abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:22 | Komunita

    Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2025, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách FIT ČVUT. Na programu je spousta zajímavých přednášek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    V únoru loňského roku Úřad pro ochranu osobních údajů pravomocně uložil společnosti Avast Software pokutu 351 mil. Kč za porušení GDPR. Městský soud v Praze tuto pokutu na úterním jednání zrušil. Potvrdil ale, že společnost Avast porušila zákon, když skrze svůj zdarma dostupný antivirový program sledovala, které weby jeho uživatelé navštěvují, a tyto informace předávala dceřiné společnosti Jumpshot. Úřad pro ochranu osobních údajů

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 19:00 | Nová verze

    Google Chrome 141 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 141.0.7390.54 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 21 bezpečnostních chyb. Za nejvážnější z nich (Heap buffer overflow in WebGPU) bylo vyplaceno 25 000 dolarů. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:11 | Upozornění

    eDoklady mají kvůli vysoké zátěži technické potíže. Ministerstvo vnitra doporučuje vzít si sebou klasický občanský průkaz nebo pas.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:00 | Komunita

    Novým prezidentem Free Software Foundation (FSF) se stal Ian Kelling.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za září (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Upozornění

    Vyšla kniha Počítačové programy a autorské právo. Podle internetových stránek nakladatelství je v knize "Významný prostor věnován otevřenému a svobodnému softwaru, jeho licencím, důsledkům jejich porušení a rizikům „nakažení“ proprietárního kódu režimem open source."

    javokajifeng | Komentářů: 0
    včera 01:11 | Bezpečnostní upozornění

    Red Hat řeší bezpečnostní incident, při kterém došlo k neoprávněnému přístupu do GitLab instance používané svým konzultačním týmem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.10. 23:33 | Nová verze

    Immich byl vydán v první stabilní verzi 2.0.0 (YouTube). Jedná se o alternativu k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí umožňující vlastní hosting serveru Immich. K vyzkoušení je demo. Immich je součástí balíčků open source aplikací FUTO. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.10. 22:33 | IT novinky

    Český telekomunikační úřad vydal zprávy o vývoji cen a trhu elektronických komunikací se zaměřením na rok 2024. Jaká jsou hlavní zjištění? V roce 2024 bylo v ČR v rámci služeb přístupu k internetu v pevném místě přeneseno v průměru téměř 366 GB dat na jednu aktivní přípojku měsíčně – celkově jich tak uživateli bylo přeneseno přes 18 EB (Exabyte). Nejvyužívanějším způsobem přístupu k internetu v pevném místě zůstal v roce 2024 bezdrátový

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (38%)
     (46%)
     (14%)
     (16%)
     (18%)
     (14%)
     (18%)
     (15%)
     (14%)
    Celkem 169 hlasů
     Komentářů: 11, poslední včera 07:30
    Rozcestník

    Dotaz: Linux pro řízení přístoje/stroje?

    23.2.2019 11:23 Viktor
    Linux pro řízení přístoje/stroje?
    Přečteno: 327×
    Hraju si s myšlenkou zda už dozrála doba na použití nějaké té univerzální desky s ARM (malina, banan Pi atp.) jako frontend pro řízení přístoje. Pod pojmem přístroj myslím třeba laboratorní pec nebo měřák ne přehrávač v obýváku. A pod pojmem řízení primárně starání se o obsluhu ovládacího dotykového LCD 5" - 7" a komunikaci tj. vestavěný web server , LAN, BT atd.

    1.Rychlost nabíhání takové věci a odolnsot proti pruchám. Není problém pokud od zapnutí napájení bude taková věc nabíhat řádově 20s ,ale 60s bych už jako uživatl vnimal jako problém. Kličová je v této otázce spolehlivot musí to přežít ztrátu napájení v jakékoliv fázi činnsoti a návod na recoveny systému nesmí byt nejoblibenější část manuálu každého uživatele. Máte s tímto někdo u výše uvedených desek zkušenosti?

    2.Obsluha LCD. Nejde o výkon. Zobrazovat se má nějaká základní grafika, číselná a graficky podaná data, grafy atd. Jde spiše o to, že by si uživatel neměl uvědomit, že "kouka" do počítače s linuxem. Tedy naběhne ta naše aplikace a uživatel na první pohled nevidi "běžné" okno aplikace. Tady je otázka jakou grafickou "knihovnu" použít? Pro Linux sem tam něco píši v C,C++ perlu atd, ale vše konzolové aplikace a tohler zatím šlo zcela mimo mě a nemám přehled,. Potřeboval bych nakopnout správným směrem.

    Dik

    Odpovědi

    Josef Kufner avatar 23.2.2019 11:53 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux pro řízení přístoje/stroje?
    Taková doba na jednu stranu nastala už dávno, na druhou stranu nenastane nikdy.

    U takovýchto aplikací je potřeba počítat s tím, že velký operační systém obsahuje spoustu věcí, které se mohou podělat. Proto je potřeba, aby kritické věci byly nezávislé na operačním systému a byly bezpečné už svým návrhem. V případě té pece tam asi budeš chtít tepelnou pojistku, která ji vypne, když se bude přehřívat (ta tam asi už bude vestavěná). Také je rozumné uzpůsobit způsob řízení tak, aby se to nedopadlo opravdu špatně, pokud počítač vytuhne. Například pokud bys softwarově generoval PWM na řízení výkonu pece, tak v případě vytuhnutí máš cca 50% šanci, že nadále pojede na plný výkon.

    Další problém velkých operačních systémů jsou latence. Pokud se sejde nějaké nešťastné IO a trocha swapování, tvoje řídící aplikace se může dostat ke slovu až celkem za dlouho. Ve většině distribucí jsou k dispozici RT (real-time) jádra, která dokáží zaručit, že se aplikace s real-time prioritou dostane ke slovu v nějakém definovaném časovém horizontu, byť za cenu trochu nižšího výkonu systému.

    Osobně doporučuju oddělit nízkoúrovňovou část na samostatný řadič bez operačního systému a z počítače mu dávat relativně high-level instrukce. To také umožní implementovat bezpečné vypnutí, pokud nepřijde další instrukce v daném intervalu (watchdog). V případě laboratorní pece můžeš k Raspbery Pi připojit Arduino, na to napojit veškerou elektroniku pece a implementovat řízení výkonu a časovač. Počítač si pak může po sériové lince či USB číst teplotu a nastavovat casovač, výkon, požadovanou teplotu, či parametry PID regulátoru obecně. Sofistikovanější řízení můžeš nechat na počítači (teplotní průběhy v čase), ale když se počítač odmlčí, tak ten jednoduchý program v Arduinu bude vědět jak pec bezpečně řídit další minutu než se počítač zas chytne (a když ne, tak ji bezpečně vypne či ztlumí).

    Co se týče grafiky, tak na konzoli se vykašli. Nejjednodušší je udělat grafickou aplikaci v Qt – má to i podporu pro embeded zařízení. Nemusíš ke svému GUI spouštět žádný desktop ani window manager, jen nahodíš Xorg a aplikaci necháš zobrazit ve fullscreenu, případně můžeš použít QtWayland. Aby se ti to dobře testovalo, tak si ten fullscreen dej na přepínač, který při vývoji nezapneš.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 23.2.2019 12:02 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 54
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux pro řízení přístoje/stroje?
    Nevidím problém, proč by to ty malé destičky neměli zvládnout. Jen to chce vybrat tu správnou. Dostatek RAM, konektorů atd.

    1. Rychlost nabíhání záleží nejen na výběru desky, ale i na tom, z jakého média bude nabíhat. Máme různě rychlé karty, máme ssd. To je, co se týče hardware. Nemalý vliv má i OS, který na tom poběží. Alpine Linux se k tomu přímo nabízí.

    2. Kombinace Perlu a Qt nemusí být vůbec špatná.
    23.2.2019 18:15 Want
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux pro řízení přístoje/stroje?
    Nejsi sice za opicema sto let, ale pár let to bude, protože linux se na tohle už dávno používá.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.