V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Výkon ti nezlepšíFakt Vám nevěřím, že filesystém nad filesystémem nad blokovým zařízením je rychlejší než filesystém nad blokovým zařízením.
Operace se snapshoty u LVM jsou šíleně pomalýRychlost snapshotů u LVM je problém v případě, když člověk není ochoten investovat pár tisíc do dvou SSD na metadata. S těmi je to docela v pohodě.
Já tvrdím, že performance impact u qcow2 je relativně zanedbatelný a v některých věcech nepostřehnutelný...Ok, to beru.
pokud někde rezervy mám, tak nevidím důvod používat LVM.Třeba když nepotřebuju funkce, které nabízí qcow2, ani podporu app třetích stran
Pokud ve virtuálu je databáze, tak ji před tím dumpnu do souboruU databází, které to podporují, tohle jde ještě vylepšit tak, že se DB serveru řekne, aby data na filesystému uvedl do stavu, kdy půjdou zazálohovat (např. u Postgresu pg_start_backup()). Pak není potřeba nic dumpovat a zálohu jde zkopírovat ze snapshotu rsyncem.
Neco ukousnout na system (davam obvykle 8 GB) a zbytek uz bude jen prostor pro LVM svazky.Osobně dávám systém též na LVM, minimálně v Debianu je to již mnoho let plně automatické a bezproblémové. Když dělám nějakou zásadnější změnu (typicky přechod na novou major verzi distribuce), tak udělám snapshot, a když se něco podělá (což se naštěstí stává málokdy), tak to bez stresu vrátím a můžu problém vyřešit. (protip (Debian): dělejte to v pořadí změna sources.list, apt-get update, apt-get -dy dist-upgrade, snapshot, apt-get dist-upgrade. Díky tomu nebudete mít ve snapshotu zbytečně všechny stažené balíčky, což trochu pomůže rychlosti třeba na pomalém rotačním RAID6)
Po siti se pak prenasi vzdy jen incrementy a ty jsou v zaloze vzdy sestavene do celku a vzdy tvori fullbackup. Priklad: mam 300GB velky LV patrici nejake virtualce. Od posledni zalohy se zmenilo treba jen 5MB. Po siti tedy odjede jen 5MB.Počkej, tohle mi nefunguje (nepoužívám tedy Borg, ale již zmíněný skriptík v Pythonu, který by měl ale dělat v zásadě totéž, jen bez hezkých věcí okolo). Teda jestli to chápu dobře, ty bereš diffy toho blokového zařízení. A mně to na ext4 vždycky přenese minimálně 150-300 MB (víceméně podle velikosti filesystému), i když se skoro nic nezměnilo. Podezřívám, že za to může žurnál, který se furt přepisuje jako kruhový log.
Osobně dávám systém též na LVM, minimálně v Debianu ... Když dělám nějakou zásadnější změnu ..., tak udělám snapshot,To dělám taky.
(protip (Debian): dělejte to v pořadí změna sources.list, apt-get update, apt-get -dy dist-upgrade, snapshot, apt-get dist-upgrade.Z toho tak nějak chápu, že ten snapshot děláš za běhu. Je to tak? To ale nemůže být konzistentní, ne? Já ho v takovém případě vytvářím při rebootu, před namontováním root volume.
Z toho tak nějak chápu, že ten snapshot děláš za běhu. Je to tak? To ale nemůže být konzistentní, ne?Je to ve stejném stavu jako kdyby se ten systém natvrdo vypnul, a to se prostě děje a musí to vydržet.
Je nemyslitelné, aby každá záloha obnášela reboot.Tak ještě se dá použít
fsfreeze halts any new access to the filesystem and creates a stable image on disk. fsfreeze is intended to be used with hardware RAID devices that support the creation of snapshots.Akorát když si člověk nedá pozor, snadno se dostane do stavu, kdy už nejde unfreeze
Tiskni
Sdílej: