Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
wget -m url
udělal miror webu (mimochodem běžel 40 hodin než se zkopiroval). bohužel CMS má vytvořené URL schéma tak, že dokumenty jsou očíslované nějakým ID za databáze. Tvoří odkazy typu /zpravy/34245
. V originálním webu CMS z tohoto URL pošle hlavičku obsahující položky Content Type:
a Content Disposition:
obsahující Typ a Jméno souboru. Tyto informace se po wget -m
ztratí, soubor se stane objektem 34245 v adresáři a při práci z mirorem uživatel dostane jen soubory bez metainformací a prohlížeč neví, co s nimi udělat. soubory jsou různých typů pdf, doc, docx a xls/xlsx. jde to nějak napravit? a udělat miror jinak?
wget --mirror --convert-links --adjust-extension --page-requisites --no-parent http://...
user.mime_type
pro typ souboru, user.mime_encoding
pro kódování, pro jméno souboru takový standardní atribut neexistuje (počítá se, že se tak jmenuje přímo soubor). S uvedenými atributy pak umí pracovat mod_mime_xattr
pro Apache. curl
umí některé rozšířené atributy nastavit, když použijete přepínač --xattr
. Pomocí přepínačů -D
nebo -w
byste si snad mohl uložit i původní jména souborů pro pozdější zpracování.
Pokud nechcete jít cestou přes rozšířené atributy, musel byste na ty původní (číselné) adresy dát přesměrování na novou adresu, kde už bude správné jméno souboru a server podle přípony správně určí typ souboru, který pošle klientovi. Když klient nedostane jméno souboru v Content-Disposition, použije obvykle jméno z URL, takže by soubory po uložení měly být i správně pojmenované.
http://alfa/
nicméně ve struktuře, třeba na str http://alfa/str/1
je odkaz na dokument http://beta/doku/v/adr/stukture/dokument.1.pdf
. Není k dokument.1.pdf žádný jiný přístup. server beta je neprohledávatelný a nejsou na něm struktury. jenom podá dokument (a tisíce jiných) a tedy přislušnou odpověd, když je přesné url. (je to server na způsob intranetu, kde pro konkrétní přesný objekt mohu vydefinovat vnější přístup). Je možné říci curl "začínáš sice s alfa, ale když tam bude odkaz na beta tak ho stáhni také a ulož do vedlejšího stromu"
curl
asi neumí rekurzivní stahování, to mne nikdy nenapadlo. wget
pro to má parametr -D/--domains
, kterým určíte, ze kterých domén má odkazy stahovat, a volbou -H
povolíte přecházet i na jiné domény. Asi by se hodilo pomocí wget
vytvořit seznam URL a ta pak stáhnout přes curl
, což je tedy dost neohrabané řešení…
Tiskni
Sdílej: