GNU poke dospěl po třech letech vývoje do verze 1.0. Jedná se o interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty. Přednáška věnovaná GNU poke na konferenci Kernel Recipes 2019.
Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Společnost Framework představila svůj první produkt: Framework Laptop. Jedná se o modulární notebook, který bude možné "libovolně" konfigurovat, upgradovat a opravovat. Podrobnosti budou zveřejňovány postupně. V prodeji by měl být v létě [Hacker News].
Společnost Red Hat představila program "Red Hat Enterprise Linux (RHEL) for Open Source Infrastructure" aneb Red Hat Enterprise Linux zdarma pro open source projekty.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 190. sraz, který proběhne v pátek 26. února od 17:00 na Jitsi Meet.
Po open source ergonomickému trackballu (dnes Classic Trackball) a open source myši představila společnost Ploopy nový open source Nano Trackball (GitHub). Trackball bez tlačítek a kolečka. Pouze kulička.
Webový prohlížeč Brave lze vedle standardního prohlížení (Nové okno) a anonymního prohlížení (Nové soukromé okno) používat i pro anonymní prohlížení s využitím Toru (Nové soukromé okno přes Tor) a pro přistup k webům v doméně .onion. Nejnovější verze Brave řeší několik bezpečnostních chyb, kdy DNS dotazy místo do Toru směrovaly k poskytovateli DNS. Ten tak mohl zjistit, že uživatel chtěl přistupovat například k sejnfjrq6szgca7v.onion (debian.org).
Byla vydána nová verze 2021.1 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Kali Linux má nové webové stránky.
Multiplatformní open source počítačová hra Minetest byla vydána ve verzi 5.4.0. Přehled změn v changelogu. Jedná se o hru inspirovanou Minecraftem.
Nainstaloval jsem si gentoo a zajímalo by mě, proč jsou mi ke každému balíčku s podporou opengl (např. k mplayeru) vnucovány i balíčky nvidia-kernel a nvidia-glx, přestože kartu s čipem od nVidie namám a nikdy jsem neměl…
Podpora opengl by přeci neměla záviset na tom, jestli mám grafickou kartu od toho či onoho výrobce, nebo zda je realizována softwarově či hardwarově. Je tedy možné i v gentoo mít třeba výše zmíněný mplayer s podporou opengl, aniž by se mi na disku usídlily ovladače nemající nic společného s vnitřnostmi mého křemíkového miláčka?
finn / # emerge -pv mplayer These are the packages that I would merge, in order: Calculating dependencies ...done! [ebuild N ] media-video/nvidia-kernel-1.0.4496-r3 [ebuild N ] media-video/nvidia-glx-1.0.4496 [ebuild R ] media-video/mplayer-0.92 -dga +oss +xmms +jpeg -3dfx -sse -matrox +sdl +X +svga +ggi +oggvorbis +3dnow +aalib +gnome +xv +opengl +truetype +dvd +gtk +gif +esd +fbcon +encode +alsa -directfb +arts -dvb +gtk2 +samba
BTW na spravu use-flagov je dobry ufed
Tiskni
Sdílej: