OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zkuste dotycny otevrit soubor v programu MediaInfo a postněte se parametry videa (volba v menu Text). Dá se odhadovat, že půjde o formát H.264 asi spíše vyššího než nižšího bitrate.
Pokud jsem to dohledal správně tak dotyčný notebook má relativně slabý Atom N3060, který při SW přehrávání určitě nemá sil nazbyt. Na druhou stranu kousnutí by naznačovalo spíš na chybu při akcelerovaném přehrávaní DXVA(Windows), VAAPI(Linux). Zkuste projit nastaveni VLC a případně (ne)povolit akceleraci přehrávání. Pozn. akcelerací je míně částěčné(úplné) dekódování obsahu skrze GPU.
Spusťte samotný VLC a v menu Tools-Preferences-Input/Codecs(v cestine asi Nastroje-Nastaveni-Vstup/Kodeky) by mohla byt volba Hardware-accelerated decoding a tu zkuste dat na disable(vypnuto). Zkuste otevrit a prehrat ten .mov. Mam ovšem obavu, ze bez úspěšné akcelerace se tento slabý CPU nechytne.
Dvě jádra Atom na 2GHz+ asi bude na FullHD H.264 s bitrate 17Mbps fakt málo, možná zkuste přehrávání řádkovým ffplay (stavícím snad na ffmpeg). Nevím nakolik je dnes podpora VA API (Inte), VDPAU (Nvidia), XvBA (AMD) součástí standardních schopností(detekcí).
Tiskni
Sdílej: