OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
kazda prisposobena distribucia bude vyzadovat dva sietove interfejsy,
ten usb-glan prevodnik moze byt problem, lepsie je pcie,
freebsd distribucie by mali byt vhodnejsie,
pfsense ma kompletny manazment cez webove rozhranie
kazda prisposobena distribucia bude vyzadovat dva sietove interfejsyNebo switch s VLAN. Což by mohl ten „wifi router“ umět (pokud se tam dá OpenWRT).
ten usb-glan prevodnik moze byt problemUž půl roku mám v nonstop provozu tohle a problémy jsem nepotkal.
lepsie je pcieTo se do NUCu blbě dává. Buď ho nemá vůbec, nebo potřebuješ převodník z NVMe a externí krabici/bastl.
freebsd distribucie by mali byt vhodnejsieMéně návodů, horší SW a HW podpora.
no ono asi zalezi ake robustne riesenie budujeme,
ak je to na domace/zabavne pouzitie tak je to v principe jedno, nejake zamrznutie/restart nie je problem.
surovy debian bezny uzivatel nikdy neda do stavu specializovanej appliance, ktora je vyvijana/odladovana roky, ktora vyzaduje LAN a WAN network interface
ak by to malo byt uplne ok tak wifi wan interface (karta) by mal ist priamo do Nuc-u, bez toho routra medzi
Tiskni
Sdílej: