V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Řešení dotazu:
< --- > binmode(STDIN, ":utf8"); > binmode(STDOUT, ":utf8"); > > 18,19c21 < my $hyp = new TeX::Hyphen; < --- > my $hyp = new TeX::Hyphen '/usr/share/texmf-dist/tex/csplain/base/czhyphen.tex', 'style' => 'czech',;
Groff umí dělit slova, dokonce má i slovník s českým dělení slov (ukradený z TeXu). Jen se mu musí říci, že jazyk je čeština parametrem -mcs
. Příklad manuálové stránky natažené na šířku terminálu včetně dělených slov:
(echo ".ll ${COLUMNS}\n"; bzcat /usr/share/man/cs/man1/shigofumi.1.bz2) | /usr/bin/preconv | groff -Tutf8 -mandoc -mcs
... řádek textu zadané šířky další řádek blbě vycházejícíTotiž můžeš zarovnat:
... řádek textu zadané šířky další řádek blbě vychá- zejícínebo:
... řádek textu zadané šířky další řádek blbě vycháze- jícícož není ani v jednom případě do bloku.
Těby dived ptyzruně. Měji šlucry tří chré lážlotist vumrou tiper v nic gláti úmýpech. Vlydi trou- di prýv k paská sro prytě fly- křu v kust. Oří o půcpa a vimoj opo trouchetrá utě děšležrokla a mlehřou. Puďni šru vonitědre crodra vremhrn niv, nit těpoma- bud zroum nědě hlysk srážlo věti v chévu břat z mřidis. Vrůštniž hrec z divluděře důd hrovu mru- fí hlů člymflů miť. Dě timan vé vřep dředi hlíboumrů otoučpa- bi vadigu skecru krel opiv ha- ti. Flůchlavrum o mrepré z glouš stomřá, cláni ratikřes sámřáč- lit šle a matěňáďsé. Z dělkác vostáčloř děť nip chlapréleň s myktý. Fi mlíďglůch v clů ně- chreť nichra kra zytý pepo zlo- famne leř. Třužláč klyť i vydě vo těž ďodlo hružlech drbětrévře tlezaz myv. Mežrůst šlévro nyd.A kdyby to někdo potřeboval, tady je kód:
#!/usr/bin/env python3 def monoblock(text,width=80,lang='czech',emergencystretch='2em'): content=r''' \documentclass[]{article} \usepackage{polyglossia} \setdefaultlanguage{%s} %%\usepackage{showhyphens} \usepackage{fontspec} \setmainfont{Latin Modern Mono} \pagestyle{empty} \usepackage{ragged2e} \lefthyphenmin=2 %% tune emergencystretch by hand until happy \emergencystretch=%s \parindent=0pt \begin{document} \begin{minipage}{%dex} \RaggedRight %s \end{minipage} \end{document} '''%(lang,emergencystretch,width,text) import tempfile, subprocess, os.path, webbrowser, time with tempfile.TemporaryDirectory() as tmpDir: tex,pdf=[tmpDir+'/main.'+ext for ext in ('tex','pdf')] print(tex) f=open(tex,'w') f.write(content) f.close() subprocess.call(['lualatex',tex],cwd=tmpDir) txt=subprocess.check_output(['pdftotext','-raw',pdf,'-']).decode('utf-8') webbrowser.open('file://'+os.path.abspath(pdf)) time.sleep(2) return expandToBlock(txt,width) def expandToBlock(txt,wd): import re, random ll=txt.split('\n') lens=[len(l) for l in ll] maxWd=max(lens) if maxWd>wd: print('WARN: max unexpanded text width %d is greater than required width %d. Increasing to %d.'%(maxWd,wd,maxWd)) wd=maxWd for i,l in enumerate(ll): # skip last paragraph line if i+1==len(ll) or (i+1<len(ll) and ll[i+1]==''): continue pats=[r'… \b',r'\. \b',r': \b',r', \b',r'\) \b',r'\b \(',r'\b \b'] patReps=['… ','. ',': ',', ',') ',' (',' '] for ex in range(1,5): # expand to multiple spaces for pat,prep in zip([p.replace(' ',ex*' ') for p in pats],patReps): matches=list(re.finditer(pat,l)) if not matches: continue #random.shuffle(matches) todo=min(len(matches),wd-len(l)) m2=random.sample(matches,todo) # print('use %d occurrences of "%s" (out of %d)'%(todo,pat,len(matches))) # replace from right to left to preserve indices for m in sorted(m2,key=lambda x: -x.span()[0]): l=l[:m.span()[0]]+prep.replace(' ',(ex+1)*' ')+l[m.span()[1]:] if len(l)==wd: break if len(l)==wd: break ll[i]=l return '\n'.join(ll) if __name__=='__main__': print('\n\n'+monoblock('Těby dived ptyzruně. Měji šlucry tří chré lážlotist vumrou tiper v nic gláti úmýpech. Vlydi troudi prýv k paská sro prytě flykřu v kust. Oří o půcpa a vimoj opo trouchetrá utě děšležrokla a mlehřou. Puďni šru vonitědre crodra vremhrn niv, nit těpomabud zroum nědě hlysk srážlo věti v chévu břat z mřidis. Vrůštniž hrec z divluděře důd hrovu mrufí hlů člymflů miť. Dě timan vé vřep dředi hlíboumrů otoučpabi vadigu skecru krel opiv hati. Flůchlavrum o mrepré z glouš stomřá, cláni ratikřes sámřáčlit šle a matěňáďsé. Z dělkác vostáčloř děť nip chlapréleň s myktý. Fi mlíďglůch v clů něchreť nichra kra zytý pepo zlofamne leř. Třužláč klyť i vydě vo těž ďodlo hružlech drbětrévře tlezaz myv. Mežrůst šlévro nyd.',width=40,emergencystretch='2em'))
Tiskni
Sdílej: