abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2004 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Red hat 7.6 nefunguje odchozi SSH spojeni v Perlovem scriptu cronovano pod apache userem s nologin shellem

    24.7.2019 19:20 Tomas
    Red hat 7.6 nefunguje odchozi SSH spojeni v Perlovem scriptu cronovano pod apache userem s nologin shellem
    Přečteno: 347×
    Zdravim lidi,

    prosim poradte jak na Red Hat 7.6 sprovoznit odchozi SSH spojeni v Perlovem skriptu, ktery je cronovan pod apache userem. Apache user pouziva nologin shell. Pri spustenim pod normalnim userem nebo rootem vsechno jde jak ma. Pri nacronovani pod apache userem to proste nejede a nevim proc. Skousel jsem uz pridat .ssh adresar do domovskeho adresare (/usr/share/httpd), ale nepomohlo. ssh-keygen taky skonci s chybou. Predem diky za postrehy.

    Odpovědi

    24.7.2019 19:33 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Red hat 7.6 nefunguje odchozi SSH spojeni v Perlovem scriptu cronovano pod apache userem s nologin shellem
    V logu cronu to vypada jak?
    24.7.2019 19:56 Tomas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Red hat 7.6 nefunguje odchozi SSH spojeni v Perlovem scriptu cronovano pod apache userem s nologin shellem
    Zdravim,

    Soubor /var/log/cron neobsahuje nic podezrele: Jul 24 17:48:01 myservername CROND[4335]: (apache) CMD (/cesta/ke/skriptu && /usr/bin/perl skript.pl)
    24.7.2019 20:04 Tomas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Red hat 7.6 nefunguje odchozi SSH spojeni v Perlovem scriptu cronovano pod apache userem s nologin shellem
    oprava: Jul 24 17:48:01 myservername CROND[4335]: (apache) CMD (/bin/cd /cesta/ke/skriptu && /usr/bin/perl skript.pl)
    24.7.2019 20:40 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Red hat 7.6 nefunguje odchozi SSH spojeni v Perlovem scriptu cronovano pod apache userem s nologin shellem
    To vypada v poradku. Ma uzivatel apache pravo na to co je obsahem skriptu? Mohl by jsi na konec pridat:
    /bin/cd /cesta/ke/skriptu && /usr/bin/perl skript.pl > /usr/share/apache/skript.log 2>&1
    
    Pripadne pridat do skriptu nejake primitivni logovani?
    24.7.2019 20:54 Tomas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Red hat 7.6 nefunguje odchozi SSH spojeni v Perlovem scriptu cronovano pod apache userem s nologin shellem
    Zdravim,

    basic logika uz je v skriptu. Kdyz je odpoved z SSH dotazu prazdna, vypis ze se stazeni dat nepovedlo. Tak mam vystupni soubor plny oznameni, ze se ssh querry nepovedlo misto ocekavanych hodnot. Netusim zda apache s nologin shellem muze delat SSH relaci. Patrne ne. Ani pan Google neni prilis sdilny na odpovedi.
    24.7.2019 21:17 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Red hat 7.6 nefunguje odchozi SSH spojeni v Perlovem scriptu cronovano pod apache userem s nologin shellem
    Tak cron spusti pod rootom a pouzi su:
    su - httpd -s /bin/sh -c "/cesta/k/skriptu ..."
    24.7.2019 23:10 Tomas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Red hat 7.6 nefunguje odchozi SSH spojeni v Perlovem scriptu cronovano pod apache userem s nologin shellem
    Zdravim,

    Dik, zkusim to zitra, ale obavam se, ze by to mohlo fungovat leda na Debianu. Tohle je Red Hat a do apache usera se neda prihlasit ani pres su (ma nologin shell).
    24.7.2019 23:13 Tomas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Red hat 7.6 nefunguje odchozi SSH spojeni v Perlovem scriptu cronovano pod apache userem s nologin shellem
    Zatim jsem to nacronoval pod rootem (bez su), tam to bezi bez problemu. Taky pod beznym userem to jde, jenom pod apache ne.
    24.7.2019 23:32 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Red hat 7.6 nefunguje odchozi SSH spojeni v Perlovem scriptu cronovano pod apache userem s nologin shellem
    Jeste by se do toho mohl plest selinux, apparmor etc.
    25.7.2019 10:42 Tomas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Red hat 7.6 nefunguje odchozi SSH spojeni v Perlovem scriptu cronovano pod apache userem s nologin shellem
    Zdravim,

    SELINUX ani jina ohavnost tam nebezi.
    25.7.2019 01:15 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Red hat 7.6 nefunguje odchozi SSH spojeni v Perlovem scriptu cronovano pod apache userem s nologin shellem
    Praveze na CentOS to takto robim pre systemovych userov, ktori nemaju shell.

    Ano, cez su sa neda switchnut, pretoze nema shell, preto mu ho treba nastavit cez argument:
    # getent passwd apache
    apache:x:48:48:Apache:/usr/share/httpd:/sbin/nologin
    # su - apache
    Last login: Thu Jul 25 01:10:05 CEST 2019 on pts/0
    This account is currently not available.
    # su - apache -s /bin/sh
    Last login: Thu Jul 25 01:10:21 CEST 2019 on pts/0
    -sh-4.2$ id
    uid=48(apache) gid=48(apache) groups=48(apache)
    
    25.7.2019 11:38 Tomas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Red hat 7.6 nefunguje odchozi SSH spojeni v Perlovem scriptu cronovano pod apache userem s nologin shellem
    Zdravim,

    tak jsem to skusil a vyslo mi z toho, ze na zmenu shellu pro apache usera to musim cronovat pod rootem, takze to vlastne nema smysl. Ja bych rad cronoval pod apache userem a take pod nim bezel. Cca 20 dalsich skriptu mi tak funguje, tahaji data z Oraclu anebo z ruznych API obousmerne, tenhle je prvni kde taham data pres SSH. Skript spousteny nebo cronovany pod rootem funguje bez problemu.

    Muze si nejak docasne (vramci prikazu v CRONu) zmenit shell primo sam apache user?

    Diky za postrehy, vazim si vasi snahy i kdyz to tak nemusi vypadat :-)
    25.7.2019 15:40 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Red hat 7.6 nefunguje odchozi SSH spojeni v Perlovem scriptu cronovano pod apache userem s nologin shellem
    Muze si nejak docasne (vramci prikazu v CRONu) zmenit shell primo sam apache user?

    A rovno si aj zmenit uid na 0 :).

    Relativne skarede riesenie by bolo tesne pred spustenim apache cronu spustit root cron, ktory mu zmeni shell a po skonceni to vratit spat.
    25.7.2019 22:46 Tomas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Red hat 7.6 nefunguje odchozi SSH spojeni v Perlovem scriptu cronovano pod apache userem s nologin shellem
    To by samozrejme slo, jenze proc? To nic neresi a uz ted to jde pod rootem. Spis me napadlo pouzit na spusteni SSH prikazu misto backticks `ssh -q -i rsa.key -l myuser "remote command blabla"`v Perlovem kodu neco jineho, napriklad system("ssh -q -i rsa.key -l myuser "remote command blabla"") ktery by mozna nevyzadoval shell pre apache usera ... to me jenom tak napada, zkusim to az v pondeli.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.