Craig Loewen se v příspěvku na blogu Microsoftu věnuje novinkách ve WSL (Windows Subsystem pro Linux), které přinese Windows 10 1903. Jedná se především o možnost přístupu z Windows (Průzkumník souborů, explorer.exe) k souborům v nainstalovaných linuxových distribucích. Použit je protokol 9P.
Byl vydán Hangover ve verzi 0.4.0. Jedná se o součást projektu Wine umožňující spouštět Windows aplikace pro x86 a x86_64 na architektuře ARM64 (AArch64). Zdrojové kódy této alfa verze jsou k dispozici na GitHubu.
Byla vydána nová major verze 3.0.0-1 linuxového prostředí pro operační systémy Windows Cygwin (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení.
Byl vydán Debian 9.8, tj. osmá opravná verze Debianu 9 s kódovým názvem Stretch. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Předchozí instalační média Debianu 9 Stretch lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Příští týden bude na MFF UK zahájena série přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Mezi přednášejícími budou odborníci z firem Kernkonzept, Oracle, Red Hat, SUSE či SYSGO. Pokud si chcete rozšířit obzory (virtualizace, ptrace, ZFS, kdump, ...), vyberte si z harmonogramu téma, které vás zajímá a přijďte. Přednášky se konají každý čtvrtek od 15:40 v učebně S4 na Malostranském náměstí 25 v Praze. Přednášky jsou přístupné veřejnosti (registrace není nutná), studenti UK a ČVUT si je mohou zapsat jako standardní předmět.
Bylo vydáno Ubuntu 18.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Git History umí u souborů v git repozitářích zajímavým způsobem zobrazit jejich historii a následně jednotlivé změny, viz animovaný gif. Použít jej lze lokálně nebo aktuálně na soubory umístěné na GitHubu. Máte-li ve webovém prohlížeči zobrazen soubor umístěný na GitHubu, nahraďte v URL doménu github.com doménou github.githistory.xyz a nové URL odešlete. Využít lze také rozšíření Chrome i Firefoxu. V plánu je vedle GitHubu také podpora GitLabu a Bitbucketu.
Byla vydána verze 1.0 webové a na frameworku Electron postavené desktopové verze svobodného decentralizovaného skupinového komunikátoru Riot (Wikipedie) využívajícího protokolu Matrix (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Společnost Collabora oznámila vydání verze 4.0 online kancelářského balíku Collabora Online a také Collabora Online Development Edition (CODE) pro domácí uživatele. Kancelářský balík vychází z LibreOffice Online (cgit).
Byla vydána verze 241 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Řešeny jsou také bezpečnostní chyby.
Řešení dotazu:
U Canonu je zrovna trochu problém s tím, že z nějakého zvráceného přesvědčení foťáky nefungují jako USB mass storage, ale jen přes MMTP nebo něco takového. V KDE je na to podpora, takže třeba v Dolphinu ani nepoznáte, že to není normálně namountované. Případně je možné použít něco jako digikam, pokud máte rád tenhle typ programů.
Osobně radši používám čtečku, pak se karta prostě namountuje a můžu si s ní dělat co chci. Podporuje-li čtečka USB 3.0, je to navíc i rychlejší (při dostatečně rychlé kartě, samozřejmě).
Kdyz ale ucinim tu nerozvaznost, ze chci zkopirovat jen poslednich eN fotek a vybrat si je podle nahledu, ktere se mi tez korektne nactou, tak vetsinou stratim nekolik desitek minut a docasne i zdravy rozum.
Snažit se pracovat přímo s obsahem karty opravdu není moc praktické, protože tam jste prostě limitován jednak její rychlostí, jednak rychlostí řadiče ve foťáku/čtečce a jednak rychlostí USB. Takže je lepší je všechno kopírovat do počítače (kdyby nic jiného, tak i kvůli záloze) a s fotkami pracovat až tam.
Osobně radši používám čtečku, pak se karta prostě namountuje a můžu si s ní dělat co chci.Aké máte skúsenosti s SD kartami a čítačkami.
~/fotky/raw/%Y-%m-%d
(zbytečné adresáře vytvořené foťákem to nezachovává) a odpojí SD kartu. Na konci je dotaz, zda otevřít prohlížeč obrázků.
Naopak negativem SDHC je absence zpětné kompatibility se staršími čtečkami SD karet.
Na kartách standardu SDXC je využíván nový systém souborů nazvaný exFAT, který umožňuje obejít hranici maximální velikosti souboru 4 GiB, kterou přinášel systém FAT32. Tento systém souborů však většinou není podporován staršími zařízeními podporujícími pouze standard SDHC, proto lze dle oficiálních doporučení používat SDXC karty jen v SDXC zařízeních.[4]. Použitím různých neoficiálních nástrojů jako fat32format je však možné i SDXC karty zformátovat na systém souborů FAT32 a s určitými omezeními je pak využívat i v zařízeních pro SDHC.
notes totalne nereaguje a dioda na fotaku blika
gphoto2 -P --skip-existing
http://www.gphoto.org/doc/manual/ref-gphoto2-cli.html
Tiskni
Sdílej: