sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp --dport 8008 -j DNAT --to 192.168.1.2:8008 iptables -t nat -A POSTROUTING -p tcp --dport 8008 -d 192.168.1.2 -j SNAT --to-source $INET_IPPřipojení z jiného stroje z vnitřní sítě funguje, i připojení z internetu funguje, ale pokud se chci připojit přímo z toho routeru pomocí doménového názvu veřejné IP, tak to nejde, nemůžu použít přímo adresu toho stoje, protože je nutné zadat doménový název kvůli certifikátu.
Řešení dotazu:
iptables -t nat -A POSTROUTING -p tcp --dport 8008 -d 192.168.1.2 -j SNAT --to-source $INET_IPTohle, tam nema co delat.
Má to tam co dělat, jinak odpověď pro klienty ve vnitřní síti půjde přímo a nepřeloží se jak má (pokud se to neobejde tím trikem s DNS, ale to taky není ideální). Problém je ale v tom, že obě ta pravidla jsou příliš obecná. Takže bych navrhoval spíš něco jako
iptables -t nat -A PREROUTING -i $INTIF -d $EXTIP -p tcp --dport 8008 \ -j DNAT --to 192.168.1.2:8008 iptables -t nat -A POSTROUTING -i $INTIF -d 192.168.1.2 -j SNAT --to $INTIP(
INTIF
je vnitřní rozhraní, INTIP
vnitřní adresa a EXTIP
vnější adresa). Kdysi dávno jsem tu na toto téma sepsal celý dokument.
V tom pripade bude potreba jeste znovu pokryt DNAT z venku..
Eh, to byla chyba, v tom prvním pravidle nemělo být "-i $INTIF"
(a nebo by bylo potřeba přidat ještě druhé pro $EXTIF
).
nat
tabulce přes PREROUTING
, místo toho jdou přes OUTPUT
. Takže pokud chcete, aby vám ten forward fungoval i přímo z toho routeru s veřejnou IP adresou, musíte to DNAT pravidlo zopakovat ještě jednou pro řetězec OUTPUT
.
Zda pro lokální síť přepisovat DNS nebo použít SNAT je otázka – když použijete SNAT, zatěžujete tou komunikací router. Řešení s DNS bývalo dříve jednodušší, teď vám to může zkomplikovat DNSSEC – pokud ho máte na doméně nasazený, budete muset podepisovat i ty záznamy pro lokální síť. Ne že by to bylo neřešitelné, ale je to komplikace a nejspíš to bude znamenat, že se musíte vzdát automatické správy klíčů DNS serverem a řešit to ručně.
Tiskni
Sdílej: