Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Výkon ti nezlepšíFakt Vám nevěřím, že filesystém nad filesystémem nad blokovým zařízením je rychlejší než filesystém nad blokovým zařízením.
Operace se snapshoty u LVM jsou šíleně pomalýRychlost snapshotů u LVM je problém v případě, když člověk není ochoten investovat pár tisíc do dvou SSD na metadata. S těmi je to docela v pohodě.
Já tvrdím, že performance impact u qcow2 je relativně zanedbatelný a v některých věcech nepostřehnutelný...Ok, to beru.
pokud někde rezervy mám, tak nevidím důvod používat LVM.Třeba když nepotřebuju funkce, které nabízí qcow2, ani podporu app třetích stran
Pokud ve virtuálu je databáze, tak ji před tím dumpnu do souboruU databází, které to podporují, tohle jde ještě vylepšit tak, že se DB serveru řekne, aby data na filesystému uvedl do stavu, kdy půjdou zazálohovat (např. u Postgresu pg_start_backup()). Pak není potřeba nic dumpovat a zálohu jde zkopírovat ze snapshotu rsyncem.
Neco ukousnout na system (davam obvykle 8 GB) a zbytek uz bude jen prostor pro LVM svazky.Osobně dávám systém též na LVM, minimálně v Debianu je to již mnoho let plně automatické a bezproblémové. Když dělám nějakou zásadnější změnu (typicky přechod na novou major verzi distribuce), tak udělám snapshot, a když se něco podělá (což se naštěstí stává málokdy), tak to bez stresu vrátím a můžu problém vyřešit. (protip (Debian): dělejte to v pořadí změna sources.list, apt-get update, apt-get -dy dist-upgrade, snapshot, apt-get dist-upgrade. Díky tomu nebudete mít ve snapshotu zbytečně všechny stažené balíčky, což trochu pomůže rychlosti třeba na pomalém rotačním RAID6)
Po siti se pak prenasi vzdy jen incrementy a ty jsou v zaloze vzdy sestavene do celku a vzdy tvori fullbackup. Priklad: mam 300GB velky LV patrici nejake virtualce. Od posledni zalohy se zmenilo treba jen 5MB. Po siti tedy odjede jen 5MB.Počkej, tohle mi nefunguje (nepoužívám tedy Borg, ale již zmíněný skriptík v Pythonu, který by měl ale dělat v zásadě totéž, jen bez hezkých věcí okolo). Teda jestli to chápu dobře, ty bereš diffy toho blokového zařízení. A mně to na ext4 vždycky přenese minimálně 150-300 MB (víceméně podle velikosti filesystému), i když se skoro nic nezměnilo. Podezřívám, že za to může žurnál, který se furt přepisuje jako kruhový log.
Osobně dávám systém též na LVM, minimálně v Debianu ... Když dělám nějakou zásadnější změnu ..., tak udělám snapshot,To dělám taky.
(protip (Debian): dělejte to v pořadí změna sources.list, apt-get update, apt-get -dy dist-upgrade, snapshot, apt-get dist-upgrade.Z toho tak nějak chápu, že ten snapshot děláš za běhu. Je to tak? To ale nemůže být konzistentní, ne? Já ho v takovém případě vytvářím při rebootu, před namontováním root volume.
Z toho tak nějak chápu, že ten snapshot děláš za běhu. Je to tak? To ale nemůže být konzistentní, ne?Je to ve stejném stavu jako kdyby se ten systém natvrdo vypnul, a to se prostě děje a musí to vydržet.
Je nemyslitelné, aby každá záloha obnášela reboot.Tak ještě se dá použít
fsfreeze halts any new access to the filesystem and creates a stable image on disk. fsfreeze is intended to be used with hardware RAID devices that support the creation of snapshots.Akorát když si člověk nedá pozor, snadno se dostane do stavu, kdy už nejde unfreeze
Tiskni
Sdílej: