Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Řešení dotazu:
0: phy0: Wirelless LAN Soft blocked: no Hard blocked: yesSkusil som to zapnut
rfkill unblock 0ale vysledok sa nezmenil, stale je to HW blokovane
0: asus-wlan: Wirelless LAN Soft blocked: no Hard blocked: no
příkaz > soubor
je můžeš uložit na přimountovaný flashdisk, nemusíš je opisovat). Hlavně z výpisu nic nevykusuj. Na grafická klikátka se při testování, zda wifi není KO, vykašli, mají v sobě moc skrytých stavů a mají velké latence.
# pro PCI wifi lspci -vnn # pro USB wifi lsusb # zda si nestěžuje třeba na chybějící firmware dmesg # výpis všech wifi zařízení iwconfig # zda je v aktuální chvíli wifi blokovaná softwarově, nebo natvrdo vypnutá fyzicky # nestandardní driver může mít vlastní virtuální "alias" rfkill # detekce okolních sití, za wlan0 dosaď zařízení zjištěný iwconfig iw dev wlan0 scan # detekce okolních sití starší příkaz (pokud novější nefunguje) iwlist scan # zjistění zda běží síť ip link # zjistění zda běží síť, starší příkaz (pokud novější nefunguje) ifconfigTo by bylo asi všechno, přes co se to dá zjistit z konzole, další příkazy jen při objevení anomálního chování. Před scanem a další prací je samozřejmě nutný odblokovat rfkill. Klávesová zkratka fn+něco by měla měnit hodnotu soft rfkillu (ale to je vendor-dependent).
echo "options asus_nb_wmi wapf=1" | sudo tee /etc/modprobe.d/asus_nb_wmi.confnebo
echo "options asus_nb_wmi wapf=4" | sudo tee /etc/modprobe.d/asus_nb_wmi.confcoz u live asi neudelas, resp. muzes zkusit udelat a pak vypnout/zapnout Wifi vypinacem (zda ho NB ma), nebo tou Fn hotkey (ale to asi nepomuze), pripadne zkusit "modprobe -r asus_nb_wmi" a "modprobe asus_nb_wmi" ale to (prvni) nejspis zarve ze je modul pouzivan... tak kdyztak zkusit "lsmod | grep asus_nb_wmi" a zkusit postupne odebrat (modprobe -r modul) i ty na tom zavisle...
Tiskni
Sdílej: