Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Řešení dotazu:
find /lib/modules/$(uname -r) -name *vbox*nezobrazovalo to nejakej error pri instalaci virtualbox balicku, treba ze nemas dostupne headers pro bezici jadro?
VirtualBox je o ničem. Zkus KVM/QEMU. To je úplně jiná liga.
Já jsem VirtualBox používal roky a na KVM/QEMU jsem přešel teprve asi před měsícem, ale stojím si za svým. Když to vezmu z tvého pohledu:
Přívětivé ovládání: Nějak nechápu, co je na ovládání KVM/QEMU nepřívětivé, nebo doslova zlo?
Výkon GUI: Záměrně nemám v pc GPU, takže vše vykresluje Intel HD 530. Když ve VirualBoxu pustím video na YT, tak pouze na 144p a nesmí ani být ve full screen, protože pak se to už při tomto rozlišení brutálně trhá. 1080p ve full screen je komix. S KVM/QEMU 1080p full screen naprostá pohodička. Doslova zlo?
Pro začátečníky rozhodně ano.
No nemáš vůbec zač. Rádo se stalo.
Pokud máš krabicovou verzi, tak je to jedno. Jen musíš dodržet jednu instalaci. Pokud máš OEM, tak dle licence MS to do virtuálu dát nesmíš.
You must sign these kernel modules before using VirtualBox: vboxdrv vboxnetflt vboxnetadp vboxpci See the documenatation for your Linux distribution..na netu sem nasel neci "zapisek" Signing VirtualBox Kernel Modules
patch -d / -p1 </root/vbox601-debian10-fix-signing.patchvyrvorit script pro vytvoreni klice:
sudo nano /usr/local/bin/create_mok_keys.shdo nej zkopirovat nasledujici a ulozit:
#!/bin/sh OUT_DIR="/var/lib/shim-signed/mok" name="$(getent passwd $(whoami) | awk -F: '{print $5}')" create_mok(){ echo "Creating MOK priv and pub keys in path: ${OUT_DIR}" mkdir -p ${OUT_DIR} openssl req -new -x509 -newkey rsa:2048 -nodes -keyout ${OUT_DIR}/MOK.priv -outform DER -out ${OUT_DIR}/MOK.der -days 36500 -subj "/CN=${name}/" chmod 600 ${OUT_DIR}/MOK* } enroll_mok(){ echo "Enrolling MOK public key... set temporary password used at next boot" mokutil --import ${OUT_DIR}/MOK.der } if [ -f ${OUT_DIR}/MOK.priv ]; then read -p "MOK key (${OUT_DIR}/MOK.priv) already exist, remove it? [y/n]" answer if [ "${answer}" = "y" ]; then rm -f ${OUT_DIR}/{MOK.priv,MOK,der} create_mok fi else create_mok fi read -p "Enroll MOK key (${OUT_DIR}/MOK.priv) to EFI? [y/n]" answer if [ "${answer}" = "y" ]; then enroll_mok echo "Now is need reboot and confirm/import enrolled MOK key..." echo "Enroll MOK/Continue/Yes/EnterPassword/Reboot" finastavit prava spusteni:
sudo chmod a+x /usr/local/bin/create_mok_keys.sha provest:
sudo create_mok_keys.shrestartovat a potvrdit import klice v modreobrazovce: Enroll MOK/Continue/Yes/EnterPassword/Reboot
sudo /sbin/vboxconfigjeste je v tom nejakej problem a uz se mi nechtelo ho resit, ze pri tom to chce poresit klic do efi ale volanej "prikaz" pozaduje nastaveni hesla ale nezobrazuje se to v terminalu, pripadne to jeste zobrazi nabidku konfigurace SecureBoot kde je potreba vybrat ze NEcchci ho zakazovat...
Klobouk dolů! Výborně!
sudo openssl req -new -x509 -newkey rsa:2048 -nodes -keyout /var/lib/shim-signed/mok/MOK.priv -outform DER -out /var/lib/shim-signed/mok/MOK.der -days 36500 -subj "/CN=${name}/"Naimportuj MOK public klic do EFI:
sudo mokutil --import /var/lib/shim-signed/mok/MOK.der
So far we can only sign modules on Ubuntu and on Debian 10 and later.pritom misto kmodsign (jak je videt v mnou prilozenem patch) staci pouzit pritomny nastoj sign-file, parametry maji oba totozne, takze jedine co musi tvurce VirtualBoxu opravit je pridat radek:
SIGN_FILE=/usr/src/linux-headers-${KERN_VER}/scripts/sign-filez prepsat kmodsign na ${SIGN_FILE}... jakmile tohle udela uzivatel GNU/Linuxu muze cele zbyle jak sem popsal vyse naklikat mysi v desktopu...
Changes The su command in buster is provided by the util-linux source package, instead of the shadow source package, and no longer alters the PATH variable by default. This means that after doing su, your PATH may not contain directories like /sbin, and many system administration commands will fail. There are several workarounds: Use su - instead; this launches a login shell, which forces PATH to be changed, but also changes everything else including the working directory. Use sudo instead. sudo still runs commands with an altered PATH variable. To get a regular root shell with the correct PATH, you may use sudo -s. To get a login shell as root (equivalent to su -), you may use sudo -i. Put ALWAYS_SET_PATH yes in /etc/login.defs to get an approximation of the old behavior. Put the system administration directories (/sbin, /usr/sbin, /usr/local/sbin) in your regular account's PATH (see EnvironmentVariables for help with this).Virtualbox 6.0 je ted momentálne pouze v Sidu, nicméně lze ho doinstalovat primo z balicku od Oracle, resp. z jejich zdrojů. Do /et/apt/sources.list stačí přidat
deb https://download.virtualbox.org/virtualbox/debian buster contrib
A potom spustit
apt update
apt install virtualbox-6.0
wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox_2016.asc -O- | sudo apt-key add -
wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox.asc -O- | sudo apt-key add -
.... Po tom všetkom môžem označiť Windows 10 za najlepší OS ...
V žádném případě nechci prudit, ale jen bych rád připomněl, jak MS po vydání minulé aktualizace 1809 tuto aktualizaci na pár měsíců přerušil, protože některým uživatelům to kompletně smazalo data v C:\users\[username]\. To mi nepřijde jako nejlepší OS.
Tiskni
Sdílej: