný démon pro podporu šifrování neběží...

    Kdo a co data dešifruje? OS (Linux) na to nevypadá a pokud by to byl HDD nebo hardware, tak bych neměl vidět ani partišnu, natož pak filesystém...

    Dík moc za vysvětlení...

    Odpovědi

    10.1.2018 14:51 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záhada zašifrovaného harddisku
    Šifrování provádí harddisk, ale má nastaveno, že šifruje jen určitý rozsah sektorů (Locking Range). Je to součástí specifikace OPAL a ta nešifrovaná část obsahuje Pre-Boot Authorization, který to odemkne.
    10.1.2018 16:04 Odpadlik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záhada zašifrovaného harddisku
    To tak neni podle mne. Od toho je tam ten TPM ktery obsahuje klice na odemykani...
    10.1.2018 16:13 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záhada zašifrovaného harddisku
    TPM ty klíče obsahuje i tady, ale někdo musí tomu TPM dát vstupní data, na základě kterých ty klíče vydá. Jednoduché odemčení (heslo) umí UEFI/BIOS, ale tady se dělá přihlášení do domény, na to už je potřeba PBA.
    10.1.2018 17:23 Odpadlik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záhada zašifrovaného harddisku
    No, ono to bude kombinaci o obojího. Ukazuje se totiž, že disk je SED (self encrypting drive) - tj asistenci OS (kromě tedy těch klíčů) v podstatě nepotřebuje. Akorát pořád nechápu, proč ten filesystém na /dev/sda1 vypadá OK (ano, je tam sice jen pár nečitelných souborů), ale víceméně vypadá OK, i když je ten disk zamčenej. A co by se stalo, kdybych disk odemknul a pak widle kompletně přeinstaloval Linuxem? Fungovalo by to?
    10.1.2018 18:12 pavele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záhada zašifrovaného harddisku
    Není možné, že se nestihne uvolnit - vymazat RAM?

    Párkrát se mi stalo, že bylo potřeba PC vypnout a zapnout, ne jen restartovat, aby se projevily změny. Týkalo se to linuxu i Windows.
    10.1.2018 18:49 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záhada zašifrovaného harddisku
    Nejspíš je $MFT a root adresář částečně mimo Locking Range, takže to ovladač načte jako poškozený NTFS. Pokud je PBA uložené tam, tak dává smysl to tak mít.

    Pro Linux existuje podpora odemykání OPAL (sedutil). Pokud půjde přes sedutil zrušit Locking Range, pak půjde vytvořit i linuxové PBA, který ten disk zvládne odemknout.
    11.1.2018 09:00 Odpadlik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záhada zašifrovaného harddisku
    Teď jsem se na to koukal podrobněji a fakt mi z toho jde hlava kolem: - pokud nabootuji po zapnutí laptopu (odemykací heslo tedy nezadávám), tak sice vidím /dev/sda, ale má kapacitu jen 120MiB, je na něm jen jedna partišna vfat s klíči a nějakými soubory. "hdparm -I /dev/sda" říká že drive je "not locked", ale "freezed".

    - pokud nabootuji po restartu (tj zadal jsem heslo a drive by měl být odemčený), tak výpis z hdparm se nezmění, ale najednou vidím /dev/sda s plnou kapacitou 250Gb a jsou na něm dvě partišny NTFS (bootovací + systémová s OS). Tu s těmi klíči už nevidím, zmizela.

    Nechápu která tluče...
    11.1.2018 11:13 Odpadlik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záhada zašifrovaného harddisku
    Odpovím si sám:

    http://www.computerweekly.com/feature/Self-encrypting-drives-SED-the-best-kept-secret-in-hard-drive-encryption-security

    Inu, člověk se furt něco učí....

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.