Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
eth1 eth1-2.root eth1-2:0005.local eth1-2:0010.inet eth1-2:0010.1010.tv1 eth1-2:0010.1010.tv2 eth1-2:0010.1010.pc1Niz sampl obsahu jednotlivych souboru. Inet je 50Mbit => rekneme ze 48 (mozna i min), telka dostane 5 a maximalne 20. Lokalni provoz (dhcp, dns, ...) dostane Gigo.
DEFAULT=9999 R2Q=50 RATE=1000Mbit BURST=50k RATE=1000Mbit BURST=128k LEAF=sfq PRIO=3 RULE=192.168.1.0/24, RULEIPv6=.../56, RATE=48000Kbit BURST=128k LEAF=sfq PRIO=5 RATE=5000Kbit CEIL=20000Kbit BURST=128k LEAF=sfq PRIO=5 PERTURB=10 # televize RULE=192.168.1.10 RULEIPv6=...Princip je ten, ze dovnitr napises nejaky pravidlo na vyber provozu ktery do totoho spadne. Trebas lokalni komunikaci s routerem omezovat nechces => pokud je cil zevnitr prave router, chces aby to slo do .local. Do inet nastavis defakto parametry tvy internetovy konektivity (-5% aspon, potrebujes rezervu aby to fungovalo) a pak uz jen nastavujes pro jednotlivy zarizeni/protokoly/.... dle cteny libosti. Vzdy nastavujes dve rychlosti - maximalni (ta pochopitelne nemuze prekrocit maximum nadrizenyho uzlu) a pomernou/garantovanou. Jejich soucet by vzdy mel byt opet trochu nizsi nez je maximum nadrizenyho uzlu. A prave v tom pomeru se linka bude delit - samo pokud tam bude nejaky provoz, jinak muzou prave az do nastavenyho maxima vyuzivat volnou kapacitu ostatni vetve. Rezervy je treba nechavat prave proto, ze tomu pochopitelne nejakou dobu trva reakce na zahajeni provozu, takze v pripade totalniho vycucani linky by skakaly latence hodne nehoru. Jo a ve finale, omezovat lze POUZE odchozi provoz (z pohledu iface), takze pokud vede eth1 dovnitr site, tyce se downloadu. Pokud chces omezovat upload, musis to delat na eth0 (pokud vede do internetu).
Tiskni
Sdílej: