OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
stálo mě to asi přes 10 000 KčDoufám že ne v posledních 10 letech. Notebooky s pentiem MMX se prodávaj tak za 200Kč resp cenu šrotu.
Jako já to chci aspoň trochu na ten internetJak říkam, dneska jede web na javaskriptu a to ti pojede pomalu všude.
je možné nějakým způsobem obelstit ten starý bios co tam je v tom notebookuTak to záleží na chipsetu a zapojení desky. 520MB RAM nebude možné. U standardních 72pin SIMM by šlo teoreticky až 2x128 MB. Každopádně pokud to neumí poslední BIOS, tak smůla. Jedině najít datasheet k čipsetu a přidat podporu do corebootu
Když třeba se mě podařilo tam dostat SSD HDD a to ještě 30 GB a přitom výrobce maximálně uvádí 7,5 GB?Tak z hlediska PATA/IDE na velikosti nezáleží. To jen některý BIOSy neuměly detekovat velký disky. Jakmile převezme kontrolu moderní OS, tak můžeš mít klidně 1TB disk v nějakým 486 IDE řadiči přes SATA→PATA redukci.
tak vyjmu ten obyčejný HDD disk a nahradím ho SSD diskemDivný, není na tom SSD nějakej bordel? Neměl by se lišit rozhraním od HDD a kapacity SSD zas tak velký nejsou, ale já mám jenom HDD. Offtopic: T61 už IMO dělalo lenovo.
první možnost je tam do sda1 nebo co druhá možnost je FDD mechanika a třetí je MBRJá dávám vždycky (už 12 let) do MBR.
samozřejmě že v posledních dvou letech- nové plasty a nový LCD displej možná i přes 10 000 Kč z AmerikyTak tos prodělal, já koupil asi 2010 (?) nějakej MMX siemens za ne víc než 500Kč a při první příležitosti ho omylem odpálil když jsem si spletl slot pro modem se slotem pro SIMM. Ale za tu cenu to byl stejně šrot už před odpálením
Tak to asi těžko- to by museli s IBM- Lenovo pro mě speciálně něco vytvořit- to je nereálnéTak jestli v tom je intel čipset, tak pro některé datasheety jsou. Ale stejně bych řekl že to budou mít schválně limitovaný
Já bych potřeboval to vykuchat, dát tam pořádné CPU ale pod podmínkou zachovat stávající designJestli je ten CPU na nějakým modulu a není to klasickej socketovej, tak nope... Jestli chceš starý case, ale moderní vnitřnosti, tak by tam šla nacpat raspberry pí
fdisk -lJestli je druhá partišna swap, tak dejme tomu i když teda swap může být i jako soubor uvnitř filesystému. Teď si nejsem jistej, ale není začátek disku obvykle rychlejší? (by se hodilo mít swap na začátku). Jinak s těma parametrama by to melo fungovat.
z 2004 s 1GB RAM (Thinkpad T42)Pentium M nebo co to a pak ten ARM jsou už sakra výkonný. Pentium < má už SSE2 a jestli je ten ARM alespoň v6 s neonem, tak bude OK taky. Ten 760XL má ale P5 MMX procák (nejrychlejší podle wiki je 233MHz), to je strašně málo (nemá to ani SSE, ani 686 architekturu (!)). A pak je taky velkej rozdíl s RAM. Dostatečná velikost tu pomalost procesoru kompenzuje, ale s 104MB RAM si fakt vyskakovat nemůže, můj firefox těsně po nastartování s jednou prázdnou stránkou žere přes 256MB.
Takže firefoxí certifikáty jsou built-in v tý nss knihovně, smazání systémových nemá vůbec vliv na firefox, funguje to jen na webkití browsery, který čtou ty systémové.Takže je možný, že pokud midori má nějaký integrovaný, tak by mohlo preferovat update v /etc/ssl. Ale jinak samozřejmě souhlas, novější distro je bezpečnější. Mě šlo hlavně o to, že novější distro může mít natolik nabobtnalý kód, že notebook bude nepoužitelnej. Dillo bude na 99% používat systémové certifikáty.
ja sem mu to nabidnul ze udelam osobne kdyz to posleTak když(pokud) do toho investoval tazatel tolik peněz, tak by to toho měl tazatel investovat i učení :-P. Protože mu dojdou aktuálně platné certifikáty a bude ti to muset zase poslat
tak 2 roky uz se uciZáleží jak intenzivně, já se snažím rozběhat Xka na mobilu HTC Magician už někde od roku 2013
Tiskni
Sdílej: