V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
/usr/lib64/nagios/plugins/check_icinga2.sh /usr/share/monitoring-common-shell-library/functions.sh: line 1721: local: -n: invalid option local: usage: local [option] name[=value] ... /usr/share/monitoring-common-shell-library/functions.sh: line 1713: haystack[@]: unbound variabledotčené řádky vypadají takto:
in_array_re () { if [ $# -ne 2 ] || \ ! [[ "${1}" =~ ^[[:graph:]]+$ ]] || \ ! is_array "${1}"; then fail "Invalid parameters" return 1 fi local -n haystack="${1}" #local -a 'haystack=("${'"${1}"'[@]}")' for i in "${haystack[@]}"; do if [[ "${2}" =~ ${i} ]]; then return 0 fi done return 1 } readonly -f in_array_rekonkrétně to nerozumí této konstrukci:
local -n haystack="${1}"Nevěděli byste někdo kde je problém?
Řešení dotazu:
Neviem či to chápem správne, ale vychádza mi z toho, že "local -n haystack="${1}" umožňuje sa na ${1} odkazovať cez premennú haystack. To znamená, že tam, kde sa neskôr použije ${haystack}, by sa mohlo rovno použiť ${1}. Akurát takto je to čitateľnejšie, pretože to meno indikuje, že v prvom parametri je niečo v čom sa robí vyhľadávanie.local [option] [name[=value] ... | - ]
...
... The option can be any of the options accepted by declare ...declare [-aAfFgilnrtux] [-p] [name[=value] ...]
-n Give each name the nameref attribute, making it a name reference to another variable. That other variable is defined by the value of name. All references, assignments, and attribute modifications to name, except those using or changing the -n attribute itself, are performed on the variable referenced by name's value. The nameref attribute cannot be applied to array variables.
function myFunction { local -n givenList=$1 echo "${givenList[@]}" } itemList=("first" "second" "third") myFunction itemListZdar Max
The nameref attribute cannot be applied to array variables.
local -n haystack="${1}vyzera ako referencovanie obycajnej premennej, co je asi OK, ale dalej sa uz s haystack pracuje ako s polom -
${haystack[@]}
. A aj to zakomentovane definovanie haystack je definicia ako pole. Podla mna povodne bol haystack pole a potom niekto prepisal skript, ze haystack referencuje len $1, co nebude uplne fungovat.
/usr/share/monitoring-common-shell-library/functions.sh: line 218: CSL_USER_PREREQ[@]: unbound variable
Cccoooooooooožžžeeeeeeeeee???
Tohle nemůžeš myslet vážně. Ne, opravdu ne. Proč si nepřečteš manuálovou stránku, než odpovíš? Teď se na webu zbytečně povaluje další naprostý nesmysl.
-n Give each name the nameref attribute, making it a name reference to another variable. That other variable is defined by the value of name. All refer‐ ences, assignments, and attribute modifications to name, except those using or changing the -n attribute itself, are performed on the variable referenced by name's value. The nameref attribute cannot be applied to array variables.
Jasně, to vůbec nemá na funkci žádný vliv, že? Kromě zásadního. Ale koho dnes zásadní vliv zajímá…
Doporučuji ignorovat všechny ostatní odpovědi / většinu ostatních odpovědí. V tomto vlákně je opravdu nablito. To se nehodí. Především je potřeba nahlédnout do manuálové stránky:
-n Give each name the nameref attribute, making it a name reference to another variable. That other variable is defined by the value of name. All refer‐ ences, assignments, and attribute modifications to name, except those using or changing the -n attribute itself, are performed on the variable referenced by name's value. The nameref attribute cannot be applied to array variables.
Takže: -n
je v Bashi (u declare
a local
) něco jako poor man's pointer. Říká to, že proměnná ukazuje na jinou proměnnou, tedy že obsah té proměnné se má považovat za název jiné proměnné, jejíž hodnota se potom dosadí. Tak trochu je to ekvivalentní vykřičníku v expanzi, jenom pak žádný vykřičník není potřebný a přiřazení proměnné funguje oběma směry, jako u pointeru / reference. Tady je jednoduchý příklad pro ilustraci:
a=blabla declare -n b=a c=a echo $b # blabla echo ${!c} # blabla b=hovno echo $a # hovno
Jak to tedy zprovoznit ve starším Bashi? Inu, to je ošklivé. Protože c
ve výše zmíněné ukázce je kompatibilní se starým Bashem, jako lákavá možnost se jeví nahradit každý haystack
za "${!1}"
. Jenže to nefunguje. Bash prostě v tomto případě nepovoluje čísla / parametry.
Takže mi nezbývá než doporučit záměnu řádky local -n haystack="${1}"
za něco jako tohle:
eval 'local haystack="${1}"'
Ještě bych ale poznamenal, že problém nastane, pokud ten první argument je název pole. Pak je to mírně složitější. V takovém případě bych doporučoval (pro Bash 4.2) něco takového (tedy, když v $1
bude název pole):
prase() { local -r declare_command="$(declare -p "$1")" eval "${declare_command/#declare/local}" eval "local -ra array=(\$(echo \"\${"$1"[@]}\"))" # Tak. A pod touhle sračkou už je to normální pole: for idx in "${!array[@]}"; do echo "${idx} -> ${array["${idx}"]}" done } neboprasnice=(a b c d 9 8 7 6) prase neboprasnice
Jak zjistit, jestli název proměnné v argumentu ukazuje na pole? Inu, stačí se podívat, jestli declare -p názevproměnné
má mezi optiony -a
. Jak tohle rozparsovat, to už rád ponechám čtenáři za cvičení. Ale většinou není třeba cvičit, protože (nápověda!) k proměnné, která není pole, se dá v Bashi taky přistupovat jako k poli s jedním prvkem s indexem 0. Jo, a jestli to bude asociativní pole (
declare -A ...
), tak to už ale fakt opravdu dávám čtenáři za cvičení. Už mě to nebaví.
Závěrem musím ještě znamenat a tak dlouho znamenat, až poznamenám, že na rozdíl od declare -n
neexistuje žádná alternativa pro starší Bash, která by udržovala referenci oběma směry a změny na referenci propagovala do původní proměnné. Jediná možnost, jak toho dosáznout, je proměnnou lokálně přejmenovat (jo, změnit hned první eval
ve funkci prase
), aby se pořád dalo přistupovat k té původní globální, a tu původní globální pak změnit / přiřadit. To bych ponechal čtenáři za bonusové cvičení se třemi hvězdičkami.
Hernajs, co takhle nepoužívat zastaralé fosilní systémy a ujistit se, že na daném systému je Bash 5.x? Would that be too extreme?
a='foo' b=a eval echo \${$b}
Nevypadá to, že by to podporovalo pole a/nebo lokální proměnné.
Často jsou v Bashi velé rozdíly mezi řešením a „řešením“.
https://netshadow.org/monitoring-plugins/check_icinga2 https://netshadow.org/monitoring-plugins/monitoring-common-shell-libraryDíky všem
Tiskni
Sdílej: