Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Spíš proč ano?Protože není zastaralý?
systemctl stop samba-ad-dc.service smbd.service nmbd.service winbind.service systemctl disable samba-ad-dc.service smbd.service nmbd.service winbind.service systemctl unmask samba-ad-dc.service systemctl start samba-ad-dc.service systemctl status samba-ad-dc.service systemctl enable samba-ad-dc.serviceKdyby cokoli, tak se ptejte, mám to teď v hodně živé paměti.
Nezkoušel jste někdo také jít cestou migrace a nevíte, jaké špeky tam číhají, na co je třeba dát pozor?
Nejsem si také jist, jestli jsem parametry migrace pro samba-tool zadal dobře: původní NT4 doména byla "zus", a používali jsme (interní) DNS doménu "skola.home". Novou AD doménu/Kerberos realm jsme chtěli (s ohledem na popis významu parametrů) mít "skola.home"/"SKOLA.HOME" a NetBIOS doménové jméno "zus" (což nevím, zda je dobře - popis říká "... Může být cokoliv... Je doporučeno použít první část AD DNS jména."
- tj. doporučení splněno není.
A migraci jsem provedl příkazem:
samba-tool domain classicupgrade --dbdir=/var/lib/samba.nt4 --realm=skola.home --dns-backend=BIND9_DLZ /etc/samba.nt4/smb.conf
(tu NetBIOS workgrupu "zus" to vzalo z NT4 databází)
Vidíte nějakou blbost?
Tohle uspořádání (malý samostatný Samba AD DC /zde virtuál/ a fileserver zvlášť jsem volil proto, že někde na stránkách Samba Wiki je to doporučené (traffic s AD DC je prý vždy šifrován a podepisován, což u fileserveru není potřeba), a taky proto, že jsem chtěl mít možnost vše rychle vrátit do původního stavu, kdyby se migrace nepodařila.
A proč připojuji stroje zpět do domény: nevím, nakolik jsou NT4 doména a AD kompatibilní - předpokládal jsem, že moc ne nebo jen jednosměrně (NT4 -> AD), a také jsem si s tím chtěl trochu pohrát a testovat, odzkoušet zařazování a vynětí do/z AD. Jedny klientské windows jsem měl jako čistou instalaci (v doméně nikdy nebyly), druhé předtím byly v NT4 doméně - a na těch jsem chtěl dělat "pokusy".
Ještě mne napadá, jestli nemohl vzniknout nějaký problém tím, že původní NT4 PDC server se jmenoval "SAMBASRV" a nový AD DC jsem nazval "DC1" (FQDN "dc1.skola.home") - ta migrace tedy asi předpokládala, že nový se bude jmenovat také "SAMBASRV", a nevím, jaký dopad mohl mít ten jiný název.
Díky za jakýkoliv postřeh/nápad - zatím v téhle oblasti pořád dost plavu...Sambu jsem používal jako workgroup fileserver i jako NT4 DC + fileserver, a fungovalo to bez problémů a jestliže je (ostrá, nepočítám léta alfa- a beta-verzí) podpora AD DC v Sambě už přes šest let, tak to asi použitelné je, a pro zamýšlené účely to doufám stačí. Ani to neodporuje tomu "Right tools for right job" - nač si pořizovat M$ Office, když mi bohatě stačí OpenOffice/LibreOffice. Hlavně když to není Notepad ;)
Tiskni
Sdílej: