Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím,
dostal jsem na starost server na linuxu, kde se nachází mail server. Konkrétně - Linux mail 2.6.38-2-amd64. Jsem totální linuxový začátečník, tak se předem omlouvám za neodbornost. Není zde nainstalován žádný panel pro ovládání mailů s postmasterem (roundcube atd..).Jak prosím zjistit seznam uživatelů? Vidím uživatele ve složce /home/ jejich obsah, ale nevidím pro kterou doménu jsou definování / vytvoření. Máme více uživatelů a více připojených domén.
1.) Jak vyjet seznam uživatelů (s doménou) ? Např. pepavomacka@seznam.cz, pepavomacka2@centrum.cz
2.) Jak zjistit, která schránka je kam přesměrována?
Předem děkuji.
Řešení dotazu:
/etc/dovecot
a ze souborů tam musíš pochopit, jestli se uživatelé ověřují pomocí systémové databáze (tj. máš ty uživatele co vidíš v /home
, resp. v /etc/passwd
), mysql, souborem s virtuálními uživateli, nebo nějak jinak. Já mám například v /etc/dovecot/conf.d/auth-sql.conf
napsáno
userdb { driver = sql args = /etc/dovecot/dovecot-sql.conf.ext }a v uvedeném souboru jsou přístupové údaje k MySQL databázi a zapsány SQL dotazy kterými poštovní server zjistí jak uživatele z databáze vybrat. Osobně si ale vzhledem k použití eximu, který bohužel detailně neznám, myslím, že to bude používat systémové uživatele. Pomohlo by alespoň vědět, jestli se uživatelé přihlašují k pop3/imap serveru jen jménem, nebo jako uživatel@doména. V tom prvním případě to bude systémový uživatel, v tom druhém databáze/virtuální soubory. Mimochodem kernel 2.6.38 je na Debianu nestandardní a dost starý a Debian Wheezy už není rok a půl podporovaný a tato verze obsahuje neopravenou bezpečnostní díru. Bylo by opravdu vhodné to upgradovat a obecně sehnat někoho kdo se na to podívá (pokud je to server, o který se několik let nikdo nestaral, budou tam kostlivci ve skříni).
Tiskni
Sdílej: