Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Spíš proč ano?Protože není zastaralý?
systemctl stop samba-ad-dc.service smbd.service nmbd.service winbind.service systemctl disable samba-ad-dc.service smbd.service nmbd.service winbind.service systemctl unmask samba-ad-dc.service systemctl start samba-ad-dc.service systemctl status samba-ad-dc.service systemctl enable samba-ad-dc.serviceKdyby cokoli, tak se ptejte, mám to teď v hodně živé paměti.
Nezkoušel jste někdo také jít cestou migrace a nevíte, jaké špeky tam číhají, na co je třeba dát pozor?
Nejsem si také jist, jestli jsem parametry migrace pro samba-tool zadal dobře: původní NT4 doména byla "zus", a používali jsme (interní) DNS doménu "skola.home". Novou AD doménu/Kerberos realm jsme chtěli (s ohledem na popis významu parametrů) mít "skola.home"/"SKOLA.HOME" a NetBIOS doménové jméno "zus" (což nevím, zda je dobře - popis říká "... Může být cokoliv... Je doporučeno použít první část AD DNS jména."
- tj. doporučení splněno není.
A migraci jsem provedl příkazem:
samba-tool domain classicupgrade --dbdir=/var/lib/samba.nt4 --realm=skola.home --dns-backend=BIND9_DLZ /etc/samba.nt4/smb.conf
(tu NetBIOS workgrupu "zus" to vzalo z NT4 databází)
Vidíte nějakou blbost?
Tohle uspořádání (malý samostatný Samba AD DC /zde virtuál/ a fileserver zvlášť jsem volil proto, že někde na stránkách Samba Wiki je to doporučené (traffic s AD DC je prý vždy šifrován a podepisován, což u fileserveru není potřeba), a taky proto, že jsem chtěl mít možnost vše rychle vrátit do původního stavu, kdyby se migrace nepodařila.
A proč připojuji stroje zpět do domény: nevím, nakolik jsou NT4 doména a AD kompatibilní - předpokládal jsem, že moc ne nebo jen jednosměrně (NT4 -> AD), a také jsem si s tím chtěl trochu pohrát a testovat, odzkoušet zařazování a vynětí do/z AD. Jedny klientské windows jsem měl jako čistou instalaci (v doméně nikdy nebyly), druhé předtím byly v NT4 doméně - a na těch jsem chtěl dělat "pokusy".
Ještě mne napadá, jestli nemohl vzniknout nějaký problém tím, že původní NT4 PDC server se jmenoval "SAMBASRV" a nový AD DC jsem nazval "DC1" (FQDN "dc1.skola.home") - ta migrace tedy asi předpokládala, že nový se bude jmenovat také "SAMBASRV", a nevím, jaký dopad mohl mít ten jiný název.
Díky za jakýkoliv postřeh/nápad - zatím v téhle oblasti pořád dost plavu...Sambu jsem používal jako workgroup fileserver i jako NT4 DC + fileserver, a fungovalo to bez problémů a jestliže je (ostrá, nepočítám léta alfa- a beta-verzí) podpora AD DC v Sambě už přes šest let, tak to asi použitelné je, a pro zamýšlené účely to doufám stačí. Ani to neodporuje tomu "Right tools for right job" - nač si pořizovat M$ Office, když mi bohatě stačí OpenOffice/LibreOffice. Hlavně když to není Notepad ;)
Tiskni
Sdílej: