OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
A to máš čistou instalaci, nebo si upgradoval?
Možná by ti pomohlo nainstalovat verzi 19.2. Pokud ti na uspávání opravdu hodně záleží, tak udělej např. Clonezillou zálohu systému a zkus tu 19.2. Pokud to v novější verzi nebude fungovat, tak se pak v pohodě vrátíš k 19. Nebo pokud máš v nb 2 disky, tak jí můžeš dát na ten druhý a pak, pokud uspávání bude fungovat 19 přeinstalovat (upgrade nedoporučuji, mám s ním špatné zkušenosti). A pokud ne, tak tu 19.2 smazat a rozhodnout se, co dál.
sudo systemctl restart lightdm
dmesg > /root/dmesg.txtRestartny komp. Ako root si to prekopiruj potom do /tmp a z tmp si to moze precitat aj bezny uzivatel. A ten posli sem ako prilohu.
# presunutie mv /root/dmesg.txt /tmp # zmazanie - /tmp by sa malo mazat po restarte rm /tmp/dmesgZadavanie toho prveho prikaz bud skopirovanym postupne znakov zo stranok, z vopred pripraveneho dokumentu (enter je novy riadok, tj. skopirujes to z textoveho editoru) alebo pouzi aplikaciu - klavesnica na obrazovke.
takže, ide o laptop lenovo t420,
po prebudení zo spánku (nehibernujem) sa viem prihlásiť ale klávesnica po nabehnutí gui nereaguje,
toto sa deje IBA ak je laptop bez napájania !!!
ak je pripojená nabíjačka, klávesnica reaguje bez problémov,
tak isto po reštarte, či už s alebo bez napájania
Urobil som niekoľko výpisov, ako si písal:
dmesg.txt po zadaní prvého príkazu, teda vlastne vytvorení:
https://pastebin.com/8shrkQGu
po reštarte bez napájania:
https://pastebin.com/p5XK8vVA
po prebudení bez napájania:
https://pastebin.com/Yeqg0FBj
znova vytvorený nový dmesg.txt:
https://pastebin.com/vF7XS4qs
a po prebudení s napájaním:
https://pastebin.com/U9Q6wbBA
ak by to niekoho zaujímalo :)
sudo systemctl stop laptop-mode sudo systemctl disable laptop-mode sudo systemctl mask laptop-modea over, pripadne povoleni pak:
sudo systemctl unmask laptop-mode sudo systemctl enable laptop-mode sudo systemctl start laptop-modenebo nemas nainstalovane sporici tlp? (to pouzivam ale nejsem si vedom ze bych kvuli resume musel pro klavesnici neco menit), pokud mas, zkus docasne vypnout stejne postup jako vejs, ale misto laptop-mode das tlp
laptop-mode nemám, tlp áno, vypol som ho, ale nepomohlo to, prikladám výpis z tlp
šetrič mám vypnutý
v nastaveniach xfce-správca napájania-displej som vypol aj správu napájania displeja, všade mám nastavené "režim spánku"
ak som však uspal z menu-odhlásiť, nie zatvorením veka laptopu, tak po zobudení klávesnica funguje, teda stačí klik na hociktoré okno a viem písať, inak musím kliknúť do panela (xfce4-panel/tina,now 4.12.2-1ubuntu1mint2 amd64 [installed])
hm
zaujímavé je aj, že sa mi systém v inxi javí ako gnome
áno, mám nainštalovaných niekoľko gnome aplikácií, ale aj tak ...
Desktop: Gnome 3.28.4 Distro: Linux Mint 19.2 Tina
myslím, že tu to ukončíme, nie je to taká vážna chyba aby sme jej museli venovať toľko času, ďakujem všetkým za ochotu :)
[ 1257.566444] traps: light-locker[3566] trap int3 ip:7f4fb504d885 sp:7ffcbda6e830 error:0 in libglib-2.0.so.0.6000.6[7f4fb5014000+80000]Pokial je to u teba ten pripad, tak si odinstaluj light-locker a nainstaluj XScreenSaver.
Tiskni
Sdílej: